muzeum radom bip

Ku czci Honorowych Obywateli Radomia

We wtorek, 26 października, odbyły się uroczystości upamiętniające Honorowych Obywateli Radomia - Teresę Grodzińską i Józefa Marjańskiego.

 

Podczas uroczystości zostały złożone kwiaty na grobach Honorowych Obywateli Radomia. Nie zabrakło także kwiatów od Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, które złożyli Piotr Zarzyka z Działu Naukowo-Oświatowego oraz Mikołaj Wilk z Działu Historii.

 

Teresa Grodzińska to sanitariuszka, która odznaczyła się bohaterską postawą i męczeńsko zginęła podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Jako pierwsza Polka została odznaczona pośmiertnie Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. W czasach II Rzeczpospolitej stała się symbolem poświęcenia młodości i życia dla Ojczyzny.

 

Józef Marjański był żołnierzem legionów Piłsudskiego, Polskiej Organizacji Wojskowej, współtwórcą Republiki Radomskiej, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. Był trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i pośmiertnie orderem Virtuti Militari oraz Krzyżem Niepodległości z Mieczami. Marszałek Józef Piłsudski mówił o nim „pierwszy z dzielnych”.

 

Fot. Portal CoZaDzien.pl

 

 

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle