muzeum radom bip
muzeum radom bip

Skarby w „Malczewskim”

 Do tej pory prezentowana była głównie w Europie i tylko kilku polskich miastach. Wystawa „Skarby wieków średnich” 13 sierpnia miała swoje otwarcie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Ekspozycja „Skarby wieków średnich” przygotowana została przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie i prezentuje najcenniejsze ozdoby wczesnośredniowieczne znajdujące się w zbiorach tej instytucji.

Skarby wieków średnich to wystawa unikatowa. Prezentowana była tylko w kilku muzeach w Polsce. Następnie przez wiele lat pokazywana była poza granicami naszego kraju m.in. Irlandii, Niemczech, Grecji. O jej wyjątkowości może świadczyć fakt, że została ona uhonorowana nagrodą przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach XXIX edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku - Sybilla 2008 oraz zdobyte w tym samym roku I miejsce w konkursie Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba.

 

- Na wystawie będą pokazane najcenniejsze zabytki ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Zaprezentowane zostaną wyroby jubilerskie pokazujące kunszt mistrzów jubilerskich. To wystawa dla każdego. Opowiada o fragmencie naszej historii. Część zabytków o podobnym typie była znajdowana także w Radomiu. Kiedy zostanie otwarta wystawa stała Muzeum Historii Radomia zwiedzający będą mogli je zobaczyć i wrócić pamięcią do Skarbów wieków średnich - mówiła Dorota Pogodzińska z Działu Archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Na wystawie będzie można obejrzeć ponad 400 zabytków prezentujących różne formy ozdób pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza. Przedstawione zostaną zarówno proste wyroby jubilerskie wykonane z brązu, jak również wyszukane przedmioty ze srebra i złota noszone jako symbol władzy i statusu społecznego. Na wystawie zaprezentowane zostaną różne rodzaje pierścionków, bransolet i naszyjników, kolie z paciorków, misternie zdobione zausznice oraz bardzo popularne w wiekach średnich kabłączki skroniowe. Obok nich pokazane zostaną również rozmaitego kształtu zawieszki, krzyżyki, enkolpiony, zapinki, dzwoneczki i miniaturowe toporki oraz ozdobne sprzączki do pasów. Osobne miejsce na wystawie poświęcone jest doskonale zachowanym ozdobom, które wchodziły w skład skarbu odkrytego w miejscowości Borucin. W odnalezionym glinianym garnku znajdowała się tylko biżuteria. Wystawie towarzyszy katalog i folder ułatwiający zwiedzanie.

 

Ozdoby zaprezentowane na wystawie pochodzą z archeologicznych odkryć dokonanych w ciągu ostatniego stulecia na cmentarzyskach, grodziskach i w skarbach. Zostały znalezione w Polsce, na Białorusi i Ukrainie.

 

Wystawie towarzyszyć będzie także lekcja muzealna „Mieszkańcy średniowiecznego miasta” oraz do wyboru trzy rodzaje warsztatów. Lekcja połączona będzie ze zwiedzaniem wystawy. Uczestnicy będą mogli poznać różnorodne typy biżuterii używanej we wczesnym średniowieczu oraz techniki średniowiecznych mistrzów jubilerskich. Dowiedzą się również jak wyglądała praca w średniowieczu, jak było podzielone społeczeństwo czy jaką rolę pełnili rzemieślnicy. Lekcja połączona będzie z warsztatami. Do wyboru będą trzy rodzaje zajęć (do lekcji można wybrać jeden warsztat):

  1. Wykonywanie paciorków lub zawieszek (medalików, wisiorków) z gliny, wzorowanych na średniowiecznych  ozdobach. Będzie można zrobić z nich bransoletki, naszyjniki lub zawieszki. (lekcja rekomendowana dla dzieci młodszych)
  2. Wire wrapping (owijanie drutem). To jedna z najstarszych technik tworzenia biżuterii. Przedmioty wykonane tą techniką są z drutu, często w połączeniu z elementami z innych surowców. Łączone są bez użycia ciepła, najczęściej drut jest wyginany w odpowiedni kształt, a następnie dookoła niego zawijany jest ten sam lub inny drut. Często drutem owija się  kamienie, kawałki drewna, paciorki tworząc np. pierścionki, wisiorki.
  3. Wykonywanie bransoletek z naturalnych surowców (rzemieni skórzanych, sznurka, paciorków) techniką makramy, zaplatania.

 

Zapraszamy do zapisów grupy minimum 10-osobowe pod numerem: 48 362 56 94. Cena biletu to 9 zł. Cykl zajęć rozpoczynamy 17 sierpnia.

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle