muzeum radom bip
20 lat mazowsze

Homo Faber czyli narzędzia dawniej i dziś

Ideą wystawy jest ukazanie przemian w zakresie materiału, konstrukcji i formy najpopularniejszych narzędzi ręcznych od początków rodzaju ludzkiego po czasy współczesne.

Zasadniczą częścią ekspozycji jest prezentacja ponad 350 narzędzi używanych przez człowieka w epoce kamienia, w epoce brązu, a następnie w kolejnych okresach epoki żelaza, która trwa do dnia dzisiejszego. Eksponaty podzielono na 11 grup, takich jak: siekiery, młotki, kilofy, noże, nożyce, piły, dłuta, wiertarki, szydła, strugi oraz osełki. Oprócz zabytków archeologicznych, pochodzących głównie ze zbiorów Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, na wystawie zgromadzono obiekty etnograficzne udostępnione przez Muzeum Narodowe i Muzeum Etnograficzne ze stolicy Dolnego Śląska. Postęp, jaki dokonał się na przestrzeni tysiącleci w każdej z rozpatrywanych grup przedmiotów, ilustrują nowoczesne wyroby wiodącej od lat na rynku profesjonalnych narzędzi ręcznych marki STANLEY.  

   Ekspozycja przybliża również zagadnienie wytwarzania narzędzi, a także ich użytkowania – zwłaszcza w pradziejach. Służą temu stanowiska do samodzielnej obróbki drewna, kości i skóry za pomocą narzędzi krzemiennych.

   Pomimo edukacyjnego charakteru wystawy jej warstwa informacyjna została ograniczona do minimum, autorzy bowiem stawiają na samodzielne myślenie i formułowanie wniosków. Konfrontacja zabytków archeologicznych z ich obecnymi funkcjonalnymi odpowiednikami będzie dla zwiedzających niezwykle interesująca, a nawet zaskakująca.

Udostępnienie wystawy dla zwiedzających, nastąpi w najbliższą niedzielę, 14 września, z chwilą otwarcia Muzeum. Wystawa wypożyczona została z Muzeum Archeologicznego (oddział Muzeum Miejskiego) we Wrocławiu.      

tło e-riders motocykle