muzeum radom bip
muzeum radom bip

„Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej”

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu z WUOZ Delegatura w Radomiu zaprasza na wystawę pt. „Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej”, której towarzyszy album pod tym samym tytułem.

 

Głównym celem projektu jest ukazanie, nieznanej szerszemu odbiorcy, architektury i sztuki gotyku na ziemi radomskiej rozumianej jako obszar dawnego, przedrozbiorowego powiatu radomskiego. Region ten był wyjątkowym obszarem dawnej Polski, bowiem leżał na pograniczu Małopolski i Mazowsza, stąd przenikały się tu elementy gotyku charakterystyczne dla północy i południa kraju. Niezmiernie ważny jest fakt, iż tereny ziemi radomskiej aż do początków XIX wieku należały do archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji krakowskiej. Oba ośrodki miały znaczący wpływ na rozwój budownictwa sakralnego na naszym terenie.

 

Na wystawie zaprezentowano przede wszystkim sztukę sakralną: unikatowe okazy rzeźby gotyckiej, obrazy oraz naczynia liturgiczne znajdujące się w kościołach diecezji radomskiej, np. w Radomiu, Szydłowcu, Skrzynnie, Mniszku, Bielinach. Uzupełniają je eksponaty z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Katedralnego w Radomiu, Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.

 

Zabytki gotyckie zachowane do dzisiejszych czasów stanowią niezmiernie ważną część dziedzictwa kulturowego regionu radomskiego. Znane są najczęściej jedynie badaczom, znawcom sztuki i architektury, a zasługują na przybliżenie szerszemu odbiorcy. Na szczególną uwagę zasługuje radomski zespół średniowiecznych świątyń wraz z reliktami zamku, fara i zamek gotycko-renesansowy w Szydłowcu oraz zamek biskupów krakowskich w Iłży wraz z kościołem św. Ducha. Są wśród nich obiekty z doskonale widocznymi cechami gotyckimi np. Sienno i obiekty, w których mimo przebudowy są widoczne cechy gotyckie np. Odechów, Klwów i inne.

 

Cennym obiektom sztuki sakralnej towarzyszą na wystawie elementy gotyckiej kamieniarki pochodzące z zamków w Iłży (fragmenty maswerkowego okna),  Radomiu (np. ramowe nadproże, fragment portalu z laskowaniem) czy Janowcu ( detal z herbem Lewart). Tłem dla obiektów sztuki są wielkoformatowe fotografie najciekawszych zespołów architektonicznych wykonane za pomocą drona, a także fotografie wybranych dzieł sztuki, które z różnych względów nie mogły zostać zaprezentowane na wystawie.

 

Mamy nadzieję, że wystawa wzbudzi zainteresowanie mieszkańców Radomia i całej Polski. Natomiast prezentację zabytków, miejsc, w których znajdują się relikty architektury gotyckiej, a także album staną się doskonałym elementem promocji regionu radomskiego.

 

Wystawa czynna od 24 lutego do czerwca 2022

 

Zapraszamy grupy do korzystania z oferty lekcji i warsztatów przygotowanych do wystawy: Warsztaty i lekcje (PDF)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle