muzeum radom bip
muzeum radom bip

Rynek 16 i Rwańska 1

29 grudnia 2022 roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu miało miejsce podpisanie aktów notarialnych sprzedaży dwóch zabytkowych kamienic (Rynek 16 i Rwańska 1) znajdujących się na obszarze Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu. Podpisania aktów notarialnych w imieniu Zarządu Województwa Mazowieckiego dokonał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Rafał Rajkowski. Kamienice zostaną zrewitalizowane i przekazane Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

 

Gmach Kolegium Pijarów, w którym mieści się Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu od lat czeka na kapitalny remont. W przyszłości zamierzamy oddać jego powierzchnie w całości zwiedzającym ponieważ jest to jeden z najpiękniejszych zabytków naszego miasta – powiedział Leszek Ruszczyk dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Żeby zrobić to racjonalnie, nasze muzeum potrzebuje nowych przestrzeni na bibliotekę, biura, magazyny, pracownię konserwacji i do tych celów potrzebujemy kamienic, którym po rewitalizacji przywrócimy pierwotny wygląd. Oczywiście pojawi się tam szereg nowych funkcji, które pozytywnie zaskoczą radomian ale o tym później – dodaje Leszek Ruszczyk.

 

Zabytkowa kamienica powstała na przełomie XVIII i XIX w., pomiędzy ulicami Rwańską i Szewską, to dawny Dom Pusztyniki. Jan Pusztynik był zamożnym radomskim kupcem, jednym z założycieli loży „Jutrzenki Wschodzącej”. To on odkupił jednopiętrowy dom handlarza winem Jana Albańskiego w 1817 roku, a następnie budynek rozbudował. Już niedługo przywrócimy Miastu Kazimierzowskiemu dawny blask – powiedział dr Adam Duszyk zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. 

 

fot. Sebastian Fituch

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle