muzeum radom bip

Muzealny mini ogród botaniczny powstanie dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Mazowsza

 

 

Muzealny miniogród botaniczny powstanie na dziedzińcu Muzeum im. Jacka Malczewskiegow Radomiu. To projekt, który zwyciężył w kategorii podregionalnej w Budżecie Obywatelskim Mazowsza, a jego wartość to blisko pół miliona złotych.

 

Pomysłodawcą jest Marek Słupek, kierownik Działu Przyrody w muzeum. – Niezmiernie mi miło, że zaufali Państwo mojej wizji i zagłosowali tak licznie i skutecznie na mój projekt. Dzięki głosującym to miejsce zyska nowy potencjał, nowe możliwości mierzone liczbą koncertów, cyklicznych imprez, spotkań, słowem całym bogactwem życia kulturalnego, które stanie się nową jakością samego muzeum. Myślę, że będziecie tu z przyjemnością przychodzić i z radością wracać, a to miejsce wrośnie w życie mieszkańców Radomia i nie tylko – mówił Marek Słupek.

 

Teren dziedzińca obfituje w świadectwa minionych czasów bowiem to tu odkryto pozostałości XIV-wiecznego warsztatu szewskiego, ślady istnienia pieców chlebowych w przymurnych kamienicach, z resztkami ich fundamentów. Swoistą kropką nad i, dopełnieniem i podkreśleniem historycznej wartości miejsca, jest obecny na dziedzińcu unikalny zespół zieleni o charakterze para-parkowym, z kilkudziesięcioletnimi już dziś okazami świerka pospolitego czy tamaryszka czteropręcikowego. Szczególnie monumentalny i okazały charakter mają zielone (a jesienią karmazynowe) kobierce winobluszczu pokrywające szczelnie wschodnie i zachodnie, ściany budynków okalającego dziedziniec kompleksu muzealnego. Dziedziniec od niedawna jest udostępniany publiczności jako element trasy zwiedzania, jednak projekt zakłada wykonanie kolejnego kroku, jakim jest przekształcenie tego miejsca w przestrzeń wypoczynkowo-edukacyjną.

 

Projekt zakłada metamorfozę obecnego dziecińca w miejsce, które stanie się zielonym azylem, ale także centrum wydarzeń kulturalnych. Utworzenie muzealnego miniogrodu botanicznego pozwolił na m.in. dobudowanie ażurowych schodów do tarasu, instalację ławek i mebli miejskich w stylu vintage, podświetlenie wewnętrznych murów, montaż mieniącej się kolorami ściany wodnej, stworzenie przestrzeni wygodnej i pozwalającej na odpoczynek i organizację mnóstwa kulturalnych wydarzeń. Projekt zakłada również rearanżację obecnej na dziedzińcu wielogatunkowej roślinności, m.in. poprzez jej iluminację, nasadzenia nowych gatunków pnączy, drzew, krzewów, bylin czy miododajnych kwiatów w mini wirydarzu, który jest nawiązaniem do historii kolegium ojców pijarów i założeń ogrodowych tego typu w średniowiecznych instytucjach. Inspiracją do tych zmian jest m.in. kształt i forma jednego z najstarszych w Europie ogrodu botanicznego Orto Botanico di Brera w Mediolanie, powstałego w 1774 roku z inicjatywy cesarzowej Marii Teresy. Funkcjonujący do dziś mediolański ogród ma otwarty i ogólnodostępny charakter.

 

- Dziedziniec Muzeum im. Jacka Malczewskiego to miejsce z ogromnym potencjałem, który chcemy wykorzystać. To miejsce otwarte dla zwiedzających, jest także ścieżka edukacyjna opowiadająca o historii budynków muzeum. Utworzenie miniogrodu botanicznego to ogromny krok ku możliwości organizacji koncertów, plenerów malarskich czy różnych innych wydarzeń. Chcemy także, aby miejsce stało się zielonym azylem. I choć różnogatunkowej przyrody tu nie brakuje, widzimy konieczność przekształcenia tej przestrzeni. Dziękujemy za każdy głos! Dzięki mobilizacji powstanie tu miejsce wyjątkowe – mówi Leszek Ruszczyk, p.o. dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

 

Dzięki wygranej w Budżecie Obywatelskim Mazowsza dziedziniec stanie się także przestrzenią edukacyjno-rekreacyjną. Projekt przewiduje zakup karmników i budek lęgowych z kamerami, które pomogłyby poznać fascynujące życie ptaków. W planach jest także szachownica zaprojektowana na poziomie kostki brukowej, pozwalająca na rozgrywanie partyjek “żywych” szachów. Szacowany koszt projektu to 472 500 zł.

 

 

 

 

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
http://radom.whitetaxi.pl/ http://www.nextit.com.pl/ http://www.lucz-bud.com.pl/ http://kulturaisztuka.pl/ http://www.itdot.pl/ http://news.hotelnihilnovi.pl/ www.4art.pl/ http://www.artservice.pl/ http://www.artinhouse.pl/ http://www.rafil.pl/ http://www.kombud.com.pl/ http://www.wacyn.com.pl/ http://binkowski.suzuki.pl/auto http://www.blu.com.pl/salony/radom http://www.paluchgroup.pl/
tło e-riders motocykle