muzeum radom bip
muzeum radom bip

Wczorajszy wernisaż wystawy "Aby ślady ich stóp przetrwały. Biskupi ziemi radomskiej", którą patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Biskup diecezji radomskiej Marek Sola

Jak powiedział na wstępie dyrektor Leszek Ruszczyk - kolekcja przekazana w latach dwudziestych XX wieku przez ks. Jana Wiśniewskiego dała początek Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Pamiętając o naszym założycielu i pierwszym darczyńcy w 80. rocznicę jego śmierci, która przypada w 2023 roku, postanowiliśmy w sposób wyjątkowy uczcić tę wielce zasłużoną dla Radomia i regionu postać. Stąd nasz szerszy ukłon w stronę radomskiego duchowieństwa i jego wkładu w rozwój Radomia i regionu.

Kuratorem wystawy jest ks. dr Michał Krawczyk - diecezjalny konserwator zabytków. Do wystawy został przygotowany album, który zawiera zdjęcia artysty fotografika Wojciecha Stana.


Wczorajszy wieczór, poza otwarciem wystawy, był również okazją do uhonorowania tego zasłużonego dla miasta artysty.


Został odznaczony Medalem - Zasłużony Kulturze Gloria Artis, który w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego wręczył Sekretarz Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz


Wystawa podzielona jest na dwie części. Pierwsza obejmuje obrazy, pamiątki, artefakty związane z biskupami, dokumenty, filmy i fotografie. Druga jest zapisem pontyfikatów biskupów w postaci plansz z opisami i zdjęć autorstwa Wojciecha Stana.

 

 

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle