muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

NEANDERTALCZYCY, WIELKIE KOPALNIE, GROŹNI WOJOWNICY

Nowym projektem archeologicznym w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu jest wydawnictwo edukacyjne o pradziejach obszaru między Wisłą, Pilicą i Iłżanką, pt. NEANDERTALCZYCY, WIELKIE KOPALNIE, GROŹNI WOJOWNICY, finansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nad przygotowaniem publikacji pracuje dział archeologii naszego muzeum.

 

Będzie to barwny przewodnik po pradziejach międzyrzecza Wisły, Pilicy i Iłżanki. Opowiemy w nim o kolejnych epokach archeologicznych: kamienia, brązu i żelaza. Przegląd pradziejów zaczniemy od najstarszego stanowiska, znanego w całym świecie naukowym, czyli miejsca polowań neandertalczyków w okolicach dzisiejszego Zwolenia. Pokażemy wielkie kopalnie krzemienia czekoladowego, skarby epoki brązu, uzbrojenie wojowników epoki żelaza, kurhany kultury przeworskiej i miejsce kultu ze schyłku starożytności.

 

Podstawą opracowania są odkrycia archeologiczne ze zbiorów działu archeologii, m.in. takie jak biżuteria młodej kobiety z Pogroszyna czy depozyt ze Stawiszyna. Aby zaprezentować różnorodność odkryć sięgamy także do zbiorów muzeów naszego regionu: Muzeum Regionalnego w Iłży, Muzeum Regionalnego w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Pomysł i opracowanie wydawnictwa – Małgorzata Cieślak-Kopyt przy współpracy Doroty Pogodzińskiej i Katarzyny Stańczuk. Teksty archeologów z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu opracuje Agnieszka Kępka – Farbiszewska.

Tekstom będzie towarzyszyć bogata dokumentacja fotograficzna i rysunkowa stanowisk, zabytków, rekonstrukcje rysunkowe związane z życiem codziennym, wierzeniami, obrządkiem pogrzebowym dawnych społeczeństw, a wykonane za pomocą drona fotografie wybranych miejsc będą atrakcyjnym uzupełnieniem opowieści o pradziejach.

 

Zdjęcia z drona - Szymon Lenarczyk Wykop na poziomie, rysunki – Martyna Piasta, zdjęcia zabytków - Sebastian Fituch. Wykorzystane będą również fotografie i dokumentacja  terenowa z dawnych badań.

Redakcja i opracowanie wydawnicze – Wydawnictwo i Pracownia Archeologiczna PROFIL-ARCHEO Magdalena Dzięgielewska.

 

Prawy brzeg rz. Mlecznej nad Strumieniem Malczowskim, fot. Sz. Lenarczyk

 

Biżuteria kobiety znaleziona w Pogroszynie, fot. S. Sadowski

 

Wojciech Twardowski ze znalazcą p. Stanisławem Sebuło, 1973, Archiwum archeologii MJM

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle