muzeum radom bip

Skarby i tajemnice Piotrówki

Skarby i tajemnice Piotrówki 

Nowa archeologiczna ekspozycja w podziemiach Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu. Na tle zabytkowych murów dawnego kolegium pijarów prezentujemy początki dziejów Radomia w kolejnej odsłonie. Wystawa obejmuje okres od pojawienia się Słowian w dolinie Mlecznej do czasów jagiellońskich, kiedy Stary Radom stał się zapleczem gospodarczym i osadniczym dla Nowego Radomia a także zamku królewskiego .

Wystawa prezentuje najnowsze wyniki badań z różnych obszarów nauk humanistycznych i przyrodniczych zajmujących się analizą materiałów wykopaliskowych pozyskanych w trakcie badań milenijnych oraz najnowszych z lat 2009 – 2013 prowadzonych na Piotrówce i innych stanowiskach Starego Radomia.

Pokazane zostaną prawdziwe skarby radomskiej archeologii z wczesnego średniowiecza, m. in. elitarne groby radomian z XI wieku z całą gamą przedmiotów pochodzących z różnych stron świata, w tym ozdoby, uzbrojenie, przedmioty codziennego użytku z terenów Rusi, Gotlandii, stepów Azji, pracowni bliskowschodnich i bizantyńskich.

Epokę średniowiecza reprezentuje tzw. skarb sakiewkowy, w którym znalazły się grosze i parwusy Wacława II i Jana Luksemburskiego, rzadkie emisje denarów Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego i dwa denary nieznanego typu. Skarb pochodzi z piwnicy domu szkieletowego należącego do bogatego mieszkańca grodu, prawdopodobnie kupca. W piwnicy znaleziono różne ozdoby, narzędzia, militaria, naczynia, szalkę wagi i bryłki srebra i ołowiu.

Na wystawie wyjaśniamy niektóre tajemnice Piotrówki, m. in. co działo się na grodzie po przeniesieniu miasta, przez Kazimierza Wielkiego na obszar Nowego Radomia, kim byli ludzie pochowani na cmentarzu z XI/XII wieku, skąd pochodzą dziwne przedmioty z kości i rogu znajdowane na osadzie przygrodowej, do czego służą dziwne haki z żelaza znajdowane na grodzisku i osadach…

Wystawie towarzyszą wydarzenia edukacyjne: p. w. Wydawnictwo edukacyjne dla dzieci: „Zagadkowy gród w Radomiu”, opracowane we współpracy z Wydawnictwem Archeo-Profil w ramach serii Pod lupą archeologa.

Kurator wystawy: Małgorzata Cieślak-Kopyt

 

   

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle