muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Aktualności

 

 

INFORMUJEMY, ŻE BRAK JUŻ WOLNYCH MIEJSC NA OPROWADZANIE 8 GRUDNIA!!!

 

Szanowni Państwo dziękujemy za zainteresowanie wystawą Jacek Malczewski. Konteksty i oprowadzaniem kuratorskim zaplanowanym na 8 grudnia, na godzinę 12:00.

Wszystkich zapisanych zapraszamy i jednocześnie informujemy, że limit miejsc został wyczerpany.

Zachęcamy do zapisów na Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Jacek Malczewski. Konteksty, które odbędzie się 22 grudnia, o godz. 12:00

 

Liczba miejsc ograniczona - zapisy:

email: d.adamczyk@muzeum.edu.pl

 

Wystawa jest skonstruowana w ten sposób, by mogli Państwo również samodzielnie zwiedzając ekspozycję poznać koncepcję kuratorki - Pauliny Szymalak-Bugajskiej, która podzieliła dzieła na ok. 20 rozdziałów, a każdy rozdział jest opisany.

Zapraszamy!

 

 

XII sesji Rady Miejskiej

Podczas XII sesji Rady Miejskiej w Radomiu 25 listopada 2024 roku odbyła się prezentacja książki dr. hab. Sebastiana Piątkowskiego o Józefie Grzecznarowskim. Jest to najnowsza publikacja Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, wydana w ramach cyklu „Panteon Najwybitniejszych Włodarzy Radomia”.

 

Zabierając głos podczas sesji, dyrektor Leszek Ruszczyk podziękował za inicjatywę stworzenia tego cyklu wydawniczego radnym Adamowi Duszykowi i Dawidowi Ruszczykowi. Zadeklarował jednocześnie, że seria będzie kontynuowana, odwołując się do słynnych słów Gustawa Mahlera: „Tradycja to podtrzymywanie ognia, a nie kultywowanie popiołów” (w nawiązaniu do radomskiego wątku związanego z familią Bruśnickich, ostatnich właścicieli „Apteki pod Białym Orłem, która dziś jest częścią ekspozycji „Muzeum Historii Radomia”).

 

Głos zabrał też autor książki Sebastian Piątkowski. Zwrócił uwagę na podtytuł, który brzmi: „Niezwykły człowiek w niezwykłych czasach”. Zaznaczył, że nie jest to pusty slogan, gdyż trudno znaleźć innego człowieka, który pracował do 90. roku życia, będąc na etacie. – Józef Grzecznarowski szedł do pracy w urzędzie na piechotę. Codziennie na trasie tego marszu ustawiało się kilkadziesiąt osób, prosząc go o załatwienie najróżniejszych spraw. To jest kwintesencja działalności społecznej, jakiej bym nam wszystkim życzył – podsumował autor.

 

Miło nam poinformować, że prezentacja książki odbędzie się 19 grudnia (czwartek) o godz. 18.00 w Muzeum Historii Radomia (Rynek4/5, wstęp 1 PLN). Promocja książki „Józef Grzecznarowski. Niezwykły człowiek w niezwykłych czasach” będzie połączona ze spotkaniem autorskim z Sebastianem Pawłowskim i redaktorem tomu Marcinem Kępą.

 

Cyklu „Panteon najwybitniejszych włodarzy Radomia” zapoczątkowała monografia Przemysława Prekiela o Stanisławie Kelles-Krauzie. Tym razem znany radomski historyk dr hab. Sebastian Piątkowski zmierzył się z legendą Józefa Grzecznarowskiego (1884-1976), bojowca Polskiej Partii Socjalistycznej, katorżnika, przedwojennego prezydenta Radomia, posła na Sejm, spółdzielcy i działacza społecznego, Honorowego Obywatela Miasta Radomia. To pierwsze tak obszerne i kompletne opracowanie fascynującej biografii „budowniczego Radomia” (blisko 250 stron), dwukrotnie skazanego przez carat na karę śmierci późniejszego więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Oprócz wielu nowych wątków z biografii „Dziada” (tak Grzecznarowskiego nazywano powszechnie w Radomiu) wydawnictwo zawiera wyjątkowy materiał ilustracyjny, obejmujący fotografie, ryciny i dokumenty, będący źródłem żmudnej autorskiej kwerendy.

 

 

 

 

 

 

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Jacek Malczewski. Konteksty”

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Jacek Malczewski. Konteksty”, które poprowadzi dla Państwa autorka scenariusza i kuratorka wystawy - Paulina Szymalak-Bugajska

 

8 grudnia (niedziela)
Godz. 12:00
Rynek 11
Wstęp 15 zł
Czas trwania ok 90 min.

 

Liczba miejsc ograniczona - zapisy:
email: d.adamczyk@muzeum.edu.pl

 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wernisaż wystawy „ARCHEO-świat. Wprowadzenie do Archeologii"

29 listopada (piątek)

Godz. 17:00
 

Archeologia to nauka zwykle kojarzona z wielkim piramidami i odkrywaniem tajemnic antycznych miast i grobowców. W rzeczywistości zakres jej zainteresowań jest znacznie szerszy, a współpraca ze specjalistami różnych dyscyplin pozwala na odkrywanie i interpretowanie materialnych świadectw minionych epok, budując w ten sposób most między przeszłością i teraźniejszością.

 

Dzięki niej dowiemy się:
 

- czym jest archeologia
 

- dlaczego jest ważna
 

- co jej zawdzięczamy

 

Wystawa jest zaprojektowana tak, aby prowadzić zwiedzających przez fascynujący świat archeologii zaczynając od poznania podstawowych pojęć związanych z nauką, po prezentację głównych okresów chronologicznych. Znajdą się na niej najciekawsze zabytki ze zbiorów Muzeum ilustrujące kolejne etapy w dziejach ziemi radomskiej.

 

Kuratorzy wystawy: Dorota Pogodzińska, Paweł Cyganiewicz,
wystawa czynna do 30 czerwca 2025 roku.

 

Eksponat Muzeum im. Jacka Malczewskiego na wystawie „100 SZOPEK W WATYKANIE”

Mamy to szczęście, że kolejny raz obiekt z naszego Muzeum staje się ważnym elementem obchodów Świąt Bożego Narodzenia związanym z samą Stolicą Apostolską.

W zeszłym roku byliśmy dumni i szczęśliwi, że obraz "Jasełka" z 1888 roku, który możecie Państwo podziwiać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, znalazł się na karcie z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej! Dzięki temu życzenia wraz reprodukcją "Jasełek" rozesłana została na wszystkie kontynenty świata!

 

W tym roku odwiedzający z całego świata będą mogli podziwiać naszą szopkę bożonarodzeniową autorstwa Jarosława Rodaka na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Jest to dla nas ogromny zaszczyt i nobilitacja, że znajdzie się ona pośród 100 najpiękniejszych szopek.

 

Jak powiedział Dyrektor Leszek Ruszczyk: Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Jego Ekscelencji Biskupowi Markowi Solarczykowi za tę inicjatywę i współpracę, dzięki czemu ta szopka będzie reprezentować Mazowsze, Diecezję Radomską, ale przede wszystkim Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Biskup Marek Solarczyk opowiedział jak doszło do współpracy, a ks. Grzegorz Zieliński wspomniał, że wystawa będzie czynna od 8 grudnia do 6 stycznia 2025 roku i będzie można ją oglądać pod kolumnadą Berninego na Placu Św. Piotra.

 

Dzięki Samorządowi Województwa Mazowieckiego Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu wzbogaciło się w tym roku o ten wyjątkowy eksponat. To niezwykłe dzieło jest nie tylko świadectwem talentu artysty, ale także ukłonem w stronę tradycji garncarskich i rzeźbiarskich, które od lat pielęgnuje Pan Jarosław.

 

Jarosław Rodak jest wyjątkową postacią nie tylko na mapie kultury ludowej, ale także jako jeden z nielicznych mistrzów sztuki garncarskiej, związanych z ośrodkiem w Rędocinie. Urodzony w 1947 roku, początkowo pracował jako tokarz precyzyjny. Jednak to jego związek z rodziną Mołdawów, odmienił jego życie i skierował na drogę, która do dziś przynosi mu wiele sukcesów. Dzięki pasji i zaangażowaniu w rzemiosło, z czasem stał się samodzielnym artystą, budując własny warsztat i rozwijając techniki wytwarzania, charakterystyczne dla regionu Rędocina. Rodak doskonale opanował technikę toczenia tradycyjnych naczyń, takich jak dzbany, misy czy garnki, które zyskały ogromne uznanie nie tylko na lokalnych kiermaszach, ale również wśród kolekcjonerów i miłośników sztuki ludowej.

Jego talent znalazł też wyraz w rzeźbie ceramicznej, którą rozpoczął pod okiem swojej teściowej, Krystyny Mołdawy. To w tym obszarze Jarosław Rodak szczególnie się wyróżnił, tworząc rzeźby o charakterystycznym, surowym stylu, które zachwycają monumentalnością i prostotą form. Jego sakralne dzieła – szopki, figury świętych i przedstawienia Chrystusa – zdobyły uznanie nie tylko w Polsce, ale także za granicą - powiedziała Katarzyna Jendrzejczyk

 

W 2004 roku został uhonorowany nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej, a dwa lata później otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arte Fakty!

Dziękujemy za zainteresowanie trzecim tomem rocznika Arte Fakty.

 

Na wczorajszym spotkaniu promującym najnowsze wydawnictwo Muzeum im. Jacka Malczewskiego spotkaliśmy się z częścią autorów, którzy napisali teksty do tego wyjątkowego tomu, podsumowującego 2023 - jubileuszowy rok.

 

Bogactwo tematów, które znalazły się w Arte Faktach sprawia, że każdy zainteresowany historią naszego miasta, rodzin w nich żyjących, sztuką oraz działalnością naszego muzeum znajdzie coś dla siebie. Od tekstów dotyczących konserwacji dzieł sztuki, archeologii, sztuki nieprofesjonalnej, po artykuły Pro Memoria oraz nagrodzony esej o ks. Janie Wiśniewskim autorstwa Amelii Sałaty - uczennicy II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Radomiu, który zwyciężył w konkursie będącym częścią Konkursu Wiedzy o Historii Radomia.

 

Wśród autorów, którzy opowiadali o swoich tekstach znaleźli się także Zofia Katarzyna Posiadała, Magdalena Kowalska-Cichy, Krzysztof Jan Sadurski, Marcin Rusek , Robert Wiraszka, Paweł Cyganiewicz

 

Spotkanie otworzyła w imieniu swoim i dyrektora Leszka Ruszczyka, zastępca dyrektora Ilona Pulnar-Duszyk, a poprowadził redaktor naczelny Arte Faktów Marcin Kępa

 

Zapraszamy do obserwowania naszego profilu, ponieważ będą pojawiały się możliwości zdobycia tego limitowanego wydawnictwa.

 

 

 

 

Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Konkursu Wiedzy o Historii Radomia. W załącznikach przesyłamy wszelkie potrzebne informacje (np. terminarz) i wzory dokumentów.

 

Na zgłoszenia szkół czekamy do poniedziałku 2 grudnia - wystarczy skan wysłany pocztą elektroniczną.

 

W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny. 

 

Paweł Korba: p.korba@muzeum.edu.pl

 

tel. 695 925 766

 

Marcin Kępa: m.kepa@muzeum.edu.pl

 

tel. 604 916 586 

 

Pliki do pobrania :

 

Konkursu Wiedzy o Historii Radomia 2024-2025 

 

 

 

Gali rozdania nagród w XVIII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”

Mieliśmy dziś ogromną przyjemność uczestniczyć w Gali rozdania nagród w XVIII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” na której odebraliśmy nagrody z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i radnej województwa Magdalena Nowacka.

 

Jesteśmy szczęśliwi, że praca naszego zespołu kolejny raz została doceniona przez szanowne grono jurorów i przypadły nam w udziale:

 

Trzecie miejsce w kategorii Kategoria „Wystawa zorganizowana przez większe muzea"

„Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego"

Kurator wystawy: Damian Jendrzejczyk

 

Otrzymaliśmy także wyróżnienia w kilku kategoriach:

Kategoria „Projekt edukacyjny”

„Obraz muzyką malowany - cykl warsztatów”

Dział Edukacyjny

Prowadzenie: Aleksandra Popowicz Piotr Zarzyka

 

Kategoria „Wydawnictwo muzealne”

„Chimery, enkolpion i ściślejsza Ojczyzna. 100 lat Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu” wydane przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Wydawnictwo pod red. Marcina Kępy

Autorzy: Adam Duszyk Marcin Kępa Wojciech Stan

 

Kategoria „Plakat muzealny”

„Kwiaty wiśni – Samuraje” przygotowany przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Autor plakatu: Tomek Płonka

Kuratorka wystawy: Katarzyna Jendrzejczyk

 

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym placówkom!

Dziękujemy Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu za gościnę i wspaniałą organizację.

----------------------------

fot. Daniel Adamczyk

 

 

 

 

 

Informujemy, że program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" zostaje przedłużony przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" przedłużony w 2024 roku

 

Informujemy, że program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" zostaje przedłużony przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Zapraszamy do skorzystania z oferty od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. Jednocześnie informujemy, że obowiązuje nowy wzór formularza zgłoszeniowego (załącznik do pobrania)

Zgłoszenia, które zostały dokonane według starego wzoru zachowują ważność.

 

Do udziału w programie uprawnieni są uczniowie klas 0, szkół podstawowych i ponadpodstawowych typu: licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego. W programie mogą brać udział uczniowie z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych wraz z ich opiekunami.

 

Warunkiem uczestnictwa w programie jest złożenie w formie papierowej, w kasie muzealnej, zaakceptowanego przez Dyrektora szkoły lub jego Zastępcę, zgłoszenia na skorzystanie z oferty kulturalnej. Wypełniający formularz oświadcza jednocześnie, że wszystkie wymienione osoby są uczniami danej szkoły.

 

Kartę zgłoszenia szkoły do programu, zgodnie z nowym wzorem, należy dostarczyć w formie papierowej lub  wysłać w formie elektronicznej (z kwalifikowanym podpisem elektronicznym) na adres mailowyzazlotowke@muzeum.edu.pl.

Prosimy o uprzednie uzgodnienie telefoniczne wybranego terminu pod numerami telefonów:

Muzeum im. Jacka Malczewskiego - 48 362 43 29

Muzeum Historii Radomia - 48 362 25 50

 

Oceny zgłoszenia pod względem formalnym dokonuje instytucja kultury.

 

Do pobrania :

 

Regulamin Programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu (PDF)

 

Formularz zgłoszeniowy (PDF)

 

Formularz zgłoszeniowy (WORD)

 

 

KOLEJĄ DO KULTURY

To już kolejny rok akcji "KOLEJĄ do KULTURY" organizowanej przez Koleje Mazowieckie - KM sp. z o.o. , w której Muzeum im. Jacka Malczewskiego bierze udział. Jest to akcja promująca ciekawe kulturalne miejsca województwa mazowieckiego, które możecie Państwo zobaczyć na spotach emitowanych w pociągach Kolei Mazowieckich. Jednocześnie odwiedzając nasze Muzeum i okazując bilet na przejazd KM (którego termin ważności upłynął nie później, niż 30 dni przed datą zakupu biletu do Muzeum) jesteście Państwo upoważnieni do skorzystania ze zniżki i zakupu biletu na wszystkie wystawy w cenie 10 PLN.
Więcej informacji o akcji promocyjnej i partnerach na stronie:  https://dokultury.mazowieckie.com.pl

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle