Już jutro od godz. 10:00 do 18:00 dziedziniec muzealny stanie się przestrzenią poświęconą archeologicznym zagadnieniom i związanymi z nimi atrakcjami:
1. Warsztat konserwacji ceramicznych i szklanych zabytków archeologicznych
2. Otwarcie pracowni i magazynów archeologicznych – więc będą mogli Państwo zobaczyć, jak nasze zbiory wyglądają nie tylko na wystawach, ale także jak są przechowywane i co skrywają nasze magazyny. A ponieważ nie jest to część otwarta zwykle dla zwiedzających, to na pewno jest to intrygujące dla naszych gości - powiedział dyrektor Leszek Ruszczyk podczas konferencji prasowej.
3. Oprowadzanie po wystawie ,,Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia”, która czynna jest już tylko do 30 czerwca, a wzbudza cały czas wielkie zainteresowanie zarówno wśród starszych jaki i młodszych widzów. Łączy ona w fantastyczny sposób świat komiksu Janusza Christy z eksponatami archeologicznymi. Pokazuje jak dużo czasu musiał również poświęcić na badania, by jego rysunki oddawały rzeczywistość w sposób autentyczny.
4. Warsztaty edukacyjne ,,Garnek proszę” i ,,Lalki Motanki”
5. Stanowisko edukacyjne: średniowieczne zielarstwo
6. Wystawa plenerowa „Warstwy. Dziedzictwo archeologiczne Mazowsza”
Dlaczego warstwy? W archeologii warstwy (kulturowe) to nakładające się na siebie warstwy ziemi zawierające ślady działalności człowieka w dawnych, mniej lub bardziej odległych czasach. Wystawa nawiązuje do tego pojęcia dwojako: poprzez odniesienie do wyników badań oraz metaforycznie. Opowiada zarówno o dalekiej przeszłości, jak i o dniu dzisiejszym, o wciąż dokonywanych odkryciach i ich wpływie na nasz sposób interpretowania i rozumienia przeszłości oraz na naszą tożsamość. Wystawa popularyzuje podstawowe zagadnienia archeologii oraz poszerza świadomość dotyczącą ochrony zabytków, konserwacji i badań archeologicznych. Dla zwiedzających przygotowane zostały ścieżki tematyczne: „Archeologia”, „Konserwacja zabytków” i „Mały odkrywca”. Ostatnia, skierowana jest do dzieci, pozwoli najmłodszym wcielać się w archeologów.
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
7. Warsztaty i pokaz skanowania 3D, druku 3D oraz restauracji cyfrowej obiektu, które w niezwykle interesujący sposób przedstawił dzisiaj Pan Łukasz Gierek.
8. Stanowisko edukacyjne ,,Kowal i płomienne rzemiosła – ogień w średniowieczu” na które zaprosił Mikołaj Makowski z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Kuźnia Brzywoj
9. Oprowadzanie po wystawie ,,Dom wedle bramy” w Kamienicy Starościńskiej – Rewitalizacja Radom - sprzedaż nowych mieszkań i lokali usługowych na które zaprosiła Pani Dorota Rajkowska
Natomiast w dniach 17-18 czerwca dostępne będą dla Państwa dwie wystawy w godz. 11:00-18:00,
- Wystawy ,,Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia”
- „Warstwy. Dziedzictwo archeologiczne Mazowsza”
wstęp 1 PLN

Otwarcie wystawy „Kwiaty wiśni – Samuraje” 1 września, godz. 17:00

Otwarcie wystawy numizmatycznej "Przekazy Narodowego Banku Polskiego dla Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu" 11 sierpnia, godz. 17:00

,,Po śmierci ku słońcu. Cmentarzyska ciałopalne z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza”

Już w piątek, 28 lipca o godz. 17.00 wernisaż wystawy archeologicznej ,,Po śmierci ku słońcu. Cmentarzyska ciałopalne z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza”.
