muzeum radom bip
20 lat mazowsze

Zapraszamy na nową wystawę Skarby i tajemnice Piotrówki

Skarby i tajemnice Piotrówki

Nowa archeologiczna ekspozycja w podziemiach Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu. Na tle zabytkowych murów dawnego kolegium pijarów prezentujemy początki dziejów Radomia w kolejnej odsłonie. Wystawa obejmuje okres od pojawienia się Słowian w dolinie Mlecznej do czasów jagiellońskich, kiedy Stary Radom stał się zapleczem gospodarczym i osadniczym dla Nowego Radomia a także zamku królewskiego .

Wystawa prezentuje najnowsze wyniki badań z różnych obszarów nauk humanistycznych i przyrodniczych zajmujących się analizą materiałów wykopaliskowych pozyskanych w trakcie badań milenijnych oraz najnowszych z lat  2009 – 2013 prowadzonych na Piotrówce i innych stanowiskach Starego Radomia.

Pokazane zostaną prawdziwe skarby radomskiej archeologii z wczesnego średniowiecza, m. in. elitarne groby radomian z XI wieku i cała gama przedmiotów pochodzących z różnych stron świata, w tym   ozdoby, uzbrojenie, przedmioty codziennego użytku z terenów Rusi, Gotlandii, stepów Azji, pracowni bliskowschodnich i bizantyńskich.

Okres średniowiecza reprezentuje tzw. skarb sakiewkowy, w którym znalazły się grosze i parwusy Wacława II i Jana Luksemburskiego, rzadkie emisje denarów Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego i dwa denary nieznanego typu. Skarb pochodzi z piwnicy domu szkieletowego należącego do bogatego mieszkańca grodu. W piwnicy odkryto ozdoby, narzędzia, militaria,  naczynia, szalkę wagi i bryłki srebra i ołowiu.

Na wystawie wyjaśniamy niektóre tajemnice Piotrówki,  m. in. co działo się na  grodzie po przeniesieniu miasta, przez Kazimierza Wielkiego, na obszar Nowego Radomia, kim byli ludzie pochowani na cmentarzu z XI/XII wieku, skąd pochodzą zagadkowe przedmioty z kości i rogu znajdowane na osadzie przygrodowej…

Wystawie towarzyszą wydarzenia edukacyjne: p. w. wydawnictwo edukacyjne dla dzieci: Zagadkowy gród w Radomiu,  opracowane we współpracy z Wydawnictwem Archeo-Profil w ramach serii Pod lupą archeologa.

Kurator wystawy: Małgorzata Cieślak-Kopyt

 

tło e-riders motocykle