muzeum radom bip

Muzealny dziedziniec zyska nowy blask

Muzealny dziedziniec zyska nowy blask

 

Więcej zieleni, miniwirydarz, hotel dla pszczół i kurtyna wodna – to tylko kilka elementów, które pojawią się w miniogrodzie botanicznym na dziedzińcu Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Umowa na remont dziedzińca została podpisana.

 

Projekt wykonania miniogrodu botanicznego na dziedzińcu Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu spotkał się z zainteresowaniem mieszkańców województwa mazowieckiego i wygrał w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. W czwartek w muzeum podpisana została umowa na wykonanie miniogrodu. Firmą, która podejmie się prac jest Dro-Mar.

 

Cieszę się, że w naszym muzeum powstanie ogólnodostępne, piękne miejsce, w którym będzie można odpocząć i cieszyć się zielenią. Chcemy również, aby miniogród botaniczny stał się przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych, na które mamy wiele pomysłów. Jestem przekonany, że to miejsce przyciągnie wiele osób i zarówno dzieciniec jak i całe muzeum staną się razem mocno rozpoznawalnymi punktem na mapie Radomia – mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzuem im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Pierwszym etapem modernizacji dziedzińca była wymiana sieci wodno-kanalizacyjnej, której podjęła się firma Development Kinga Rychter. Teraz czas na kolejne zadania. W ramach zleconych prac, nowy wykonawca przygotuje miniwirydarz z kwietnymi rabatami roślin miododajnych, pojawią się także nowe nasadzenia, a zieleń i wewnętrzne mury okalające dziedziniec zostaną podświetlone. Na dziedzińcu pojawi się także „ściana wody”, czyli podświetlana deszczownica. Wykonawca został zobowiązany także do dostarczenia żeliwno-drewnianych ławek w styli vintage oraz koszy na śmieci.

 

Na dziedzińcu swoje miejsce będzie miał również hotel dla pszczół murarek, bardzo często spotykanych w przydomowych ogrodach.

Zmianie ulegnie także nawierzchnia dziedzińca. Kostka brukowa zostanie ułożona na nowo, tworząc zupełnie inny niż dotychczas wzór. Dodatkowo pojawią się elementy granitu. 

 

Muzealny dziedziniec to przestrzeń przy Muzeum im. Jacka Malczewskiego licząca ok. 1311 m2 z czego 603 m2 zajmuje zieleń z drzewami iglastymi i liściastymi, krzewami i krzewinkami. Nasadzenia powstawały na przełomie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Szczególnie cenne, efektowne i wizualnie urzekające są kilkudziesięcioletnie okazy tamaryszka czteropręciokowego, magnolii i tulipanowca. Dziedziniec od niedawna był systematycznie udostępniany zwiedzającym, jednak do pełnej funkcjonalności i użyteczności niezbędne jest przeprowadzenie zmian. Umożliwią one bezpośrednie otwarcie dziedzińca dla zwiedzających od strony ulicy Wałowej, nie tylko jako element trasy zwiedzania, ale również jako przestrzeń wypoczynkowo-rekreacyjną o charakterze parkowym, dostosowaną do organizowanych przez muzeum cyklicznych imprez plenerowych, kiermaszy, koncertów.

 

 

 

 

 

 

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle