muzeum radom bip

Radomianie na starych fotografiach

Wystawa „Radomianie na starych fotografiach” jest wyprawą w przeszłość sięgającą lat 60. XIX w., a kończącą się na pocz. lat 40. XX w.

Dla wielu radomian będzie to zapewne wystawa refleksyjna i sentymentalna, przenosząca w czasy fin de siecle’u, czy w barwny okres międzywojenny. Fotografie tworzą unikalną mozaikę – obraz pamięci o ludziach, którzy tu żyli, pracowali, tworzyli. Prezentujemy głównie zdjęcia portretowe – indywidualne, rodzinne oraz grupowe. Są wśród nich: prezydenci miasta, posłowie, senatorowie, radni, członkowie wielu organizacji społecznych i politycznych. Ludzie różnych zawodów: nauczyciele, prawnicy, lekarze, urzędnicy, kolejarze, strażacy, kupcy, kapłani, wojskowi, policjanci, robotnicy. Zdjęcia ukazują osoby  w różnym wieku – rodziców i dzieci, uczniów, dziadków. Cechuje je powaga i dostojeństwo, odświętny ubiór, co wskazuje jak ważnym wydarzeniem była wizyta w fotograficznym atelier. Niektóre zdjęcia  wykonane przez fotografów ulicznych, lub amatorów przedstawiają Radomian w ich pracy, na spacerze, podczas zabawy.

 

Na wystawie prezentujemy fotografie wypożyczone od kilkunastu radomskich rodzin, często zdejmowane ze ścian, wyjmowane z albumów czy głębi szuflad. Zasadniczy trzon wystawy tworzą zdjęcia z bogatej kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego, które przekazywane były przez radomian do naszego muzeum już od ponad stu lat.

 

Staraliśmy się opisać sportretowane postaci, w znacznej części teksty te powstawały ze wspomnień o przodkach zachowanych przez potomków. Niestety, niektóre z prezentowanych osób pozostają anonimowe, być może widzowie rozpoznają na fotografiach swoich krewnych, przyjaciół, kolegów szkolnych i znajomych.

Wystawa tworzy wielki Album Radomian, jest zapisem pamięci zbudowanym z chronologicznie ułożonych zdjęć, tak jak w albumach rodzinnych , które otwieramy i oglądamy dla  wspomnień  lub określenia własnej tożsamości.

 

Autorzy wystawy: Jerzy B. Kutkowski, Elżbieta Kwiecień, Piotr P. Rogólski

Wystawa czynna dla zwiedzających do 4 wrzesnia 2011

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle