muzeum radom bip

2. Innowacyjność i nowoczesność na ekspozycji Muzeum Historii Radomia

Innowacyjność i nowoczesność na ekspozycji Muzeum Historii Radomia

 

Podpisana została umowa na wykonanie ekspozycji stałej Muzeum Historii Radomia, która będzie w zabytkowych, wyremontowanych kamienicach Gąski i Esterki. Jej wykonania podejmie się firma Group AV z Warszawy.

W pierwszej połowie roku dobiegł końca remont kamienic Gąski i Esterki. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu na remont kamienic Gąski i Esterki otrzymało dotację ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego na realizację w latach 2018-2021 zadania pn.: „Modernizacja i adaptacja zabytkowych kamienic Gąski i Esterki na potrzeby utworzenia stałej wystawy archeologiczno-historycznej” w kwocie: 7 983 616,08 zł.

 

Teraz rozstrzygnięty został przetarg na wybudowanie stałej ekspozycji. - Chciałbym podziękować Panu wicemarszałkowi Rafałowi Rajkowskiemu za wsparcie. Umowa, którą dziś podpisaliśmy pozwala na wykonanie stałej ekspozycji Muzeum Historii Radomia. To jednak nie jest nasze ostatnie słowo. Mamy wiele pomysłów i wiele obiektów jest jeszcze do zrewitalizowania w Radomiu. Kamienice Gąski i Esterki to wspaniały początek - mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Radości z kolejnego etapu realizacji projektu nie krył wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski: – Powstanie tu nowoczesna ekspozycja, która będzie przyciągała młodych zwiedzających, ale także osoby starsze. Intencje i założenia, które towarzyszą temu projektowi doprowadzą do powstania najnowocześniejszego muzeum w kraju. Jestem przekonany, że będziemy w stanie zachęcić wszystkich, aby zobaczyli i zachwycili się tym, co tu przygotujemy.

 

Przygotowaniem wystawy zajmie się firma Group AV z Warszawy, która w swoim portfolio ma już realizację wystaw m.in. w Muzeum Historii Żydów POLIN, Muzeum Miasta Łodzi, Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, Oddział w Berlinie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Katyńskim w Warszawie czy Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze.

 

To bardzo ważny dla nas projekt. Dołożymy wszelkich starań, aby wystawa, którą wykonamy, aby dzieci, młodzież, rodziny, jednym słowem wszyscy, mogli przyjść na wystawę, zobaczyć coś ciekawego, poznać historię Radomia, którą w sposób ciekawy chcemy przedstawić – opowiadała Agata Sitko, prezes Group AV.

 

Wystawa stała Muzeum Historii Radomia będzie połączeniem nowoczesnych technologii i tradycyjnych elementów ekspozycyjnych. – Ekspozycję tę będzie charakteryzowała innowacyjność, najnowsze technologie wykorzystywane do angażowania widza z treściami, które będą przekazywane. Wykorzystamy najnowsze zdobycze technologii: wirtualną rzeczywistość, projekcje interaktywne, aplikacje interaktywne. Widz będzie mógł zagłębić się w historię. Każdy pokój będzie miał swoją aranżację i tematykę. To pozwoli w sposób uporządkowany zapoznać się widzowi z historią – wyjaśniał Tomasz Nogga, kierownik działu handlowego Gruop AV.

 

Ścieżka zwiedzania będzie ułożona w sposób chronologiczny – od X wieku do 1945 roku. - Chcieliśmy w ten sposób to skonstruować, bowiem nie zachowało się wiele, a to co się zachowało pokażemy w oryginale. Traktujemy budowę tego muzeum, jako coś więcej: budowę tożsamości i dumy radomian z miasta – mówił Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Ekspozycja stała Muzeum Historii Radomia powstanie do końca czerwca 2022 roku.

 

 

 

 

 

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle