muzeum radom bip

Stanisław Wyspiański „Portret dziewczynki”, 1904, pastel na papierze

Barwne stroje, kwieciste chusty, korale, kokardy to jeden z bardziej rozpoznawalnych motywów pasteli Stanisława Wyspiańskiego.

 

Stanisław Wyspiański (1869 – 1907) malarz, grafik, architekt, dramaturg, poeta, projektant mebli, czołowy przedstawiciel Młodej Polski. Pozostawił po sobie ogromny dorobek artystyczny. Znany jest głównie jako twórca dramatu Wesele oraz autor pasteli przedstawiających widoki Krakowa.

 

Należący do naszej kolekcji portret dziewczynki zdradza fascynacje artysty folklorem. Nie był on odosobniony w swoich umiłowaniach do kultury chłopskiej. Bogaci mieszczanie często wyjeżdżali na wieś i brali za żony chłopki, stawali w kontrze do obyczajowości mieszczańskiej i głosili powrót do tradycji. Wyspiański również uległ tej modzie. Poślubił niepiśmienną chłopkę Teodorę, którą uwielbiał malować w krakowskim stroju.

 

Często malował również swoje dzieci, pod koniec życia „uwięziony” w domu przez chorobę, malował tylko rodzinę i widok z okna. Tworzył głównie pastele, jednak nie był to do końca jego wybór. Wyspiański miał uczulenie na ołów, który jeszcze na początku XX wieku był nadal dodawany do farb olejnych. Objawy zatrucia ołowiem były tak silne, że niemal całkowicie uniemożliwiały mu malowanie w technice olejnej.

 

 

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle