muzeum radom bip

Wierzba dla Malczewskiego

Muzeum im. Jacka Malczewskiego znalazło się w gronie najlepszych i zostało dwukrotnie wyróżnione. Rozstrzygnięto XV edycję konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. Na podium znalazła się wystawa „Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy” oraz wydawnictwo towarzyszące wystawie „Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego”.

 

O tytuł najciekawszej wystawy, najlepszego projektu otwartego, najlepszego projektu edukacyjnego, najlepszego projektu w kategorii „Muzea w sieci” i najlepszego wydawnictwa ubiegało się 130 zdarzeń muzealnych z całego województwa mazowieckiego.

 

W kategorii „Najciekawsza wystawa – przygotowana przez większe muzea” trzecie miejsce zajęła ekspozycja „Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy”, której kuratorami byli Krzysztof Skarżycki i Damian Jendrzejczyk. Wystawę można było obejrzeć w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu w 2020 roku. Wystawa opowiadała o zjawisku w powojennej sztuce polskiej jakim był socrealizm, który został ogłoszony jako jedyny i słuszny kierunek w plastyce podczas IV Zjazdu Delegatów Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach w czerwcu 1949 roku. Nowa sztuka miała wzorować się na ukształtowanej w latach 1925-34 sztuce radzieckiej, która według założeń Stalina miała być narodowa w formie oraz socjalistyczna w treści. Na wystawie zostało zaprezentowanych ponad 120 muzealiów z takich dziedzin sztuk plastycznych jak malarstwo, rzeźba, plakat, grafika oraz wzornictwo przemysłowe. Była to pierwsza prezentacja dzieł o tej tematyce w Radomiu od czasu Salonów Zimowych z pierwszej połowy lat 50-tych XX wieku.

 

Drugie miejsce w kategorii „Najciekawsze wydawnictwo muzealne” zajęło wydawnictwo towarzyszące wystawie „Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego” pod redakcją Pauliny Szymalak-Bugajskiej. Tematem przewodnim wydawnictwa, a także wystawy, którą można było oglądać jeszcze w 2020 roku, był portret i postać kobiety w twórczości Jacka Malczewskiego. Artysta, będąc najznamienitszym przedstawicielem symbolizmu w dziejach malarstwa polskiego, był przede wszystkim znakomitym, a przy tym popularnym portrecistą swoich czasów. Stworzył szereg wizerunków kobiecych zamkniętych w tradycyjnej formule reprezentacyjnej, typowej dla ówczesnych czasów, ale też w wielu portretach umieszczał modelki w alternatywnym świecie mitologii i symbolicznych treści, tak bardzo charakterystycznych dla jego dojrzałej twórczości. Na wystawie zaprezentowano około 100 obrazów autorstwa Malczewskiego.

 

To dla nas bardzo duże wyróżnienie. Znaleźliśmy się w gronie najlepszych muzeów z województwa mazowieckiego, których działania zostały zauważone i nagrodzone. Nie mówimy jednak ostatniego słowa i nadal będziemy tworzyć dla naszej publiczności ekspozycje oraz wydawnictwa zróżnicowane tematycznie i bardzo ciekawe – powiedział Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Konkurs „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” ma na celu pobudzenie pracy muzeów poprzez wyłonienie najlepszych placówek muzealnych i wyróżnienie oraz nagrodzenie najciekawszych zdarzeń przez nie opracowanych i realizowanych, promocję muzeów oraz Województwa Mazowieckiego.

 

 

Fot.Profil na Facebooku Marszałak Adama Struzika

 

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle