muzeum radom bip

Nowa broń dla „Malczewskiego”

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zakupiło cztery sztuki broni palnej wyprodukowanej w Fabryce Broni w Radomiu w ramach dotacji celowej z dofinansowania ze środków Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. 

 

Zakup broni ma związek z planowanym utworzeniem zbrojowni w muzeum. Mamy już wiele eksponatów, ale pojawia się także dużo pytań od zwiedzających zainteresowanych bronią. Kolekcję chcemy nadal powiększać, mamy już kilka eksponatów na oku. Zakupiona broń, którą prezentujemy została wyprodukowana w Fabryce Broni – mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Zakupiono jeden egzemplarz broni powtarzalnej i trzy egzemplarze broni automatycznej.

Pierwszym egzemplarzem zakupionej broni jest karabin długi piechoty wz. 1898a (kb wz. 98a) z 1938 roku, produkowany tylko w F.B. Radomiu od 1936 roku na potrzeby Wojska Polskiego.

Drugim egzemplarzem zakupionej broni jest karabinek Kałasznikowa w wersji karabinek-granatnik kbkg wz. 1960 kal. 7,62x39 mm wyprodukowany w ZM im. Gen Waltera w Radomiu (kod numeryczny fabryki „11”) w 1963 roku.

Trzecim egzemplarzem jest specjalny karabinek Kałasznikowa w wersji karabinek-granatnik kbkg wz. 1960/72 kal. 7,62x39 mm wyprodukowany w ZM im. Gen Waltera w Radomiu (kod numeryczny fabryki „11”) w 1972 roku.

Czwartym egzemplarzem nabytej broni jest pistolet maszynowy wz. 1963 Rak (PM-62) 9x18 mm Mak wyprodukowany w ZM im. Gen Waltera w Radomiu (kod numeryczny fabryki „11”) w 1969 roku. 

 

Fabryka Broni związana jest trwale z historią Radomia. Cieszę się, że dziś powiększamy muzealną kolekcję z intencją poszukiwania prawdziwych perełek i utworzenia tematycznej ekspozycji. Zakup broni jest efektem dobrej współpracy z muzeum. Myślę, że ta kolekcja zainteresuje wielu gości muzeum – mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

 

Jak podkreślał Mariusz Król z Działu Historii muzeum, kolekcja rozwijana jest od wielu lat. – Stworzenie tej kolekcji jest ważne dla Radomia i historii i już poprzedni kustosze dbali o to, aby eksponatów przybywało. Wszystkie egzemplarze zakupionej broni posiadają ślady używania, więc ich stan wizualny będzie oddawał (wraz z uniformem wojskowym) realia bojowe – wyjaśniał Mariusz Król.

 

Zakup był możliwy dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle