muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

100 Lat RKS Radomiak Radom 1910-2010

Od 9 kwietnia w Budynku Głównym Muzeum im. Jacka Malczewskiego czynna jest wystawa „100 Lat RKS Radomiak Radom 1910-2010”.

Wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Stowarzyszenia „Tylko Radomiak” oraz  RKS Radomiak S.A. Radom. Prezentujemy na niej historię tego zasłużonego dla miasta klubu. W „Radomiaku” na przestrzeni jego historii działało 14 sekcji sportowych. Wiodącymi były: piłka nożna, kolarstwo, boks, lekkoatletyka, zapasy… Im też poświęcamy najwięcej miejsca.

 

Wśród eksponatów na wystawie można zobaczyć m.in.: marynarkę Antoniego Czortka (element olimpijskiego stroju z Igrzysk Olimpijskich w Berlinie, 1936),  medal mistrza Polski w boksie (1934/35), koszulkę Mistrza Świata Ryszarda Szurkowskiego z Mistrzostw Świata w Barcelonie (1973) oraz jego czapeczkę z Wyścigu Pokoju (1971).  Ten polski  kolarz wszechczasów karierę sportową zaczynał na szosie między Garbatką-Letnisko a Radomiem, pod okiem Ryszarda Swata, ówczesnego trenera kolarzy, w czasie – dodajmy – odbywania służby wojskowej w Garbatce k. Radomia.
 

     
Sekcja kolarska w Radomiaku powołana została w 1945 roku i funkcjonowała do 1985 roku. W latach 50. czołowymi zawodnikami byli m.in. bracia Tadeusz i Ryszard Swatowie oraz Adolf Szymborski. Po zakończeniu kariery Ryszard Swat pracował jako trener. Kazimierz Jasiński jest z kolei jedynym zawodnikiem Radomiaka (zawodnikiem wybitnym) mogącym pochwalić się udziałem w igrzyskach olimpijskich (Meksyk 1968).Na wystawie przypominamy również innych znanych kolarzy Radomiaka, m.in. Leszka Proniewicza.

 

Sporo miejsca poświęcamy sekcji piłki nożnej Radomiaka, wspominając m.in. najsławniejszego radomskiego piłkarza w historii, reprezentanta Polski, Mariana Czachora, grę drużyny w II lidze na przełomie lat 40. I 50. ub. wieku , i krótki - niestety ! - pobyt Radomiaka w I lidze (sezon 1983/1984). Choć piłkarze Radomiaka wynikami  nigdy nie rozpieszczali swoich fanów, w sekcji futbolistów zachowało się prawdopodobnie najwięcej pucharów. I wystawa to potwierdza.  Drużyna SKS Radom rozgrywała mecze piłkarskie nawet w mrocznych latach okupacji. Do historii przeszło zwycięskie (3;1) spotkanie z zespołem Warszawy rozegrane 4 czerwca 1944 roku. Na stadion przy ul. Kozienickiej przyszło wówczas 7 tys. osób. Piłkarze z Radomia otrzymali wówczas od kolegów z Warszawy pamiątkowy ryngraf – eksponowany na wystawie. Rewanż w stolicy zakończył się remisem 3:3.   

     Sekcja bokserska Radomiaka istniała w latach 1945-1958. Powołana została jako druga w klubie. W 1947 roku do Radomia przeniósł się Antoni Czortek, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Berlinie (1936), wicemistrz Europy  z Dublina (1939), czterokrotny Mistrza Polski (1934, 1938, 1939, 1949), dwukrotny wicemistrz oraz zdobywca brązowego medalu.  Jego olimpijski strój z Berlina jest (prawdopodobnie ?) jedynym zachowanym w polskich zbiorach.


Sekcja lekkoatletyczna działała w Radomiaku już w latach 40., ale jej prawdziwy rozkwit nastąpił w połowie lat 70. Systematyczna praca z młodzieżą kilku utalentowanych trenerów – Jana Polesiaka, Ireneusza Zgrzebnickiego i Henryka Witkowskiego – zaowocowała awansem do drugiej ligi. Lekkoatleci Radomiaka stawali na podium mistrzostw Polski juniorów, młodzików i seniorów. W 1989 roku Rafał Walczak znalazł się w reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w biegach przełajowych.  Jakub Fijałkowski w 1996 roku w biegu na dystansie 1500 m sięgnął po złoty medal mistrzostw Polski seniorów. Multimedalistą we wszystkich kategoriach wiekowych w biegach był Artur Błasiński. Szczególne miejsce w historii klubu zajmują osiągnięcia Grzegorza Krzoska, najwybitniejszego radomskiego lekkoatlety; ośmiokrotnego Mistrza Polski w biegu na 800 metrów (na otwartym stadionie i w hali), brązowego medalisty Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce (1997 Turku).  Obszerną kolekcję medali tego utytułowanego sportowca pokazujemy na wystawie.

Sekcję zapaśniczą powołał do życia w 1948 roku Władysław Miazio, legendarny szkoleniowiec, uczeń samego Władysława Pytlasińskiego. Była to sekcja zapaśnicza i… jednocześnie podnoszenia ciężarów. W 1948 roku sekcja liczyła już 38 czynnych zawodników.


W latach 50. ciężarowcy Radomiaka występowali w II lidze.

      Spore sukcesy odnosiła również sekcja judo kobiet. Małgorzata Mendel dwukrotnie była wicemistrzynią Polski seniorek (1983, 1984) w wadze do 66 kg. W kategorii plus 72 kg wicemistrzynią  Polski była Beata Bartosik (1986). Judoczki Radomiaka zdobyły też brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski.

Na wystawie prezentujemy również znanych trenerów Radomiaka.


Ozdobą ekspozycji jest kolekcja obrazów, 9 płócien o tematyce sportowej, wypożyczonych z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie             

Zwiedzający wystawę zobaczą również zezwolenie władz carskich na rozgrywanie imprez sportowych w Radomiu z… (uwaga !) 1912 roku.

„Radomiak jest jednym z najstarszych polskich klubów sportowych. Starszymi są jedynie:   Pogoń” Lwów, „Cracovia”, „LKS” Łódź. 

   

Wystawa potrwa do 31 sierpnia br..

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle