muzeum radom bip
20 lat mazowsze

Katalog „Poza kanonem. Sztuka bez dyplomu” to prezentacja znajdującej się w Dziale Sztuki Nieprofesjonalnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu kolekcji malarstwa. Jest ona uznawana za jedną z ciekawszych i

W katalogu zostały zaprezentowane wybrane prace 50 artystów ukazujące różne aspekty „sztuki bez dyplomu”, czyli sztuki nieprofesjonalnej, intuicyjnej, innej. Prace te przybliżają wieloaspektowość i złożoność tego gatunku. Różnorodność kolekcji to odzwierciedlenie pięćdziesięciu różnych osobowości, historii ludzkich, uczuć przelanych na płótno. Niezwykle interesujące życiorysy artystów, w większości połączone z traumatycznymi przeżyciami, niekiedy same w sobie będące gotowym scenariuszem filmowym były zaczątkiem procesu artystycznego twórców. Wszyscy – bez względu na wykształcenie i pochodzenie społeczne – są wybitnymi, autentycznymi i oryginalnymi artystami.

Katalog ten jest subiektywnym przeglądem najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych prac, znajdujących się w bogatej kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

8.XII. br odbyła się promocja katalogu "Poza kanonem. Sztuka bez dyplomu". Na konferencji prasowej zostało zaprezentowane nasze najnowsze wydawnictwo. Gościliśmy panią Alicję Mironiuk Nikolską z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie - recenzentkę wydawnictwa, która podarowała do zbiorów naszego muzeum obraz Władysława Lucińskiego pt. "Zielony kot". Następnie odbyło się oprowadzenie po wystawie . Dziękujemy za przybycie. Album jest wydawnictwem bezpłatnym, dostępnym w naszym muzeum do wyczerpania zapasów.

 

tło e-riders motocykle