muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Aktualności

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wykład „Fabryka Broni w Radomiu. Infrastruktura 1922-1940”.

 

 

 

6 kwietnia (niedziela)
Godz. 12.00
Rynek 4/5 (wystawa Muzeum Historii Radomia)
Cena: 15 zł

 

Wykład w Muzeum Historii Radomia poprowadzi kustosz Działu Historii MJM Mariusz Król. (zapisy: d.adamczyk@muzeum.edu.pl)

 

W tym roku przypada jubileusz, 100 – lecie powstania radomskiej Fabryki Broni. Dział Historii przygotował w ramach programu „HISTORIA POLSKI I NASZEGO REGIONU” wyjątkowy wykład.

 

Tematem autorskiego wykładu muzealnego będzie historia radomskiego przemysłu obronnego, największego zakładu produkcyjnego w Radomiu - Fabryki Broni. Przedmiotem wykładu będzie historyczna infrastruktura tworząca zwarty kompleks przemysłowy funkcjonującej wytwórni produkującej broń na cele obronne Państwa Polskiego w okresie II RP od chwili powstania w 1922 roku do początku II Wojny Światowej.
Pokaz multimedialny wraz z merytorycznym opisem 57 budowli wprowadzi uczestników w przestrzeń najnowocześniejszej wytwórni, jedynego producenta broni indywidualnej w latach 30’ XX wieku w Polsce.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wernisaż wystawy „Małymi i dużymi krokami - 35 lat z wątkiem i osnową”

 

 

28 marca (piątek)
Godz. 17:00
Rynek 11

 

Podsumowanie pracy artystycznej Hanny Wojdały-Markowskiej, artystki urodzonej i związanej z Radomiem. Wystawa prezentuje tkaniny unikatowe tkane wykonane w ciągu 35 lat pracy artystycznej.

 

Początkowe realizacje powstałe na Wydziale Włókienniczym w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w 1990 roku w ramach pracy magisterskiej odnosiły się do inspiracji twórczą działalnością ludów prehistorycznych, sztuką pierwszych cywilizacji rozwijającą się na Bliskim Wschodzie oraz kulturą rdzennych mieszkańców na innych kontynentach. Znaczeniowość symboliki ukrytej w artefaktach tych odległych w czasie i miejscu kultur pozostawała niedostępna i znajdowała się poza obszarem twórczych dociekań artystki. Zachwycała ją natomiast zewnętrzna uroda niepowtarzalności form tych egzotycznych dzieł sztuki, siła wyrazu wzorów i ornamentów tkwiąca w rytach rysunków czy różnorodność zestawień barwnych.


Stopniowo w ciągu następnych lat rozszerzyła swoje inspiracje i interpretacje. Stały się nimi wizualne i materialne rytmy z otaczającego świata, powidoki, struktury, przenikalności, zapisy rzeczywistości. Istotne w budowaniu struktur tkackich jest gromadzenie i używanie niepotrzebnych, niechcianych, niewykorzystanych zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem różnych rodzajów papierów i tekstyliów, nici i przędz, personalnych drobiazgów. Cięte, zwijane, zszywane, klejone stanowią materiał budulcowy w kształtowaniu modułów, następnie dołączanych do osnowy nasnutej na krośnie. W montażu wykorzystuje własne sploty i autorskie techniki tkania. W ten sposób kontynuuje i rozwija zbiór swoich tkanin czerpiąc z własnej wyobraźni i mnogości inspiracji. Tworzy wielowątkowe systemy znaków, ornamentów, plam barwnych, świateł czując pod palcami delikatne chropowatości materii o różnych grubościach.
Tkanina jest jej „malarstwem dla rąk”.
Wystawie towarzyszyć będą warsztaty oraz spotkanie z artystką.

 

Kuratorka wystawy: Magdalena Kołtunowicz
Wystawa czynna do 30 kwietnia.

Wystawa znaczków "Polska filatelistyka wczoraj i dziś"

Zapraszamy, przy okazji wizyty w Muzeum, do oglądania wystawy znaczków ze zbiorów Kazimierza Gołębiowskiego.

 

Dyrektor Leszek Ruszczyk zaprosił na wystawę, pogratulował jubileuszu i docenił pasję pana Kazimierza Gołębiowskiego i kunszt z jakim zostały stworzone znaczki.

Jak zauważył kierownik Działu Historii Krzysztof Skarżycki wystawa odbywa się w 90. rocznicę zorganizowanej działalności filatelistów w Radomiu.

Pan Kazimierz wskazał na swoją pasję, która towarzyszy mu od dzieciństwa i zaprosił do oglądania zarówno znaczków historycznych z lat 30., okazjonalnych oraz oryginalnych całostek korespondencji podróżnika Marka Kamińskiego z jego wypraw.

 

Radomscy filateliści zaczęli organizować się w latach 30-tych XX wieku. W 1934 roku wystąpili do Starostwa Grodzkiego W Radomiu o legalizację Stowarzyszenia. W dniu 8 stycznia 1935 roku odbyto się pierwsze Walne zebranie członków Stowarzyszenia Filatelistów w Radomiu. Omówiono sprawy organizacyjne i wybrano Zarząd. Prezesem został Władysław Czarnocki. Pierwsze spotkania członków Stowarzyszenia odbywały się w lokalu Koła Kulturalno-Oświatowego Pracowników Fabryki Broni w Radomiu. Z tego lokalu filateliści korzystali do połowy 1938 roku. Ostatnie zebranie członków Zarządu przed wybuchem II Wojny Światowej odbyto się 16 marca 1939 roku. Wojna przerwała spotkania miłośników filatelistyki. Przez 15 lat do roku 1955 nie było organizacji zrzeszającej radomskich filatelistów. Dopiero 22 kwietnia 1955 roku odbyło się spotkanie organizacyjne. Wybrano Zarząd. Przewodniczącym koła został Stefan Kończak. Następnie 22 maja 1955 roku w lokalu Spółdzielni Inwalidów ,,Nowe Życie” odbyło się nadzwyczajne ogólne zebranie Koła, na którym nakreślono plany działalności. Z biegiem lat przybywało członków, powstawały nowe Koła przy zakładach pracy. W latach 80-tych zrzeszonych było kilkuset filatelistów. Spotkania wymienne na przestrzeni lat odbywały się w różnych miejscach na terenie miasta. Między innymi w Łaźni, Młodzieżowym Domu Kultury, Świetlicy Domu Kultury Zakładów Metalowych, Domu Rzemiosł, Klubie „Relax”, Szkole Nr 13 oraz w lokalach prywatnych. Po przemianach ustrojowych i upadku wielkich przedsiębiorstw w Radomiu zakończyło również działalność wiele Kół Filatelistycznych. Obecnie funkcjonują dwa: Koto nr 3 oraz Koto nr 28. Organizacyjnie radomskie Koła PZF należą do Okręgu Świętokrzyskiego z siedzibą w Kielcach.

 

Od 2021 roku spotkania odbywają się w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych - Kamienica Deskurów w Radomiu.

 

Wystawa potrwa do 25 marca 2025 roku

Kazimierz Gołębiowski – filatelista, V-ce Prezes Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Filatelistów, Przewodniczący Koła Nr 3 w Radomiu

 

 

 

 

 

 

 

Podróże z Herodotem. Świat oczami Ryszarda Kapuścińskiego

 

Wystawa jest prezentacją różnorodności kultur pozaeuropejskich, inspirowaną podróżami Ryszarda Kapuścińskiego – polskiego reportażysty, publicysty, poety i fotografa, zwanego również „cesarzem reportażu”. Tytuł wystawy oraz wybór zaprezentowanych państw nawiązują do książki autora pt. Podróże z Herodotem, w której zamieszczono krótkie eseistyczne reportaże Kapuścińskiego, pełniącego rolę korespondenta w Azji i Afryce, wraz z jego przemyśleniami oraz refleksjami na temat towarzyszącej mu przez całą podróż publikacji greckiego historyka Herodota pt. Dzieje. Kapuściński w swojej książce stara się porównać własne podróże po Azji i Afryce z opisami starożytnego kronikarza. Chociaż dzieli ich ponad dwa tysiące lat, łączy ich niegasnąca pasja do poznawania innych kultur, historii oraz ludzkich losów. Dzięki ich dziełom, Dziejom Herodota oraz Podróżom z Herodotem Kapuścińskiego, możemy spojrzeć na świat z unikalnej perspektywy, która łączy przeszłość z teraźniejszością, a czasem wskazuje na uniwersalne prawdy o naturze ludzkiej.

 

Wystawa jest przede wszystkim autorską wizją kuratorek, ukazującą świat widziany oczami reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego w latach 60. i 70. XX wieku.

Na ekspozycji znajdą się eksponaty prezentujące kulturę materialną z państw Azji i Afryki (Chiny, Indie, Egipt, Sudan, Etiopia, Iran i Algieria).

 

Termin prezentacji wystawy 28 lutego – 3 sierpnia 2025

 

Kuratorki wystawy: Ilona Pulnar-Duszyk, Katarzyna Jendrzejczyk

 

KOLEJĄ DO KULTURY

To już kolejny rok akcji "KOLEJĄ do KULTURY" organizowanej przez Koleje Mazowieckie - KM sp. z o.o. , w której Muzeum im. Jacka Malczewskiego bierze udział. Jest to akcja promująca ciekawe kulturalne miejsca województwa mazowieckiego, które możecie Państwo zobaczyć na spotach emitowanych w pociągach Kolei Mazowieckich. Jednocześnie odwiedzając nasze Muzeum i okazując bilet na przejazd KM (którego termin ważności upłynął nie później, niż 30 dni przed datą zakupu biletu do Muzeum) jesteście Państwo upoważnieni do skorzystania ze zniżki i zakupu biletu na wszystkie wystawy w cenie 10 PLN.
Więcej informacji o akcji promocyjnej i partnerach na stronie:  https://dokultury.mazowieckie.com.pl

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle