muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Złoty Róg

Wystawa „Złoty Róg” - na motywach dramatu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego została przygotowana dla uczczenia 100 - nej rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego.

Rok 2007 został ogłoszony przez Ministra Kultury Rokiem Stanisława Wyspiańskiego.

Na ekspozycję składają się następujące części:- wystawa plakatu do różnych dzieł scenicznych Stanisława Wyspiańskiego, m.in. "Warszawianki", "Wyzwolenia", "Nocy listopadowej". Plakaty eksponowane na tej części zostały wypożyczone z Muzeum Plakatu w Wilanowie.- część poświęcona biografii St. Wyspiańskiego, gdzie pokazane są portrety artysty i jego rodziny oraz dokumenty i listy. Większość dokumentów i fotografii została nam udostępniona dzięki uprzejmości Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.- wierne odtworzenie dekoracji - czyli didaskaliów opisanych w "Weselu", gdzie zostały zachowane realia epoki początku XX wieku, pojawiają się tu elementy etnograficzne i cały szereg przedmiotów pokazujących wnętrze dworku Włodzimierza Tetmajera, łącznie z pamiątkami z dzisiejszej "Tetmajerówki", które pozyskane zostały od p. Elżbiety Konstanty - wnuczki Wł. Tetmajera.

Wystawa prezentuje wiele różnobarwnych strojów Krakowiaków Zachodnich, mamy stroje druhen i drużb, mężatek i stroje pary młodych. Elementami etnograficznymi są także skrzynie krakowskie, łóżko i kołyska, ikonostas oraz korona dożynkowa na części ukazującej „didaskalia” dramatu.W tzw. Dużej Sali, czyli największym pomieszczeniu ekspozycyjnym Muzeum pokazujemy postaci, będące bohaterami dramatu, czyli: Stańczyka, Hetmana, Rycerza Czarnego, Upiora i Widmo, jak i osoby będące pierwowzorami bohaterów "Wesela", jak np.: Pana Młodego - czyli Lucjana Rydla, Poetę - Kazimierza Tetmajera, Gospodarza - Włodzimierza Tetmajera i innych. To centralna część wystawy, która została zaaranżowana najbardziej teatralnie.
Postaci zostały umieszczone na ruchomym kole, na którego najniższym poziomie znajdują się te postaci, które miały swoje odpowiedniki w świecie rzeczywistym, na kolejnym poziomie zostały pokazane tzw. Osoby Dramatu, czyli postaci historyczne, które pojawiają się w II akcie „Wesela”.
Pokazujemy także fotografie osób będących na weselu Lucjana Rydla.Realia "Wesela" i epoki Młodej Polski, są zilustrowane ikonografią w postaci dzieł malarskich artystów związanych z tym okresem i ówczesnym Krakowem, m.in. Włodzimierza Tetmajera, Wincentego Wodzinowskiego, Wojciecha Weissa, Henryka Szczyglińskiego, Henryka Uziębły, Wacława Koniuszko, Jana Stanisławskiego, Jacka Malczewskiego i innych.

Pokazujemy również fotosy z pierwszych przedstawień teatralnych "Wesela" w Teatrze Miejskim w Krakowie (z premiery 15 marca 1901 r. w realizacji samego Stanisława Wyspiańskiego i z Teatru Miejskiego we Lwowie z 1903 r. oraz afisze teatralne im towarzyszące).

Istotną częścią ekspozycji jest prezentacja prac Andrzeja Wajdy oraz Krystyny Zachwatowicz, które związane są ze spektaklami teatralnymi i filmem "Wesele" w reżyserii tego znakomitego artysty. Zaprezentowane zostaną projekty scenograficzne, kostiumy, rekwizyty oraz plakaty, fotosy teatralne i filmowe, wypożyczone ze zbiorów prywatnych państwa Wajdów, z Fundacji Kyoto - Kraków, w której - w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha - znajduje się Archiwum Andrzeja Wajdy, oraz z Muzeum Starego Teatru w Krakowie. Wystawa ta była prezentowana w tym roku w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Prezentujemy także kilkanaście kopii obrazów Stanisława Wyspiańskiego, wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Krakowie

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle