muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Aktualności

Drodzy Uczniowie!

Rok 2024 jest rokiem Jacka Malczewskiego. Z tej okazji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu serdecznie zapraszają uczniów szkół podstawowych   i ponadpodstawowych do udziału w konkursie : Świat z obrazów Jacka Malczewskiego oczami mojej wyobraźni.

 

Odkryjcie swoje artystyczno - literackie możliwości i podzielcie się swoimi umiejętnościami. Twórzcie unikalne dzieła zainspirowane malarstwem Jacka Malczewskiego, które ożywią literaturę i sztukę. Podzielcie się swoim  talentem. Wasza sztuka może stać się  inspiracją dla innych. Czekają  atrakcyjne nagrody, ale także okazja, by wnieść swój wkład  w historię naszego muzeum.

 

Zapraszamy do niezapomnianej i kreatywnej przygody literacko-artystycznej. Szczegóły konkursu przedstawiamy w załączonym regulaminie.

 

Załaczniki do pobrania:

 

 

 

Regulamin konkursu (PDF)

 

Załącznik 1 (PDF)

 

Załącznik 2  (PDF)

 

 

 

Muzeum jest jak wszechświat, a każdy jego obiekt jest tylko jedną z wielu gwiazd!

Dzisiaj odbyły się dwa ważne wydarzenia, mające miejsce w MSCDN Wydział w Radomiu, któremu serdecznie dziękujemy za gościnę i współpracę Łukasz Molenda i Marcin GetlerPierwszym z nich była konferencja promująca drugi tom monografii "Dzieje Radomia. Tom II. 1795 – 1915"

 

Wicemarszałek Samorządu Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski zauważył, że każdy radomianin powinien znać historię swojego miasta, na której całościowe opracowanie czekaliśmy od lat, a profesjonalny zespół naukowców piszących monografię świadczy o jej jakości. Wiceprezydent Mateusz Tyczyński dostrzegł, że to niezwykle ważne przedsięwzięcie dla budowania świadomości lokalnej i dumy z przywiązania do miejsca.

 

Jak podkreślił dyrektor Leszek Ruszczyk, pomysł powstał w kontekście obchodów jubileuszu 100-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego i jest doskonałym, naukowym uzupełnieniem wiedzy o naszym mieście, którego historia przedstawiona jest na wystawie Muzeum Historii Radomia.

 

Zastępca dyrektora dr Adam Duszyk dziękował wicemarszałkowi Rafałowi Rajkowskiemu za przychylność i szybkie zaakceptowanie pomysłu, a Miastu Radom za wsparcie projektu, który powstał dzięki świetnej współpracy. Przy tej okazji ukłony również dla Resursy Obywatelskiej, która jest współwydawcą monografii.

 

Następnie głos zabrali autorzy tego tomu - dr hab. Krzysztof Latawiec i dr hab. Sebastian Piątkowski, którzy opowiedzieli o ich pracy nad wydawnictwem i tym co zawiera.

Przytoczone na początku tego posta motto było sentencją wprowadzającą do drugiego wydarzenia, czyli spotkania inaugurującego powstanie Interdyscyplinarnej sieci współpracy dla nauczycieli, którą Muzeum tworzy wraz z MSCDN Wydział w Radomiu

 

O projekcie, zasadach i planach, o tym jak sztukę, zasoby muzealne i ich naturalny potencjał można wykorzystywać w programie nauczania, opowiedzieli z ramienia MSCDN - Maria Trzos – konsultantka MSCDN Wydział w Radomiu ds. edukacji historycznej i społecznej oraz Emilia Szwarc – konsultantka MSCDN Wydział w Radomiu ds. edukacji humanistycznej oraz Mariusz Turczyk - kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Dlaczego warto dołączyć do naszej sieci?

 

- Funkcjonalne wykorzystanie zasobów muzealnych, inspirujące działania poza murami szkoły.

- Zindywidualizowane podejście dostosowane do różnych grup przedmiotowych, niezależnie od nauczanej dziedziny.

- Rozwój umiejętności pedagogicznych poprzez szkolenia, warsztaty i materiały dydaktyczne.

- Możliwość wymiany doświadczeń, pomysłów i inspiracji z innymi nauczycielami, budując silną społeczność wspierającą się nawzajem.

 

Ruszamy 21 lutego od spotkania w Muzeum Historii Radomia.

 

Kontakt:

 

Maria Trzos – konsultantka MSCDN Wydział w Radomiu ds. edukacji historycznej i społecznej, maria.trzos@mscdn.edu.pl

Emilia Szwarc – konsultantka MSCDN Wydział w Radomiu ds. edukacji humanistycznej, emilia.szwarc@mscdn.edu.pl

 

fot. Daniel Adamczyk

 

 

 

 

 

 

 

,

 

Sztuka, pasja, inspiracja oraz nauka to elementy, które chcemy łączyć.

Ruszamy z innowacyjną siecią edukacyjną, tworzoną we współpracy z MSCDN Wydział w Radomiu. Zapraszamy wszystkich chętnych nauczycieli.

 

Będzie to platforma interdyscyplinarna mająca na celu inspirację uczniów i rozwijanie ich zainteresowań poprzez funkcjonalne wykorzystanie bogactwa muzealnych zasobów.

Dlaczego warto dołączyć do naszej sieci?

 

- Funkcjonalne wykorzystanie zasobów muzealnych, inspirujące działania poza murami szkoły.

 

- Zindywidualizowane podejście dostosowane do różnych grup przedmiotowych, niezależnie od nauczanej dziedziny.

 

- Rozwój umiejętności pedagogicznych poprzez szkolenia, warsztaty i materiały dydaktyczne.

 

- Możliwość wymiany doświadczeń, pomysłów i inspiracji z innymi nauczycielami, budując silną społeczność wspierającą się nawzajem.

 

Rozpoczynamy naszą współpracę od spotkania informacyjnego 7 lutego 2024 r. o godzinie 12.00 w MSCDN Wydziale w Radomiu. Podczas konferencji otrzymacie egzemplarz monografii "Dzieje Radomia. Tom II. 1795 – 1915" dla efektywnego wykorzystania edukacji regionalnej na lekcjach!

 

Więcej informacji na: https://mscdn.pl/interdyscyplinarna-siec-wspolpracy-dla-nauczycieli/?fbclid=IwAR2g_d8j3At6NCmJT-spaNxzlzAQZKqYOr8GZXtIACmvwJuRftpkWtUhqnw

 

Kontakt:

Maria Trzos – konsultantka MSCDN Wydział w Radomiu ds. edukacji historycznej i społecznej, maria.trzos@mscdn.edu.pl

Emilia Szwarc – konsultantka MSCDN Wydział w Radomiu ds. edukacji humanistycznej, emilia.szwarc@mscdn.edu.pl

 

 

 

Premiera najnowszego wydawnictwa - biografii Stanisława Kelles-Krauza

 

Dzisiejszy poranek rozpoczęliśmy od wizyty na sesji Rady Miejskiej, podczas której odbyła się premiera najnowszego naszego wydawnictwa - książki o Stanisławie Kelles-Krauzie autorstwa Przemysława Prekiela. Inicjatorami cyklu o nazwie "Panteon najwybitniejszych włodarzy Radomia" jest Dawid Ruszczyk – radny Rady Miejskiej w Radomiu oraz dr Adam Duszyk - zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

 

Specjalnie na tę okoliczność odwiedziła nas rodzina Kelles-Krauzów Michał Kelles-Krauz, Dr. Kazimierz Kelles-Krauz oraz Lidia Kelles-Krauz, którzy przylecieli do Radomia z Hong Kongu.

 

Dyrektor Leszek Ruszczyk podczas swojego przemówienia zauważył: "Spotykają się na pozór dwie zupełnie różne instytucje. Naszym zadaniem jest odkrywać, pielęgnować i popularyzować wspaniałą historię Radomia. Państwa rolą jest tą historię tworzyć, pisać dla następnych pokoleń. Kontynuować dzieło takich wybitnych radomian jak Stanisław Kelles-Krauz. Podejmować decyzje i działania na miarę następnych tomów naszego Panteonu wybitnych radomian. Tak, by nasze dzieci i wnuki mogły z dumą opowiadać o naszych czasach. A wszystko to w obrębie mocno bijącego serca Radomia - Rynku. Sprawmy, by to miejsce tętniło życiem. Promieniowało dobrą energią. Zadbajmy by jak najlepiej świadczyło o naszym mieście. Ze swojej strony mogę zapewnić, że Muzeum im. Jacka Malczewskiego, doskonale przygotowany zespół ludzi tu pracujących, zadbamy by nasza wspaniała historia była znana zarówno naszym mieszkańcom, jak i gościom. By dawała poczucie dumy. By dawała energię do dalszych działań. By Radom zawsze brzmiało dumnie".

 

Po promocji publikacji wraz z rodziną Kelles-Krauzów zwiedziliśmy m.in. Muzeum Historii Radomia.

 

 

 

 

 

 

 

fot. Daniel Adamczyk

 

Za nami wernisaż „Płonące. Wycinanki Moniki Krajewskiej w dni życia, dni śmierci wpisane. Wystawa w hołdzie ludności żydowskiej Radomia."

Dziękujemy za Państwa obecność i informujemy, że wystawa potrwa do 30 kwietnia 2024.

 

Na cykl składa się 31 prac, w których artystka nawiązuje do obiektów związanych z kultem synagogalnym i przenosi je na tradycyjną żydowską technikę papierowej wycinanki, pieczołowicie odtwarzając symbolikę i ornamentykę sztuki żydowskiej stylizowaną roślinną dekorację, symboliczne przedstawienia zwierząt, repertuar tradycyjnych świętych symboli judaizmu oraz kaligrafowane cytaty z tekstów religijnych i modlitw. Aby wprowadzić refleksję nad stratą i zniszczeniem, artystka swoją mozolną pracę poddaje destrukcji: rozrywa po wycięciu fragmenty prac, przypala końce kartek. Jako tła dla wycinanek stosuje barwiony papier, w który wprowadza motyw ognia, popiołów i zgliszczy.

 

Wystawa jest uzupełniona o relikty kultury materialnej związane z kultem synagogalnym, pochodzące z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycji towarzyszą także filmy o zagładzie radomskich Żydów oraz tablice opisujące dzieje radomskiej społeczności żydowskiej.

 

Autorka wystawy: Monika Krajewska

Koordynacja ze strony Muzeum: Ilona Pulnar-Duszyk

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Historii Radomia to wystawa stała Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu opowiadającego o tej wyjątkowej wystawie, łączącej tradycyjną formę z nowoczesnymi multimediami.

Na trzech kondygnacjach, poczynając od piwnic, prezentujemy dzieje Radomia od IX wieku (budowa piastowskiego grodu na Piotrówce) do końca II wojny światowej (ostatnim epizodem prezentowanym w naszym Muzeum jest słynne rozbicie więzienia Urzędu Bezpieczeństwa 9 września 1945 roku).

 

Przypominamy o programie Kultura za złotówkę, w której mogą wziąć udział zerówki, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, a także osoby z niepełnosprawnościami, kupując bilet za symboliczną złotówkę.

Zapraszamy!

 

Zapisy grup:

tel. 48 362 25 50

e-mail: m.kepa@muzeum.edu.pl

 

 

Informujemy, że program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" zostaje przedłużony przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" przedłużony w 2024 roku

 

Informujemy, że program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" zostaje przedłużony przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Zapraszamy do skorzystania z oferty od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. Jednocześnie informujemy, że obowiązuje nowy wzór formularza zgłoszeniowego (załącznik do pobrania)

Zgłoszenia, które zostały dokonane według starego wzoru zachowują ważność.

 

Do udziału w programie uprawnieni są uczniowie klas 0, szkół podstawowych i ponadpodstawowych typu: licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego. W programie mogą brać udział uczniowie z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych wraz z ich opiekunami.

 

Warunkiem uczestnictwa w programie jest złożenie w formie papierowej, w kasie muzealnej, zaakceptowanego przez Dyrektora szkoły lub jego Zastępcę, zgłoszenia na skorzystanie z oferty kulturalnej. Wypełniający formularz oświadcza jednocześnie, że wszystkie wymienione osoby są uczniami danej szkoły.

 

Kartę zgłoszenia szkoły do programu, zgodnie z nowym wzorem, należy dostarczyć w formie papierowej lub  wysłać w formie elektronicznej (z kwalifikowanym podpisem elektronicznym) na adres mailowyzazlotowke@muzeum.edu.pl.

Prosimy o uprzednie uzgodnienie telefoniczne wybranego terminu pod numerami telefonów:

Muzeum im. Jacka Malczewskiego - 48 362 43 29

Muzeum Historii Radomia - 48 362 25 50

 

Oceny zgłoszenia pod względem formalnym dokonuje instytucja kultury.

 

Do pobrania :

 

Regulamin Programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu (PDF)

 

Formularz zgłoszeniowy (PDF)

 

Formularz zgłoszeniowy (WORD)

 

 

Rusza kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Historii Radomia „Zachować i Wychować” o puchar Dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

 

Załączniki:

 

 - Regulamin Zachować i wychować edycja 2023-2024

 

- zgłoszenie szkoły do udziału w Konkursie Wiedzy o Historii Radomia

 

- zgoda na przetwarzanie danych osobowych

 

- wzór protokołu dla komisji szkolnych

 

- wykaz lektur

Mazowiecki Instytut Kultury

Co zmieniła w nas pandemia? Jak spędzamy teraz nasz wolny czas? Jak korzystamy z oferty kulturalnej? Weź udział w ankiecie Mazowieckiego Instytutu Kultury klikając w ten link https://naszwolnyczas.webankieta.pl/ i pomóż dostosować ofertę instytucji kultury do Twoich potrzeb i możliwości. Ankieta zawiera 19 pytań, a jej wypełnienie zabiera około 8-10 minut.

 

Wyniki tego oraz wielu innych badań znajdziesz na stronie Mazowieckiego Obserwatorium Kultury http://www.mazowieckieobserwatorium.pl/

 

Bardzo dziękujemy za Twój czas

 

KOLEJĄ DO KULTURY

To już kolejny rok akcji "KOLEJĄ do KULTURY" organizowanej przez Koleje Mazowieckie - KM sp. z o.o. , w której Muzeum im. Jacka Malczewskiego bierze udział. Jest to akcja promująca ciekawe kulturalne miejsca województwa mazowieckiego, które możecie Państwo zobaczyć na spotach emitowanych w pociągach Kolei Mazowieckich. Jednocześnie odwiedzając nasze Muzeum i okazując bilet na przejazd KM (którego termin ważności upłynął nie później, niż 30 dni przed datą zakupu biletu do Muzeum) jesteście Państwo upoważnieni do skorzystania ze zniżki i zakupu biletu na wszystkie wystawy w cenie 10 PLN.
Więcej informacji o akcji promocyjnej i partnerach na stronie:  https://dokultury.mazowieckie.com.pl

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle