muzeum radom bip
muzeum radom bip

„Dawno, dawno temu. Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej”

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego wielokrotnie przygotowywane były wystawy dla dziecii dorosłych, ale do tej pory nie było wystawy dotyczącej baśni i legend o samym Radomiu i Ziemi Radomskiej. „Dawno, dawno temu. Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej” to wystawa prezentująca opowieści, te popularne i te mniej znane, dotyczące powstania Radomia i okolic. Ekspozycja przeznaczona będzie przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale każdy miłośnik naszego regionu znajdzie tu wiele ciekawostek. - Na najnowszej wystawie pokazane będą najważniejsze podania dotyczące powstania Radomia, tego skąd wzięła się nazwa najstarszego miejsca w Radomiu (Piotrówka) jak również późniejsze, związane z Esterką czy ze słynną mieszczką radomską, która przeciwstawiała się żołnierzowi szwedzkiemu – opowiada Grzegorz Kościelniak, kurator wystawy.

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną także baśnie i legendy dotyczące miejscowości na terenie Ziemi Radomskiej: Skaryszewa, Jedlińska, Kotarwic, Iłży, Szydłowca czy Drzewicy. - Zależy nam, żeby mieszkańcy tych okolic także zobaczyli tę wystawę, dowiedzieli się jak powstały nazwy miejscowości – dodaje Grzegorz Kościelniak

 

Legendy prezentowane będą poprzez zaaranżowane sceny z wykorzystaniem lalek i pacynek pochodzących z różnych instytucji kultury w Polsce, m.in. z Muzeum Bajek w Kielcach, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Teatru Groteska z Krakowa, czy tez Teatru Lalek Arlekin z Łodzi.

 

Wystawa powstaje w oparciu o baśnie i legendy autorstwa Oskara Kolberga, Zenona Gierały i Ewy Nowakowskiej.

 

Wystawa, póki co, zaprezentowana zostanie 6 grudnia poprzez reportaż dostępny w mediach społecznościowych muzeum, ale także na stronie internetowej. – Już dziś zachęcamy do oglądania. Natomiast jak tylko muzeum zostanie otwarte natychmiast zaprosimy zwiedzających, aby przenieśli się w świat . W specjalnie przygotowanej gablocie zaprezentujemy także pierwsze wydania „Baśni i legend Ziemi Radomskiej” Zenona Gierały z przełomu lat 70. i 80. oraz każde kolejne, poszerzane wydanie. Publiczność zobaczy także książkę Oskara Kolberga „Dzieła wszystkie, tom 21. Radomskie cz. II”, wydaną jeszcze za życia autora.

 

Wystawa w muzeum będzie prezentowana od 6 grudnia 2020 do 31 marca 2021.

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle