muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Aktualności

Wernisaż wystawy „System wczesnego ostrzegania"

7 czerwca 2024 roku

Godz. 17:00

 

Ekspozycja organizowana wspólnie z Fundacją Rajmunda Ziemskiego i Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawa kontekstowa podtrzymująca publiczny dyskurs na temat katastrofy klimatycznej i stanowi pretekst do debaty o sytuacji świata i zagrożeniach cywilizacyjnych.

 

Czy poprzez swoją twórczość i zaangażowanie artyści są w stanie zasygnalizować zbliżające się niebezpieczeństwo? Takie pytanie stawia Diana Lelonek, prezentując jako kuratorka wystawę prac Rajmunda Ziemskiego w zestawieniu z aktualnie tworzącymi artystkami i artystami z Polski i zagranicy.

 

Punktem wyjścia są obrazy Rajmunda Ziemskiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli powojennego malarstwa polskiego, zestawione z pracami współcześnie tworzących artystek i artystów z Polski i zagranicy: Matthiasa Garffa, Joanny Rajkowskiej, Anny Siekierskiej, Bartka Zalewskiego, Weroniki Zalewskiej i Zoe (Małgorzaty Gurowskiej i Agaty Szydłowskiej). Wszystkie prace łączy niepokój twórców o przyszłość ziemi, natury i człowieka.

 

„Ptaki" i „Oczy" w twórczości Rajmunda Ziemskiego

Rajmund Ziemski (1930-2005) jest zaliczany do grona czołowych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku. Uznawany jest za  jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu abstrakcji niegeometrycznej. To wizjoner i prekursor jakże aktualnych dziś tematów z obszaru ekologii, zagrożeń cywilizacyjnych oraz świata ludzkich i nieludzkich emocji.

 

Inspiracją są obrazy artysty z dwóch cyklów –„Ptaki" i „Oczy", w których Ziemski uwrażliwia odbiorców na kwestie ekologii, sytuacji i odpowiedzialności człowieka wobec innych gatunków i całego istnienia. „Ptaki" Rajmunda Ziemskiego powstawały w latach 1956-59, kiedy Ziemski był dwudziestokilkuletnim absolwentem ASP. To krótki, lecz wyrazisty etap w jego twórczości. Cykl, obejmujący prace na papierze i obrazy olejne, przedstawia na początku realistyczne wizerunki ptaków, by ewoluować w kierunku ludzko-ptasich istot. „Pejzaże" z lat 1967-69 są z kolei pracami dojrzałego malarza, mającego za sobą dekadę aktywnego udziału w życiu artystycznym. Ich charakterystycznym elementem są wpatrujące się w odbiorcę niepokojące oczy.

 

Zarówno cykl Ptaki, jak i Oczy daje nam możliwość bezpośredniego spotkania z ludzko-nieludzkimi hybrydami. Zanurzone w toksycznych substancjach i odpadach oczy wpatrują się w widza. W obrazach tych czuć bliskość do Mortonowskiej „lepkości" i toksyczności krajobrazu antropocenu. O skażeniu nuklearnym wspominał też wielokrotnie sam Ziemski. Pejzaże jego autorstwa są jak najdalsze od przedstawiania wizji łagodnej, wyidealizowanej przyrody. Wręcz przeciwnie - konfrontują nas z widokiem skażonego, toksycznego krajobrazu, w którym wszystkie istoty - zarówno te ludzkie jak i nie-ludzkie - uczą się funkcjonować, próbują przetrwać lub wspólnie stają w obliczu wymierania. W czasach polikryzysów, w obliczu katastrofy klimatycznej i widma wojny obrazy Rajmunda Ziemskiego są niezwykle aktualne – komentuje swój wybór Diana Lelonek, kuratorka wystawy „System wczesnego ostrzegania".

 

 

Kuratorka: Diana Lelonek.

Koordynacja ze strony Muzeum im. Jacka Malczewskiego: Magdalena Kołtunowicz.

Współpraca: Joanna Kania, Katarzyna Ziemska, Bożena Ziemba – Grodska.

Wystawa czynna do 25 sierpnia 2024 roku

 

 

Ta Noc do innych jest niepodobna... czyli krótka fotorelacja z tegorocznej Nocy Muzeów w klimacie PRL.

Było kolorowo, gwarnie i intrygująco! Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor Leszek Ruszczyk wraz z Łukaszem Molendą - Zastępcą Prezydenta Miasta Radomia.

 

Liczne wystawy wraz z oprowadzaniem kuratorskim, animacje dla najmłodszych, wspólne malowanie tryptyku, tworzenie pocztówek techniką linorytu, smaki Prl, pokazy mody, czy koncerty z przebojami filmowymi i radiowymi i wiele innych atrakcji, które dopełniły niepowtarzalny nastrój tego wieczoru.

 

Dziękujemy przed wszystkim Państwu, że zechcieliście spędzić ten czas w naszym muzeum, obcując ze sztuką i dodatkowymi niespodziankami, sprawiając nam wielką frekwencyjną przyjemność. Dziękujemy również Pani Hannie Wróblewskiej – Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego za odwiedziny naszego muzeum w dni święta muzealników.

 

Dziękujemy wszystkim naszym partnerom i współtworzącym Noc Muzeów 2024 Rewitalizacja Radom, Mazowiecka Policja, Zespół Szkół Plastycznych im.Józefa Brandta w Radomiu, Radomskie Klasyki, Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach (Izba czarnej płyty) Zespół Szkół Skórzano- Odzieżowych, Stylizacji i Usług- Szkoła Mody, Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Sploty, Piotr Zarzyka Band, Zespół Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu, Park Rozrywki #KochamSkakać

 

Wydział Sztuki Uniwersytetu Radomskiego Browar Czarny Kot, Zakład Masarski Krawczyk, Różany Gościniec, Restauracja Piekarnia Fogiel & Fogiel, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Numizmatyczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Już jutro kolejne spotkanie, które tworzymy w ramach współpracy z Instytutem Trzeciego Wieku i Instytutem Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu.

Na najbliższym wydarzeniu pospacerujemy po mini ogrodzie botanicznym i dziale przyrody, który zaprezentuje kierownik Marek Słupek.

 

Konferencja przed Nocą Muzeów 2024 „Czasy PRL"

Dyrektor Leszek Ruszczyk zaprosił na tę wyjątkową noc, a kierownicy poszczególnych działów przedstawili program pełen oprowadzań, animacji, koncertów, konkursów i wielu innych atrakcji, które przygotowaliśmy dla Państwa w tym roku!

Swoje plany przedstawili też nasi goście, czyli pani Dorota Rajkowska z Rewitalizacji, pani Katarzyna Kucharska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu oraz pani dyrektor Justyna Górska-Streicher z Resursy Obywatelskiej.

 

Noc Muzeów już w tę sobotę 18 maja, w godzinach 18:00 – 24:00.

Poniżej szczegółowy godzinowy plan wydarzenia.

Zapraszamy!

 

18 maja
Godz.18:00 - 24:00
Rynek 11
Wstęp 1 zł

 

 

Otwarcie nowej odsłony stałej wystawy na Galerii - Sztuka polska II połowy XX w. ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

10 maja

Godz.17:00

 Rynek 11

 

Tym razem zaprezentujemy sztukę drugiej połowy XX wieku. Część galerii poświęconą malarstwu stanowić będą dzieła artystów posługujących się językami abstrakcjonizmu, ekspresjonizmu, informelu: Wojciecha Fangora, Jerzego Nowosielskiego, Ryszarda Winiarskiego, Henryka Stażewskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Władysława Hasiora, Józefa Łukomskiego, Erny Rosenstein, Rajmunda Ziemskiego.

 

Obok prac malarskich przedstawimy przegląd obiektów przestrzennych: rzeźb, ambalaży i instalacji autorstwa między innymi: Ludmiły Stehnovej, Barbary Falender, Marii Pnińskiej-Bereś, Izabelli Gustowskiej oraz Józefa Łukomskiego, Jacka Waltosia, Jana Berdyszaka.

 

Eksponowane na Galerii dzieła stanowią wybór z bogatej kolekcji sztuki współczesnej, którą przez lata zgromadziło Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Kolekcja sztuki współczesnej była budowana jeszcze w ramach działalności Działu Sztuki, na długo przed utworzeniem odrębnego oddziału. W 1991 roku w kamienicach Gąski i Esterki przy radomskim rynku, otwarto Muzeum Sztuki Współczesnej, do którego trafiły zgromadzone dotychczas zbiory. W trakcie swojej dynamicznej działalności, w latach 1992-2015 MSW zgromadziło dodatkowo 2500 prac, które przekazywane były jako dary od zaprzyjaźnionych artystów. W 2016 roku kolekcja liczyła już 4,5 tysiąca prac malarskich, rysunkowych i rzeźbiarskich. Kolekcja jest stale uzupełniana o nowe dzieła.

 

Kuratorki:

Magdalena Ewa Nosowska

Magdalena Kołtunowicz

 

I edycja konkursu plastyczno-literackiego: "Świat z obrazów Jacka Malczewskiego oczami mojej wyobraźni" rozstrzygnięta!

Konkurs organizowany wraz z IV Liceum Ogólnokształcące im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację oraz Jurorom, którzy wykonali niełatwą pracę, bowiem do konkursu zgłoszono 170 prac plastycznych i 25 literackich.

 

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym laureatom oraz ich opiekunom. Poniżej lista zwycięzców. Jury wybrało najlepszych w czterech kategoriach wiekowych.Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i gratulujemy nagrodzonym.

 

Prace Plastyczne – Nagrody

Kl. I-III

 

- Lena Żak, Kl.III, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 10 w Radomiu , Tytuł pracy: „Portret z Przyjacielem”

 

- Mateusz Fituch, Kl.III, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 13 w Radomiu, Tytuł pracy: „Autoportret na tle rzeki Radomki”

 

-Wojciech Wlazło, Kl.III, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 18 w Radomiu, Tytuł pracy: „Flecista”

 

Kl. IV-VI

 

-Olga Pietruszka, Kl.V, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 15 w Radomiu, Tytuł pracy: „Mój Autoportret”

 

- Oliwia Sobczak, Kl.VI, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5 w Radomiu, Tytuł pracy: „Autoportret Z Jackiem Malczewskim”

 

-Wojciech Gajda, Kl.V, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 34 w Radomiu, Tytuł pracy: „Autoportret Wojtka”

 

Wyróżnienia:

Kl.I-III :

 

-Zofia Wróbel, Kl.I, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 19 w Radomiu, Tytuł pracy: „Autoportret Jacka Malczewskiego”

 

-Iga Zagórska, Kl.I, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 24 w Radomiu, Tytuł pracy: „Dziewczynka W Zbroi”

 

-Wiktoria Jakubiak, Kl.III, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 19 w Radomiu, Tytuł pracy: „Autoportret Z Kwiatem Ostu”

 

-Hanna Nowak, Kl.I, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5 w Radomiu, Tytuł pracy: „Autoportret w zbroi”

 

-Julia Michalska, Kl.III, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 19 w Radomiu, Tytuł pracy: „Portret Jacka Malczewskiego”

 

-Wiktor Krekora, Kl.II, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Radomiu, Tytuł pracy : „Portret Siostry”

 

Wyróżnienia

Kl.IV-VI

 

-Antoni Pawelec, Kl.V, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 12 w Radomiu, Tytuł pracy: „Autoportret w kapeluszu”

 

-Maja Olender, Kl.IV, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Radomiu, Tytuł pracy: „Portret Jacka Malczewskiego”

 

-Antonina Jankowska, Kl.V, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 10 w Radomiu, Tytuł pracy: „Moja Mama Chimera”,

 

-Julia Imiołek, Kl.V, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 24 w Radomiu, Tytuł pracy: „Jacek w Zbroi”

 

-Piotr Zieliński, Kl.V, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5 w Radomiu, Tytuł pracy: „Portret Stanisława Witkiewicza”

 

-Hanna Naulewicz, Kl.VI, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 17 w Radomiu, Tytuł pracy: „Jacek - moim autorytetem…inspiracją. Mój autoportret”

 

-Jan Grabowski, Kl.VI, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 34 w Radomiu, Tytuł pracy: „Sztuka Jest Przepiękna”

 

-Amelia Gniadek, Kl.VI, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Radomiu, Tytuł pracy: „Różyczka 885”

 

-Franciszek Orzechowski, Kl.IV, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 24 w Radomiu, Tytuł pracy: „Mężczyzna W 2024 Roku. Slime”

 

Prace literackie - Nagrody

Kl.VII-VIII

 

- Artur Zdziech, Kl.VII, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 34 w Radomiu, Tytuł pracy: „ Ile Malczewskiego w Malczewskim”

 

- Piotr Markowicz , Kl.VII, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 34 w Radomiu, Tytuł pracy: „ W Szponach Losu”

 

- Nikola Król, Kl.VII, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 25 w Radomiu, Tytuł Pracy: „Znajoma nieznajoma”

 

Wyróżnienie :

 

-Gabriela Zaręba, Kl.VII, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 24 w Radomiu, Tytuł pracy: „Niesamowita wyprawa”

 

Nagroda Specjalna:

 

-Jeden z nagrodzonych uczniów Kl.VII otrzymał także Nagrodę Specjalną Chałubińszczaków

 

Szkoły Ponadpodstawowe :

 

- Klaudia Mazur, Kl.II, VII Liceum Ogólnokształcące Im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tytuł pracy :”Róża”

 

- Hanna Kwiecień,Kl.II, IV Liceum Ogólnokształcące Z Oddziałami Dwujęzycznymi Im. Dra Tytusa Chałubińskiego W Radomiu, Tytuł pracy: „Co kryje wiatr”

 

- Natalia Szczepaniak, Kl.III, IV Liceum Ogólnokształcące Z Oddziałami Dwujęzycznymi Im. Dra Tytusa Chałubińskiego W Radomiu, Tytuł pracy: „Niedokończony malunek”

 

Wyróżnienie :

 

-Julia Budzik, Kl.II, XII Liceum Ogólnokształcące Z Oddziałami Sportowymi w Radomiu, Tytuł pracy: „Śmierć”

 

Nagrody ufundowało:

 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

 

Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu

 

Sklep Kalka - Szkoła, biuro, upominki

 

IV Liceum Ogólnokształcące im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu przyznało nagrodę specjalną.

 

 

 

 

 

Dziękujemy za obecność na wykładzie „Fabryka Broni w Radomiu. Infrastruktura 1922-1940”, który przygotował dla Państwa Mariusz Król.

Wykład w ramach programu: „HISTORIA POLSKI I NASZEGO REGIONU". Cykl prelekcji o historii radomskiego przemysłu związanych z Wytwórnią zbrojeniową, która niebawem będzie obchodzić 100 – lecie istnienia.

 

 

 

 

170 prac plastycznych na 170. rocznicę urodzin mistrza Jacka!

Rok 2024, ogłoszony Rokiem Jacka Malczewskiego rozpoczął I edycję konkursu plastyczno-literackiego: "Świat z obrazów Jacka Malczewskiego oczami mojej wyobraźni"


Konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Radomia. Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu miało szansę przypomnienia i spopularyzowania wśród młodych ludzi twórczości wielkiego radomianina Jacka Malczewskiego w 170. rocznicę jego urodzin. Wpłynęło 170 prac plastycznych i 25 prac literackich. Uczestnicy namalowali je i napisali najpiękniej jak potrafili, inspirując się dziełami Mistrza. Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 23 kwietnia 2024 r. o godz. 12.00 w siedzibie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.


Nagrody przyznano w 4 kategoriach wiekowych i dwóch kategoriach tematycznych: Praca plastyczna: kl. I-III oraz kl. IV-VI

W obu kategoriach wiekowych (kl. I - III i klasy IV-VI) uczestnik musiał wykonać indywidualnie jedną pracę plastyczną : portret albo autoportret inspirowany malarstwem Jacka Malczewskiego, dowolną techniką, w dowolnym formacie.

 

Praca literacka: kl. VII - VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe (technika, licea).W obu kategoriach wiekowych uczestnik musiał napisać opowiadanie twórcze w dowolnej konwencji literackiej (realistycznej, fantastycznej), w którym występuje postać, przedmiot, sytuacja, miejsce z obrazów Jacka Malczewskiego.

 

Jury wybrało najlepszych w czterech kategoriach wiekowych. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i gratulujemy nagrodzonym. Listę nagrodzonych uczestników i wyróżnionych prac opublikujemy w dniu finału.

 


Nagrody ufundowało:

 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

 

Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu

 

Sklep Kalka - Szkoła, biuro, upominki ul. Zbrowskiego 112

 

IV Liceum Ogólnokształcące im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu przyznało nagrodę specjalną.

 

 

Odbył się drugi etap II edycji Konkursu Wiedzy o Historii Radomia o laur Dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu


Bardzo cieszymy się, że radomska młodzież pragnie zgłębiać historię swojego miasta. Celem konkursu jest odkrywanie i popularyzowanie historii Radomia jako „Małej Ojczyzny”, budowa własnej tożsamości, co jest kluczowym warunkiem rozwoju każdej społeczności. Edukacja historyczna jest bardzo ważna w procesie tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, ponieważ znajomość historii miejsca, w którym przyszliśmy na świat, w którym żyjemy, uczymy się i pracujemy, buduje poczucie lokalnej tożsamości, buduje wspólnotę i dumę z naszego miasta.Uczestników przywitał dyrektor Leszek Ruszczyk i pogratulował dotarcia do kolejnego etapu oraz życzył powodzenia w dniu dzisiejszym.
Gratulujemy uczestnikom wiedzy, ponieważ pytania nie były łatwe!

 

Finał, który będzie miał formę teleturnieju "1 z 10" odbędzie się 29 maja. Po dzisiejszym etapie do III etapu dostało się dziesięcioro przedstawicieli szkół podstawowych i jedenaścioro zawodników ze szkół ponadpodstawowych.

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" zostaje przedłużony przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" przedłużony w 2024 roku

 

Informujemy, że program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" zostaje przedłużony przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Zapraszamy do skorzystania z oferty od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. Jednocześnie informujemy, że obowiązuje nowy wzór formularza zgłoszeniowego (załącznik do pobrania)

Zgłoszenia, które zostały dokonane według starego wzoru zachowują ważność.

 

Do udziału w programie uprawnieni są uczniowie klas 0, szkół podstawowych i ponadpodstawowych typu: licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego. W programie mogą brać udział uczniowie z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych wraz z ich opiekunami.

 

Warunkiem uczestnictwa w programie jest złożenie w formie papierowej, w kasie muzealnej, zaakceptowanego przez Dyrektora szkoły lub jego Zastępcę, zgłoszenia na skorzystanie z oferty kulturalnej. Wypełniający formularz oświadcza jednocześnie, że wszystkie wymienione osoby są uczniami danej szkoły.

 

Kartę zgłoszenia szkoły do programu, zgodnie z nowym wzorem, należy dostarczyć w formie papierowej lub  wysłać w formie elektronicznej (z kwalifikowanym podpisem elektronicznym) na adres mailowyzazlotowke@muzeum.edu.pl.

Prosimy o uprzednie uzgodnienie telefoniczne wybranego terminu pod numerami telefonów:

Muzeum im. Jacka Malczewskiego - 48 362 43 29

Muzeum Historii Radomia - 48 362 25 50

 

Oceny zgłoszenia pod względem formalnym dokonuje instytucja kultury.

 

Do pobrania :

 

Regulamin Programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu (PDF)

 

Formularz zgłoszeniowy (PDF)

 

Formularz zgłoszeniowy (WORD)

 

 

KOLEJĄ DO KULTURY

To już kolejny rok akcji "KOLEJĄ do KULTURY" organizowanej przez Koleje Mazowieckie - KM sp. z o.o. , w której Muzeum im. Jacka Malczewskiego bierze udział. Jest to akcja promująca ciekawe kulturalne miejsca województwa mazowieckiego, które możecie Państwo zobaczyć na spotach emitowanych w pociągach Kolei Mazowieckich. Jednocześnie odwiedzając nasze Muzeum i okazując bilet na przejazd KM (którego termin ważności upłynął nie później, niż 30 dni przed datą zakupu biletu do Muzeum) jesteście Państwo upoważnieni do skorzystania ze zniżki i zakupu biletu na wszystkie wystawy w cenie 10 PLN.
Więcej informacji o akcji promocyjnej i partnerach na stronie:  https://dokultury.mazowieckie.com.pl

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle