muzeum radom bip

Piękno do mnie przyszło

"Piękno do mnie przyszło... Wojciech Weiss. Malarstwo białego okresu. Aneri Irena Weissowa. Malarstwo."

wystawa czynna do 31 marca br.

 

Wystawa „Piękno do mnie przyszło..” prezentuje malarstwo Wojciecha Weissa pochodzące z tzw. białego okresu tj. z lat 1905 – 1912, kiedy to porzucił młodopolskie, dekadenckie nastroje, wkraczając w nową epokę swojej twórczości. Jest ona dedykowana jego uczennicy i żonie Reni, którą poślubił w 1908 roku. Pokazujemy zatem również wybór prac malarskich Ireny Weissowej, która sygnowała swoje prace anagramem imienia - Aneri, od okresu jej nauki, aż po późne lata życia.

 

Weiss tworzy wówczas głównie w swojej pracowni położonej u stóp Wawelu w Krakowie oraz w domu swoich rodziców w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zgromadzone na wystawie obrazy stanowią jakby intymny pamiętnik artysty. Malowane szybkimi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla, notują nawet najbardziej przelotne wrażenia z otaczającego artystę świata. Interesują go wówczas motywy najbliższe i najprostsze, dom rodzinny, wnętrze pracowni, portrety ojca, matki, żony, rośliny a przede wszystkim kwiaty. Postaci najbliższych malowane są w złotawym świetle lampy naftowej, w szybach okien igrają bogate refleksy. Poprzez otwarte okno, wpada do wnętrz południowe słońce, natura przesycona światłem rozżarza się do białości. 

 

Wystawa zorganizowana została przez Muzeum Pałac w Wilanowie w 2007. Ciesząc się wielkim zainteresowaniem gościła i będzie gościć do 2009 w wielu muzeach polskich. W ekspozycji bierze udział blisko 140 dzieł obojga artystów pochodzących przede wszystkim ze zbiorów prywatnych objętych opieką Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa i pokazywanych publiczności po raz pierwszy od dziesięcioleci. Przestrzeń ekspozycyjna wzbogacona jest również unikatowym zestawem zdjęć archiwalnych. Obu częścią wystawy towarzyszą katalogi autorstwa wnuczki artystów, bardzo osobiste i refleksyjne, gdzie reprodukcje obrazów przeplatają się z fotografiami rodzinnymi, a Kraków i Kalwaria sprzed 100 lat, stają się bliską nam rzeczywistością.

 

Kuratorzy:

Piotr Górajec, Wiesław Malawski- Muzeum Pałac w Wilanowie

Zofia Weiss-Nowina Konopka- Fundacja Muzeum Wojciecha Weissa

Scenariusz:

Zofia Weiss-Nowina Konopka

Łukasz Kossowski

Komisarz organizacyjny:

Paulina Szymalak

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle