muzeum radom bip
20 lat mazowsze

Otwórz oczy, usłysz nas

To tytuł wystawy fotograficznej przedstawiającej różne formy aktywności osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu.

Od 10 września można ją oglądać w Radomiu, w Muzeum im J. Malczewskiego (sala wystwaw czasowych Działu Przyrody). Kolejne miejsca jakie odwiedzi wystawa to Płock (25 września- 14 października), Siedlce (15-28 października) oraz Warszawa (29 października- 30 listopada).

 

„To tacy ludzie są na świecie? Niesłyszący i niewidomi jednocześnie? To musi być największe nieszczęście! – powiedział pewien mężczyzna, któremu wyjaśniłem, że jestem głuchoniewidomy. – wspomina we wstępie do wystawy Grzegorz Kozłowski, przewodniczący Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, które jest organizatorem wystawy - Jednoczesne uszkodzenie słuchu i wzroku rzeczywiście w dużym stopniu utrudnia lub wręcz uniemożliwia kontakt z otoczeniem, a także ogranicza mobilność oraz podejmowanie różnych aktywności życiowych. Nie oznacza jednak dna rozpaczy. Ufam, że przekonacie się o tym Państwo po obejrzeniu wystawy.

 

Prezentacja składa się z 6 fotoreportaży autorstwa Piotra Stanisławskiego. Przedstawiają one osoby głuchoniewidome w kontekście spotkań towarzyskich, rehabilitacji, pracy zawodowej oraz podczas realizacji pasji. To, co dla osób pełnosprawnych jest niemalże niezauważalną oczywistością, dla osób głuchoniewidomych jest wyzwaniem. Jak można pracować z uszkodzeniem wzroku i słuchu? Jak zrobić zakupy, załatwić sprawę w urzędzie, jak poznać przyjaciół i jak się z nimi komunikować?

Odpowiedzi na te pytania będzie można zdobyć podczas zwiedzania wystawy będzie  dostępna dla zwiedzających do 24 września. Wstęp na nią jest bezpłatny. Więcej informacji można znaleźć na stronie: naprawdejestesmy.tpg.org.pl

 

Wystawa współfinansowana jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezydenta Miasta Płocka, Prezydenta Miasta Siedlce oraz Ostrołęki. 

 

Organizatorem wystawy jest Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym. Jest to stowarzyszenie o ponad dwudziestoletniej historii. Zrzesza osoby, które na skutek równoczesnego poważnego uszkodzenia słuchu i wzroku napotykają na duże trudności w poruszaniu się, dostępie do informacji i w komunikowaniu się.

Z szacunkowych danych wynika że w Polsce żyje około 7-8 tysięcy takich osób. Komunikują się one za pomocą języka migowego, alfabetu Lorma, pisma Braile’a lub jeżeli wzrok i słuch im na to jeszcze pozwala – mową tradycyjną. Towarzystwo zajmuje się wspieraniem osób w ich codziennym życiu, rehabilitacji, integracji ze społeczeństwem.


Izabela Bukalska

Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym

i.bukalska@gmail.com

tło e-riders motocykle