muzeum radom bip
20 lat mazowsze

Podróż do głębin

Tym razem, kontynuując tematykę eksploracji podwodnego świata, zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wystawę fotografii Jacka Madejskiego, dokumentującej głównie intrygujące, głębie Morza Bałtyckiego – akwenu obfitującego w materialne ślady niespokojnej, historycznej przeszłości naszego kontynentu.

Wytwory myśli technicznej człowieka kończąc swój burzliwy żywot w jego służbie, stają się ostoją i schronieniem podwodnego życia, prawdziwą rafą koralową wód strefy umiarkowanej.


Tymczasem oddajmy głos samemu autorowi zdjęć:

 

„Fotografuję amatorsko ponad 30 lat. Od ponad 10 lat także pod wodą. Część zdjęć wykonana została analogowym aparatem Sea & Sea MM III z dwoma lampami YS-120 TTL. Możliwości standardowego obiektywu 20 mm uzupełniłem  przystawkami do makro fotografii oraz przystawką szerokokątną 15 mm. Uwielbiam fotografować podwodne klimaty z użyciem tylko światła zastanego. Kolejnym aparatem była cyfrowa  lustrzanka Canon 20 D z obiektywem 10-22 mm, w obudowie Sea & Sea. W chwili obecnej posługuję się Canonem 5D w obudowie Seacam.

Jestem zrzeszony w Radomskim Klubie Płetwonurków „Konger” działającym przy Politechnice Radomskiej. Pełnię też funkcje instruktora M 1 LOK/CMAS, a także posiadam międzynarodowy certyfikat Instruktora Fotografii Podwodnej CMAS,

Do chwili obecnej prace były wystawiane jedenastokrotnie:

 I wystawa „Rafy Morza Czerwonego”-  październik 2002  Galeria „Migaweczka” Radom

II wystawa „ Barwy Rafy” - kwiecień 2003 Miejskie Centrum Kultury i Informacji Międzynarodowej Radom

III wystawa „ Spojrzenie z dna” – czerwiec 2003 Miejskie Centrum Kultury Pionki

IV Wystawa „Fotografia podwodna” – maj 2004 Galeria „Migaweczka” Radom

 V Wystawa „Życie rafy” – marzec 2005 Galeria Klubu Studenckiego „Aula” Radom

VI Wystawa „Podwodny świat” – kwiecień 2005  Miejskie Centrum Kultury i Sztuki Galeria „4 Strony Świata” Pułtusk

VII Wystawa „Świat rafy koralowej i nie tylko” – październik 2005 Otwockie Centrum Kultury – Muzeum Ziemi Otwockiej

W czerwcu 2007 roku , jako współautor, wystawiałem fotografie w Senacie Rzeczypospolitej w ramach wystawy „Ekologia Bałtyku”.

VII Wystawa „Podwodna pasja” – maj 2009 Centrum Edukacji i Informacji Kulturalnej  Olsztyn

IX Wystawa „Wraki Bałtyku” – maj 2009  Tarnowskie Góry

X Wystawa „Wraki Morza Bałtyckiego” – lipiec 2009 Miejski Ośrodek Kultury  Radzionków

XI Wystawa „Urok podwodnych Mazur”- sierpień 2010  Regionalny Ośrodek Kultury Olecko

XII Wystawa „Fiordy”  - wrzesień 2012 Gdańsk Klub Morskiej Przygody „Ołowianka”

                      Prace były wyróżniane i nagradzane na łamach „Magazynu Nurkowanie”. Opisuję znane mi najciekawsze miejsca nurkowe w Polsce i Morzu Czerwonym na łamach pism specjalistycznych takich jak „Wielki Błękit” i H2O . Tekst ilustrowany jest moimi zdjęciami. Zdjęcia mojego autorstwa wykorzystywane są w specjalistycznych kalendarzach , przewodnikach dla nurków oraz jako ilustracje w książkach poświęconych tematyce nurkowej. Aktualnie pracuję nad poradnikiem „Fotografia wrakowa”.

Ulubione akweny w Polsce to: wraki Bałtyku oraz Zatoki Gdańskiej, Zakrzówek z jego fantastycznymi ściankami oraz okoniami na płyciznach oraz Hańcza (108 m) ,.  Zimą jest to nurkowanie podlodowe na jeziorach pojezierza augustowskiego . Za granicą: niezwykle uroczy Canyon w Dahab na Synaju, jeziora alpejskie oraz norweski fiordy.

 Od pewnego czasu pracuję nad dokumentacją fotograficzną wraków polskiego wybrzeża Bałtyku.

Mam nadzieję, że choć w części udało mi się przybliżyć świat mrocznych i tajemniczych odmętów wód polskich.Strona internetowa : www.madejski.rafy.pl

 e-mail:  jacek.madejski@rafy.pl, j.madejski@wielkiblekit.pl

 

Wystawę zdjęć uzupełniają eksponaty wypożyczone z Muzeum Techniki w Warszawie (kombinezon nurka klasycznego wraz z hełmem Siebe Gorman), Muzeum Nurkowania w Warszawie (m.in. kombinezony mokre, akwalungi, kusza pneumatyczna) oraz dzięki uprzejmości Radomskiego Klubu Płetwonurków (m.in. kombinezon mokry piankowy, aparaty, lampy i obudowy do fotografii podwodnej, akcesoria nurkowe).

Wystawa jest udostępniana nieodpłatnie.

Serdecznie zapraszamy !

 

tekst - Marek Słupek

komisarz wystawy

tło e-riders motocykle