muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

„Portrety i metafory życia” – wystawa w Kamienicy Deskurów

„Portrety i metafory życia” - to pierwsza ekspozycja, która 11 czerwca została zaprezentowana w nowoczesnej przestrzeni wystawienniczej odrestaurowanej Kamienicy Deskurów. Zwiedzający będą mogli zobaczyć około 70 prac z kolekcji sztuki współczesnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Kuratorem wystawy jest Mieczysław Szewczuk, koordynatorem zaś Magdalena Kołtunowicz.

  

Wystawa „Portrety i metafory życia” została zorganizowana z okazji 30. rocznicy utworzenia w Radomiu Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum powstało w maju 1991 roku. Zostało stworzone przez pokolenie Solidarności. W odpowiedzi na apel artyści przekazali ponad 2,5 tysiąca darów. Ta liczba dzieł to był cud – wspomina kurator wystawy Mieczysław Szewczuk.

 

To bardzo ważny moment, ponieważ rozpoczynamy działalność kulturalną w zrewitalizowanej kamienicy, a to jest jeden z niezbędnych warunków, by przywrócić radomianom Miasto Kazimierzowskie. Tu warto podkreślić dobrą współpracę z Samorządem Województwa Mazowieckiego, bez której nie byłoby odnowionej kamienicy i dalszych planów na jej zagospodarowanie. Chcę jednocześnie podziękować twórcy bogatej kolekcji sztuki Mieczysławowi Szewczukowi. To dzięki jego wieloletniej pracy możemy dziś pokazać, jak ważnym miejscem może być Kamienica Deskurów, a przede wszystkim, jak ważne dzieła sztuki mamy w Radomiu i czym możemy się szczycić – mówi prezydent Radosław Witkowski.

 

Ze zorganizowania wystawy cieszy się także dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Leszek Ruszczyk: - To będzie wyjątkowa wystawa w wyjątkowym miejscu. Pamiętam, kiedy wręczałem Wojciechowi Fangorowi Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”. Nigdy nie spodziewałbym się, że będę brał udział w organizacji wystawy z m.in. jego dziełami i że zainauguruje ona działalność tak symbolicznego miejsca, jakim jest Kamienica Deskurów – wspominał.

 

Kurator wystawy podczas wernisażu otrzymał z rąk Wojciecha Skurkiewicza, Sekretarza Stanu w MON Medal Gloria Artis. Prezydent Radomia, Radosław Witkowski wręczył Mieczysławowi Szewczukowi Medal Bene Merenti Civitas Radomiensis, zaś Medal Pamiątkowy Pro Masovia z rąk wicemarszałka województwa mazowieckiego Rafała Rajkowskiego otrzymał wraz z kuratorem wystawy Adam Zieleziński, były dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

 

Adam Duszyk, zastępca dyrektora muzeum podkreślał wyjątkowość Radomia. – Mamy gen niepokorności, buntu i to nas wyróżnia jako miasto. I tego genu nie zabraknie także na tej wystawie, która dotyka także tematów Radomskiego Czerwca ’76.

 

Na wystawie w Kamienicy Deskurów prezentowane są głównie portrety i autoportrety, sceny z życia zwykłych ludzi czy przedstawienia ważnych wydarzeń w dziejach historii. Będzie też można oglądać prace, w których twórcy utrwalili pamięć o tragediach i ofiarach II wojny światowej, ukazywali obrazy życia w PRL-u oraz chcieli udokumentować wolnościowe zrywy rodzącej się Solidarności. Wystawa wpisana jest także w obchody radomskiego czerwca 1976 roku. W Kamienicy Deskurów będzie można obejrzeć dwie prace wybitnych artystów, które powstały bezpośrednio po tych wydarzeniach. Będzie to praca Edwarda Dwurnika z cyklu „Podróże autostopem” pt. „Radom, czerwiec ’76” oraz rzeźba Jerzego Beresia pt. „Wahadło”. Łącznie zaprezentowanych zostało ponad 60 prac najlepszych polskich artystów.

 

Wspólnie z Muzeum im. Jacka Malczewskiego udało nam się stworzyć kulturalną perełkę. Liczę na sukces tej wystawy i mam nadzieję, że kolejne nasze wspólne przedsięwzięcia także będą się cieszyły powodzeniem. To jednak dopiero pierwszy krok. W najbliższych tygodniach kolejne przestrzenie kamienicy Deskurów, w tym m.in. te przeznaczone dla organizacji pozarządowych będą zaczynały tętnić życiem – mówi zastępca prezydenta Mateusz Tyczyński.

 

Wystawę „Portrety i metafory życia będzie można zwiedzać bezpłatnie w sobotę i niedzielę w godz. 11-16

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle