muzeum radom bip
muzeum radom bip

„Portret kobiety z Bałkanów”

Do kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu trafił dziś obraz olejny, przekazany przez Rafał Rajkowski Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego.

 

Obraz nosi tytuł „Portret kobiety z Bałkanów”, powstał ok. 1880 r. Autorem jest Wacław Józef Koniuszko (1854 - 1900). To olej na płótnie, 126 x 84 cm, datowany i opisany „W. Koniuszko, Monachium”. Malarz był w swojej epoce twórcą niezmiernie cenionym, a jego dzieła znajdują się dzisiaj w kolekcjach największych muzeów w kraju. Obracał się w kręgu bohemy artystycznej Krakowa. Był kolegą Jacka Malczewskiego, który wykonał jego portret w 1896, czyli cztery lata przed śmiercią Koniuszki.

 

Warto przypomnieć jednocześnie, że obaj twórcy byli równolatkami, a jak odmiennie potoczyły się ich kariery. Los Koniuszki okazał się być tragiczny. Począwszy od roku 1866 Koniuszko kształcił się w zakresie malarstwa w Krakowie, wyjeżdżając również na studia do Monachium. Po niemal dwóch dekadach artystycznych zmagań powrócił w 1885 do rodzinnego miasta. Wówczas też rozpoczęła się jego trauma związana z nieuleczalną chorobą, niestety stopniowo przestał malować. Wobec tych danych należy sobie uzmysłowić, jak cenne są obrazy tegoż malarza, który żyjąc niecałe pięćdziesiąt lat, działał aktywnie zaledwie przez około dwa dziesięciolecia.

 

Obrazy Koniuszki to głównie nastrojowe nokturny z dzielnicy Kazimierz, sylwetki krakowskich Żydów, portrety wytwornych dam i wnętrza wiejskich chałup. Był świetnym portrecistą. Portret Bałkanki musiał powstać podczas zagranicznych studiów Koniuszki, najprawdopodobniej na przełomie lat 70. i 80. XIX stulecia. Regionalny strój sportretowanej kobiety sugeruje tutaj rejon Bałkanów.

 

Trudno dziś precyzyjnie powiedzieć, czy jest to reminiscencja egzotycznej podróży, czy jedynie studium ludowego typu kultywowane podczas kursów malarstwa. Inne prace malarza sugerują, że fascynował go niezmiernie świat obcych kultur.

Zdj. S. Fituch, P. Zarzyka

 

Partnerzy:
http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle