muzeum radom bip
muzeum radom bip

Otwarcie wystawy numizmatycznej "Przekazy Narodowego Banku Polskiego dla Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu" 11 sierpnia, godz. 17:00

Zapraszamy serdecznie do Muzeum im. Jacak Malczewskiego w Radomiu na otwarcie wystawy "Przekazy Narodowego Banku Polskiego dla Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu"

 

Piątek, 11 sierpnia, godz. 17:00

Rynek 11

kuratorem wystawy jest Mikołaj Wilk

Wystawa czynne będzie do 3 września 2023 roku.

 

Mamy przyjemność przedstawić Państwu zbiór 114 monet i banknotów przekazanych naszemu Muzeum przez Narodowy Bank Polski. Stanowią one około ¼ kolekcji przekazów NBP, na którą składa się łącznie 446 obiektów.

 

Kolekcję tworzą monety kolekcjonerskie srebrne i monety okolicznościowe wybite przez Mennicę Polską S.A. w Warszawie w latach 2007-2022 oraz banknoty wydrukowane przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. Emitentem tych numizmatów jest Narodowy Bank Polski.

 

Monety kolekcjonerskie wykonano ze srebra próby 925/1000, natomiast okolicznościowe z Miedzioniklu i stopu Nordic Gold.

 

Do najciekawszych nalezą banknoty z wizerunkami znanych Polaków oraz wydrukowane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Jedną z najbardziej interesujących monet jest srebrna moneta w kształcie kuli wybita z tej samej okazji. Wśród podjętych tematów nie brakuje motywów patriotycznych, rocznicowych oraz związanych z najnowszymi wydarzeniami w kraju.

 

Projektantami prezentowanych numizmatów są: Jacek Jaśkiewicz, Dominika Karpińska-Kopiec, Robert Kotowicz, Sebastian Mikołajczak, Grzegorz Pfeiffer, Agnieszka Próchniak, Dobrochna Surajewska, Tadeusz Tchórzewski, Ewa Tyc-Karpińska, Urszula Walerzak, Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska.

 

Wystawa będzie czynna od 11 sierpnia do 3 września 2023 r.

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle