muzeum radom bip

Wernisaż wystawy „Radomian Portret Własny” już 1 października

Początek jesieni w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zapowiada się obiecująco. Już 1 października o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy Radomian Portret Własny.

 

Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 100 portretów w formie zdjęć i obrazów najwybitniejszych radomianek i radomian. Będzie to wyjątkowa opowieść malowana portretem o historii Radomia. - Zwiedzający będą mogli podziwiać portrety władców związanych z Grodem nad Mleczną, wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sztuki urodzonych w Radomiu lub związanych z Radomiem – mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Wystawa „Radomian Portret Własny” przypomina kultową wystawę „Polaków Portret Własny” Marka Roztworowskiego z 1979r., która została zorganizowana w Muzeum Narodowego w Krakowie. Tytuł radomskiej ekspozycji bezpośrednio nawiązuje do koncepcji wystawy z Krakowa. – Tą wystawą chcemy pokazać wielki Radom. Miasto budowali ludzie i chcemy ich przypomnieć. Tą wystawą rozpoczynamy budowę nowej tożsamości Radomia. W czerwcu 2022 r. otworzymy Muzeum Historii Radomia, które będzie opowiadało o pozytywnej historii naszego miasta. Na ekspozycji zwiedzający zobaczą Radom z nieznanej wcześniej strony – wyjaśniał Adam Duszyk, zastępca dyrektora muzeum i kurator wystawy.

 

Wśród 100 przedstawianych postaci blisko połowa to artyści: malarze, rzeźbiarze, architekci, którzy do tej pory w historii Radomia nie byli eksponowani. – Chcemy wywołać dyskusję wokół prezentowanych postaci – dodał Adam Duszyk.

Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik Działu Sztuki i drugi kurator wystawy, skupiła się na artystach malarzach oraz architektach z XIX wieku, nie tylko twórcach związanych czy urodzonych w Radomiu, ale także tych, którzy pozostawili dzieła i projekty, które wrosły w tkankę i krajobraz miasta. – W mojej części pojawi się Jacek Malczewski, Józef Brandt, a także artyści, którzy tworzyli w ich środowisku. Część osób może być zaskoczona, że z Radomiem jest związanych tyle ważnych osób, które nierzadko powiązania z naszym miastem utraciły. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie mocnym impulsem, aby skupić się na twórczości poszczególnych artystów i dalej ich poznawać – mówiła Paulina Szymalak-Bugajska.

 

Część dotycząca środowiska artystycznego Radomia w XX wieku to część należąca do Magdaleny Kołtunowicz. – Chcemy, żeby zwiedzający poznali to artystyczne środowisko i dowiedzieli się dużo więcej o historii Radomia i tych wyjątkowych postaciach. Na wystawie prezentujemy artystów, którzy już odeszli i było to pewne kryterium wyboru – wyjaśniała Magdalena Kołtunowicz.

 

Poza artystami na wystawie zwiedzający zobaczą portrety i autoportrety przemysłowców, pisarzy, reżyserów, polityków, bohaterów walczących o wolną Polskę.

Atrakcją tej wystawy będzie zbudowany specjalnie w tym celu „Radomski fotoplastykon”, w którym obejrzymy fotografie portretowe radomskich mieszczan z II połowy XIX stulecia.

Wystawie towarzyszyć będzie konferencja zorganizowana dla nauczycieli we współpracy z MSCDN i RODON. Konferencja odbędzie się 6 października w godz. 15:00-18:00. Nauczyciele zostaną szczegółowo oprowadzeni po wystawie, wysłuchają wykładu „10 powodów do domu z królewskiego miasta”, a następnie odbędzie się panel dyskusyjny moderowany przez MSCDN i RODON, podczas którego uczestnicy skupią się  na tym, jak uczyć uczniów o historii Radomia budując jednocześnie dumę z miasta, z którego pochodzą.

 

- 10 października o godz. 12:00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, na które serdecznie zapraszamy. Przygotowaliśmy także program edukacyjny towarzyszący wystawie. Zwiedzaniu wystawy będą towarzyszyć ćwiczenia z kartami. Młodzież będzie mogła grać w grę „memory” lub tradycyjnego „Piotrusia” utrwalając wiadomości, które uzyska podczas zwiedzania wystawy. Karty będą także do kupienia w naszym sklepiku – wyjaśniała Ilona Pulnar-Ferdjani.

 

Pamiątką z wystawy będzie także kalendarz prezentujący 12 radomianek i radomian. W danym miesiącu prezentowana będzie postać, która wtedy się urodziła.

 

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle