muzeum radom bip

Finisaż wystawy „Radomian portret własny”

Ostatnie oprowadzanie po wystawie oraz koncert kolęd i pastorałek. To atrakcje, które zaplanowano podczas finisażu wystawy „Radomian portret własny”.

 

Finisaż wystawy odbędzie się 16 stycznia 2022 roku. Rozpocznie się o godz. 15:00 ostatnim oprowadzaniem kuratorskim po wystawie, a następnie, po krótkiej przerwie, o godz. 17:00 odbędzie się koncert kolęd i pastorałek. Utwory wykonają uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu w instrumentalnych aranżacjach na akordeon, jak również soliści przy akompaniamencie fortepianu i skrzypiec. Wśród najstarszych polskich kolęd zabrzmią m.in. „Anioł pasterzom mówił”, „Bóg się rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem”, jak również te najbardziej znane na świecie: „Cicha Noc”.

 

Wystawa „Radomian portret własny” została otwarta 1 października 2021 roku. Na ekspozycji zaprezentowanych zostało około 100 portretów najwybitniejszych radomianek i radomian w formie zdjęć i obrazów. To wyjątkowa opowieść malowana portretem o historii Radomia. Poprzez portret kuratorzy wystawy: Adam Duszyk, Paulina Szymalak-Bugajska i Magdalena Kołtunowicz pokazali wielkość i wyjątkowość Radomia.  - Zwiedzający do 16 stycznia mogą podziwiać portrety władców związanych z Grodem nad Mleczną, wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sztuki urodzonych w Radomiu lub związanych z Radomiem – mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Wystawa „Radomian portret własny” to piękna lekcja historii o Radomiu i regionie. W ramach działań edukacyjnych grupy szkolne po zwiedzaniu wystawy brały udział w warsztatach. Dwukrotnie zorganizowano również warsztaty dla nauczycieli z Radomia i regionu radomskiego, którzy dowiadywali się jak uczyć o historii w sposób ciekawy dla uczniów. Warsztaty odbyły się dzięki współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu, Radomskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli oraz Powiatowym Instytutem Kultury.

 

Wystawę od 1 października do końca grudnia obejrzało niemal 2,5 tysiąca osób.

 

 

 

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle