muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

FIAT LUX

FIAT LUX. Od Witelona do tomografu optycznego.

Wystawa „Fiat Lux” jest to interaktywna ekspozycja edukacyjna, złożona z modeli obsługiwanych samodzielnie przez widza według podanych opisów. Ścieżka dydaktyczna zorganizowana jest według działów optyki, ale jednocześnie oddaje rozwój pojęć i historię odkryć w tej dziedzinie nauk przyrodniczych.

Poszczególne zagadnienia optyki prezentują pojedyncze stanowiska tematyczne: - odbicie światła; - załamanie światła; - dyfrakcja; - składanie kolorów; - przyrządy optyczne; - światłowody.
Zwiedzający poznają nie tylko historię poszczególnych odkryć, ale także ważne postaci związane z polską i toruńską nauką: Witelona, twórców tomografu optycznego, a ponadto Galileusza, Kopernika, Sommeringa Witelon to pierwszy wielki polski uczony o renomie międzynarodowej. Pochodził ze Śląska, był synem Polki i kolonisty z Turyngii, urodził się prawdopodobnie w Legnicy około 1230 roku, a zmarł około 1314 roku. „Filius Thuringorum et Polonorum” (Syn Turyngów i Polaków) – tak pisze o sobie sam w tytule „Optyki”, jednego ze swoich dzieł. Był jednym z najwybitniejszych uczonych europejskich epoki Średniowiecza. Jego podstawowe, 10-tomowe, dzieło z dziedziny optyki – „Perspectiva" - zachowało się do dziś dzięki ręcznie przepisanym kopiom, m.in. w bibliotece w Oxfordzie i w Watykanie. Ciekawie prezentują się segmenty poświęcone historii lunety, okularów, fotografii.

Autorami wystawy sa Muzeum Okręgowe w Toruniu i Instytut Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zwiedzanie w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–15.00 dla osób indywidualnych (min. 5 os.) i grup zorganizowanych po uprzedniej rezerwacji.
Zgłoszenia przyjmuje Dział Naukowo-Oświatowy, tel. 483625694.


Zapraszamy na cykl zajęć dla szkół:

Uczniowie i nauczyciele z zespołu szkół elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte oraz nasze Muzeum zapraszają na cykl dodatkowych pokazów dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstwowych.
Będą to pokazy z zakresu robotyki, automatyki, elektroniki, pokazy robotów Lego, lewitujace przedmioty, hologramy, elektromagnesy, "wedrujacy prąd" - wszystkp to będą mogli zobaczyć uczestnicy zajęć.
Pokazy będą interaktywne, uczeń będzie mógł się uczyć i bawić oraz brać czynny udział w eksperymentach fizycznych.

Zapraszamy w kolejne wtorki w godzinach: 10.00 - 12.00:

  • 29 października - POKAZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
  •  
  • 12 listopada - POKAZY DLA  UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH
  •  
  • 26 listopada - POKAZY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH.
  •  
  • 8 grudnia (niedziela) - POKAZ DLA WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH.
Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle