muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Megality – kamienne giganty

Wystawa składa się z 12 plansz o wymiarach 210×240 cm, na których znajdują się zdjęcia i informacje o stanowiskach megalitycznych z terenu Irlandii Północnej.

Związana jest z działalnością Klubu Młodych Archeologów przy Muzeum Hrabstwa Down w Downpatrick, którego członkowie poznają historię i archeologię regionu poprzez uczestnictwo w badaniach archeologicznych oraz odwiedzanie stanowisk archeologicznych. Wystawa stanowi efekt rocznych badań członków Klubu, dzieci w wieku 8–16 lat, jest dwujęzyczna – angielsko-polska, dzięki czemu może trafić do większej grupy odbiorców. Towarzyszy jej folder prezentujący megality odwiedzone przez członków Klubu. Na pewno zainteresuje liczną grupę fascynatów kultury irlandzkiej, chcących poznać jej źródła. Wystawa ma na celu przybliżenie zwiedzającym tematyki konstrukcji megalitycznych, służących jako grobowce i miejsca ceremonialne, licznie występujących w Irlandii Północnej. Najstarsze z nich datowane są na ok. 4000 tys. p.n.e., najmłodsze na ok. 2500 p.n.e. Prezentowane są:

grobowce korytarzowe z komorą grobową, do której prowadzi korytarz i płaszczem kamiennym, 
dolmeny zwane grobami portalowymi, w których wejście do komory grobowej tworzą dwa pionowo ustawione głazy nakryte płaskim od spodu kamieniem, 
grobowce galeriowe z wydzielonym w tylnej części niezadaszonymi „dziedzińcami”, z centralnym wejściem prowadzącym do korytarzy i komór, znajdujących się po bokach, pokryte nasypem ziemnym,
kręgi kamienne z pionowo ustawionych głazów, służące jako miejsca ceremonialne związane ze zmianami pór roku. 

 

Małgorzata Cieślak-Kopyt

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
 

W Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu wystawa „Megality – kamienne giganty” będzie prezentowana od 13 maja br. Planszom poglądowym towarzyszą krótkie filmy przedstawiające Irlandię oraz szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży, m. in. gra planszowa, puzzle oraz quiz „megalityczny” autorstwa Iwony Brodzkiej i Joanny Kołacińskiej z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Folder  opracowany przez członków Klubu Młodych Archeologów, będzie dostępny w języku polskim i angielskim.  

„Brú na Bóinne”

 

Najsłynniejszym zespołem megalitycznym Irlandii są grobowce korytarzowe (Knowth, Dowth, Newgrange),  w hrabstwie Meath..  Wśród nich jest,   największy na świecie, grobowiec Knowth, otoczony 17 mniejszymi kopcami.

 

Grobowiec Newgrange, jeden z najbardziej znanych megalitów Europy . Monumentalną budowlę otacza mur z białego lśniącego kwarcytu, zaś  przed wejściem leży głaz pokryty pięknym ornamentem w kształcie potrójnej spirali, symbolu wieczności, czasu…

 

W 1993 roku dolina rzeki Boyne  w rejonie parku archeologicznego zwanego „Brú na Bóinne”  została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Fot. M.Cieślak-Kopyt

 Wystawa czynna będzie do 31 sierpnia 2012 r.

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle