slideshow_1 slideshow_2 slideshow_3 slideshow_4
1 2 3 4
 Aktualności:Noc muzealna 2016 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

„Od neolitu do Fangora” – 14 maja 2016, w godzinach 19.00 – 01.00


19. 15  Finisaż wystawy „Żyć sztuką. Opowieść o artystach i sztuce polskiej w latach 1945 – 1995” – po wystawie oprowadzi Mieczysław Szewczuk (duża sala oraz Dom Gąski)

19.00 – 00.00 Program edukacyjny „Noelit na co dzień”: rozpalanie ognia, wytwarzanie strzał i łuków, tkactwo, prezentacja replik zabytków neolitycznych w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej „Ignis (podziemia, przy wyjściu na dziedziniec)
-19.00 – 00.00 - „Życie codzienne we wczesnym średniowieczu” prezentacja rzemiosł, gry, zabawy oraz pokazy walk w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej Drużyna Grodu Piotrówka (dziedziniec)
21.00 - Pokaz mody „Kobieta jak róża” w wykonaniu Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu (dziedziniec)
19.30 – 21.30 oraz 22.30 – 00.00- warsztaty archeologiczne towarzyszące wystawie „Przemoc i rytuał w neolicie” (sala w podziemiach)
19.30 - Oprowadzanie po wystawie „Z historii zabawek. Wspomnienia z dzieciństwa” (sala 113 – 115 po prawej stronie od wejścia))
20.30 - warsztaty towarzyszące wystawie „Z historii zabawek. Wspomnienia z dzieciństwa” (piwnica, wejście przez galerię obrazów).
19.00 – 00.00 - Wspólne malowanie obrazów na płótnie – MALUJEMY WIELKIE FORMATY! (sala w podziemiach)

22.30 - Konkurs z wiedzy o Jacku Malczewskim (wystawa obrazów Jacka Malczewskiego)

19.00 – 01.10 - Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział im. dr Teofila Rewolińskiego w Radomiu – wycena i ekspertyza numizmatów oraz konkurs numizmatyczny z nagrodami. (holl główny)
22.00 - Wykład „Przedmonetarne środki płatnicze na ziemiach polskich w średniowieczu” – mini wystawa ukazująca zastępcze formy monet w historii (piwnica, wejście przez galerię obrazów).


Dział przyrody:

godz. 19.00 - 21.00 - „Szlaczkiem Kozicy” – portretowanie eksponatu

godz. 20.00 -22.00 - „Zwierzęce Oblicza” – malowanie twarzy

godz. 21.00 - „Śladami Smoka Wawelskiego” – warsztaty paleontologiczne

godz. 20.00 - 01.00 - filmy z  cyklu „Żywioły"  - sala audiowizualna na poddaszu

godz. 20.00 – 01.00 – pokazy astronomiczne Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii; „Aleją Gwiazd" (m.in. camera obscura) - dziedziniec muzeum

 

Dom Gąski i Esterki:

Wystawa „Żyć sztuką. Opowieść o artystach i sztuce polskiej w latach 1945 – 1995”
Wystawa „Zanim powstało miasto” (I piętro)

19.00 – 23.00 Wynalazki XIX i XX wieku – pokazy w wykonaniu nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu (sala na parterze)

Na tarasie jadło i napoje serwować będą firmy: „Używki Świata”, „Zakład Masarski Mleczków i firma „Fogiel& Fogiel”

Wystawa planszowa pt. ,,Szlak Książąt Mazowieckich", budynek  Kamienicy Starościńskiej na ul. Grodzkiej 8 w Radomiu

W najbliższą niedzielę, tj. 8 maja  o godz. 12.00  odbędzie się oprowadzanie po wystawie "Przemoc i rytuał w neolicie", a od godz. 13.00  odbędą się  warsztaty archeologiczne  związane z wystawą.            

 Zajęcia będą poświęcone garncarstwu i ornamentyce  neolitycznej.

Uczestnicy poznają technikę lepienia naczyń w neolicie  oraz  najpowszechniejsze ich formy. Wykonają samodzielnie miniaturkę naczynia neolitycznego  i/lub kompozycję płaską z gliny.

Kolejne działania związane będą z ornamentyką neolityczną.  Uczestnicy poznają najczęściej stosowane w neolicie techniki zdobienia różnych przedmiotów. Wykonają prace plastyczne – projekt dekoracji  tkaniny przy użyciu motywów archeologicznych

Serdecznie zapraszamy od 13.00 do zamknięcia Muzeum.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego serdecznie zaprasza dzieci do wzięcia udziału w
lekcji muzealnej "Malujemy obrazy na płótnie". Zajęcia towarzyszą wystawie pt. "Żyć sztuką",
po obejrzeniu najciekawszych obrazów grupa dzieci dostaje

niezamalowane, zagruntowane płótno oraz farby i wspólnie tworzy obraz
(realistyczny lub abstrakcyjny), który po zajęciach zabiera ze sobą do szkoły bądź przedszkola.

Zapisy przyjmujemy w dziale Naukowo-Oświatowym, tel. 483625694

koszt warsztatów - 5 zł. W niedzielę 13 marca br., o godz. 12.00 zapraszamy na wykład "Z Aleksandrii do Abu Simbel" (kontynuacja cz.pierwszej) - prelegentem będzie Agnieszka Kozdęba – pracownik Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Wykład poświęcony starożytnemu oraz współczesnemu Egiptowi. Opowiemy o położeniu, warunkach klimatycznych oraz ustroju politycznym Egiptu. Odwiedzimy na północy kraju Kair, piramidy zlokalizowane na nekropolii memfickiej – w Giza, Sakkara i Dahszur. Zobaczymy miasto założone przez Aleksandra Wielkiego – Aleksandrię. Na południu zawitamy m.in. do świątynnego kompleksu w Karnaku, przyjrzymy się grobowcom z okresu Nowego Państwa w Tebach Zachodnich (m.in. gr. Tutenchamona, Totmesa III). W Deir el Bahari zwiedzimy świątynię grobową królowej Hatszepsut. Posuwając się na południe zatrzymamy się w Esnie, Edfu, Kom Ombo. Dotrzemy do pierwszej katarakty w Asuanie oraz do Abu Simbel, gdzie Ramzes II wzniósł skalną świątynię. Zobaczymy również Kanał Sueski oraz będziemy gościć u nomadycznego plemienia Berberów. W tej krótkiej podróży po Egipcie zobaczymy urodzajną deltę Nilu oraz jałową pustynię.

Wstęp na wykład wolny.
      Na portalu radom.wyborcza.pl pojawił się artykuł Parszywa 13. Największe absurdy 2015 w ocenie dziennikarzy z „Wyborczej” z podtytułem Muzeum tylko dla uczniów,
w którym zamieszczono informacje na temat godzin otwarcia Muzeum im. J. Malczewskiego. Pada w nim stwierdzenie: „Muzeum Malczewskiego z lubością zamyka się we wszelkie dodatkowe dni wolne i długie weekendy, kiedy radomianie mają czas żeby do muzeum iść”.     
     Jest to twierdzenie absolutnie niezgodne z prawdą, (choć brzmi zabawnie, co zapewne było zamiarem autorów), ponieważ dni, w których muzeum nie pracuje są ściśle ustalone i pokrywają się ze świętami państwowymi, kiedy wszystkie instytucje w Polsce, w tym muzea, nie pracują. Są to: 1 i 6 stycznia, pierwszy dzień Świat Wielkanocnych, 1 i 3 maja, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada i pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia.
     Muzeum jest natomiast czynne w Poniedziałek Wielkanocny, 26 grudnia, czyli drugi dzień Świat Bożego Narodzenia, nigdy nie jest dodatkowo zamykane, jeżeli jest tzw. długi weekend. Podczas Dni Radomia godziny pracy są wydłużone i dostosowane do imprez organizowanych przez Miasto.
       Muzeum czynne jest w niedzielę, wtedy też mieszkańcy miasta i przyjezdni licznie odwiedzają placówkę. Niejednokrotnie otwieramy muzeum w soboty, jeżeli zgłaszają się do nas grupy zorganizowane spoza Radomia.

       Młodzież i dzieci są rzeczywiście najliczniejszym odbiorcą oferty naszego muzeum, co, mimo tego, że jest zarzutem piszących artykuł, nie wydaje się naganne. Prezentowane w muzeum wystawy powinny, bowiem pełnić funkcję edukacyjną i zapewnić edukację kulturalną młodym ludziom, którzy nas odwiedzają. Wystawy są różnorodne, dbamy jednak o to, aby w naszej ofercie znajdowały się propozycje dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W 2015 roku odwiedziło nas ponad 20 000 zwiedzających, czym nie mogą się poszczycić wszystkie placówki kultury w Radomiu, nawet te, które wydłużyły godziny otwarcia.


„Prace pielęgnacyjne (graby) w zabytkowym parku przy Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji , w kwocie 5.400,00 zł).


Całkowity koszt netto wynosi 6 000,00 zł. zł.


Dofinansowanie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej w Warszawie, w formie dotacji w kwocie 5 400,00 zł.

 

www.wfosigw.pl

Zapraszamy do korzystania z przygotowanych przez Muzeum im. J. Malczewskiego lekcji muzealnych i zajęć warsztatowych:
 

Wystawa archeologiczna "Zanim powstało miasto. Początki Radomia" eksponowana jest w Domach Gąski i Esterki, Rynek 4/5. ZapraszamyEkspozycji towarzyszą zajęcia edukacyjne:

1. Kamień, glina, nić (wykonywanie ceramiki i tkactwo)

2. Warsztaty młodego archeologa (wykopaliska dla najmłodszych). Zajęcia  odbywają się na zewnątrz budynku.
WARSZTATY DZIAŁU PRZYRODY:

Śladami Smoka Wawelskiego

(przedszkola, kl. 0, I-III szkół podstawowych)

 

Warsztaty polegające na samodzielnym wykonaniu imitacji ichnoskamieniałości (skamieniałego śladu) dinozaura, w postaci pamiątkowego „medalu znalazcy”.  W przerwie koniecznej na utwardzenie wspomnianej pamiątki, przeprowadzana jest krótka multimedialna prelekcja na temat rodzajów odnajdywanych w Polsce i regionie śladów, sposobów ich powstawania, gatunków  dinozaurów które je pozostawiły, oraz sensacyjnych odkryć paleontologicznych ostatnich lat. Dwa kilkuminutowe filmiki zaznajamiają dzieci z faktem i przebiegiem zagłady świata dinozaurów a także przedstawiają zabawną historię przygód małego tyranozaura. W oczekiwaniu na odbiór ‘medalów znalazcy”  grupa zwiedza także wystawę „Geologia i paleontologia regionu radomskiego”  z interaktywnymi, ruchomymi modelami dinozaurów – roślinożernego dryozaura i drapieżnych syntarsów (magnapnozaurów).

 


 


LEKCJE DZIAŁU PRZYRODY:


   
Radomskie dinozaury

(szkoły podstawowe , gimnazja, szkoły średnie) 

Wykład w oparciu o prezentację multimedialną ukazujący przegląd najbardziej znaczących odkryć paleontologicznych z regionu radomskiego (Zapniów, Wierzbica, Błaziny, itd.) oraz najświeższe doniesienia naukowe zmieniające diametralnie dotychczasowe poglądy na tryb życia, biologię i systematykę zwierząt mezozoicznych. 

  

Tajemniczy świat owadów

(szkoły podstawowe i gimnazja) 

Wykład w oparciu o prezentację multimedialną ukazujący najbardziej niezwykłe, spektakularne, ciekawe i zaskakujące przykłady budowy, biologii, zachowań socjalnych, rozrodczych, odżywiania, motoryki, itp. etc. - najliczniejszej gatunkowo i liczebnie gromady królestwa zwierząt , czyli owadów.Zwierzęta w mieście - Radom

(szkoły podstawowe i gimnazja) 

Wykład w oparciu o prezentację multimedialną przedstawiający gatunki zwierząt synantropijnych, bytujących w naszym mieście. Ich strategie przeżycia , środowiska, miejsca rozrodu oraz wpływ człowieka na kształt, strukturę i liczebność ich populacji, a także status ochronny i działania podejmowane w ramach zachowania ww. gatunków.

 


 
Ptaki drapieżne

(kl. IV - VI szkół podstawowych, gimnazja) 

Wykład w oparciu o prezentację multimedialną przedstawiający gatunki ptaków drapieżnych występujące w Polsce i regionie radomskim, definicje drapieżnictwa, przystosowania morfologiczne i anatomiczne do tego typu odżywiania, strategie polowań, status ochronny oraz zagrożenia płynące dla nich z uwagi na postępującą antropopresję.


       Pory roku w życiu ptaków
  (wiosna, lato, jesień, zima
)

(klasy IV – VI szkół podstawowych, gimnazja, szkoły średnie)

Wykład w oparciu o prezentację multimedialną przedstawiający biologię avifauny krajowej – gatunki lęgowe,  przelotne,  inwazyjne,  koczujące, na tle zmian klimatycznych związanych z kolejnymi porami roku

 

   Wędrówki ptaków

(kl. IV - VI szkół podstawowych, gimnazja, szkoły średnie)

Wykład w oparciu o prezentację multimedialną przedstawiający gatunki i grupy ptaków podejmujących sezonowe wędrówki, ich trasy i terminy przelotów, sposoby lotu i orientacji w przestrzeni, a także metody badawcze służące do badań tras ich migracji.  Dokarmianie ptaków 

(przedszkola, kl. 0, I-III szkół podstawowych)

Wykład w oparciu o prezentację multimedialną przybliżający prawidłowe metody dokarmiania ptaków, typy karmników, rodzaje stosowanej karmy w zależności od gatunku, terminy, miejsca i częstotliwość jej wykładania, a także przegląd gatunkowy ptasich bywalców karmnikowych stołówek.

  

  

Muzeum otrzymało dotację z MKiDN

 

 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zadanie pn.:

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie; wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i opaski drenażowej wokół dworku i kaplicy, renowacja tynków zewnętrznych wraz z malowaniem elewacji obu budynków, konserwacja schodów kamiennych, konserwacja witraży od zewnętrznej strony kaplicy, renowacja tynków wewnętrznych w przyziemiu dworku, wykonanie i wymiana okien i drzwi w dworku”

 ramach Programu Dziedzictwo kulturowe Priorytet I Ochrona zabytków.


Koszt zadania:                                            &nbs

MUZEUM IM. JACKA MALCZEWSKIEGO W RADOMIU
26-600 Radom, Rynek 11
tel: 48 362 43 29 czynny całą dobę, 48 362 21 14,
48 362 56 94 - zgłaszanie grup
fax: 48 362 34 81
NIP: 796-007-85-13

„Jan Kochanowski inspiracją kulturową Mazowsza”
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

unia europejska - program regionalny