Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy dar w postaci dwóch obrazów od Pana dr hab. inż. Piotra Lesiaka. Dwa portrety autorstwa Wacława Dobrowolskiego w imieniu Muzeum przyjął dyrektor Leszek Ruszczyk i wicedyrektor Adam Duszyk oraz Magdalena Kołtunowicz z Działu Sztuki.
Dziękujemy!
Wacław Dobrowolski (1890 - 1969) – malarz, pedagog związany z Radomiem. Po II wojnie światowej utworzył Wolną Szkołę Malarstwa i Rzeźby w lokalu przy ul. Sienkiewicza 12, w 1951 roku przemianowaną na Państwowe Ognisko Plastyczne. Współtworzył też radomskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Był również pierwszym prezesem Związku Pracowników Sztuki w Radomiu oraz organizatorem Klubu Literacko-Artystycznego. Niezwykle aktywnie angażował się w życie artystyczne miasta. Jego uczniami byli m.in. Edward Kiełtyka, Maria Krauze, czy Andrzej Wajda.
Uprawiał głównie malarstwo krajobrazowe, malował portrety, pejzaże oraz widoki ówczesnego Radomia i okolic. Wykształcił także kolejne pokolenia znakomitych radomskich artystów.
Podarowane portrety przedstawiają małżeństwo Państwa Drewniewskich. Na szczególną uwagę zasługuje portret Włodzimiery Drewniewskiej, która była działaczką kulturalno-oświatową w Radomiu, a w latach 50-tych pracowała w bibliotece naszego Muzeum gdzie opracowywała księgozbiór oraz była kuratorką wystaw. Podarowane obrazy zostały poddane konserwacji w naszej pracowni konserwatorskiej.
Wacław Dobrowolski, Portret Włodzimiery Drewniewskiej, olej na płótnie
Wacław Dobrowolski, Portret inż. Stanisława Albina Drewnieskiego, olej na płótnie

Otwarcie wystawy „Kwiaty wiśni – Samuraje” 1 września, godz. 17:00

Otwarcie wystawy numizmatycznej "Przekazy Narodowego Banku Polskiego dla Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu" 11 sierpnia, godz. 17:00

,,Po śmierci ku słońcu. Cmentarzyska ciałopalne z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza”

Już w piątek, 28 lipca o godz. 17.00 wernisaż wystawy archeologicznej ,,Po śmierci ku słońcu. Cmentarzyska ciałopalne z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza”.
