muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Aktualności

Wakacyjne warsztaty w Malczewskim

Jak co roku zapraszamy rodziców z dziećmi na warsztaty wakacyjne w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 11.00 zapraszamy.

 

Prosimy o wcześniejsze zapisy: 483625694.

 

 

„Talent, pasja, intuicja” – to unikatowe wydawnictwo, powstałe przy okazji drugiej edycji przeglądu polskiej sztuki nieprofesjonalnej, odbywającej się w 2005 r.

Można w nim znaleźć najbardziej interesujące, najciekawsze dzieła „artystów bez dyplomu”. Niezwykle barwne, ekspresyjne, pełne fantazji i tworzone z potrzeby serca dzieła, znajdują się na stałe w kolekcjach polskich muzeów i u kolekcjonerów prywatnych. To cała gama barwnych odwzorowań dzieł takich twórców jak: Katarzyna Gawłowa, Nikifor, Maria Wnęk, Teofil Ociepka, Jarosław Miklasiewicz, Władysław Wałęga, Heródek, Bronisław Krawczuk i wielu innych.

 

W przyszłym roku w trzech muzeach polskich: Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Śląskim w Katowicach i Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbędzie się trzecia edycja wystawy „Talent, pasja, intuicja” - taki przegląd odbywa się co dwadzieścia lat. Warto więc zapoznać się z tym wdzięcznym tematem, choćby po to, żeby przekonać się jak ewoluuje sztuka „inna” i jak się rozwinęła przez dwa kolejne dziesięciolecia.

 

Do końca wakacji macie Państwo niepowtarzalną okazję kupienia tego albumu, w cenie 10 zł.

 

 

 

Zapraszamy do oglądania wystawy "Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali"

14 czerwca najpierw wybrzmiał Hymn Państwowy Gwatemali wykonany przez uczniów klasy 1h z IV Liceum Ogólnokształcące im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu pod przewodnictwem pana Jarosława Barańskiego i pani Justyny Prygiel. Dziękujemy pani dyrektor Ewie Kościelniak-Walewskiej za pomoc i zaangażowanie.

 

Muzyczna niespodzianka wywołała wzruszenie w panu Billy Toshiko Lam Padilla - Chargé d'affaires Ambasady Gwatemali w Polsce, który był naszym specjalnym gościem podczas wernisażu. Dziękujemy za odwiedziny.

Cieszymy się, że wraz z pracownikami Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego możemy promować dziedzictwo kulturowe Gwatemali przy konserwacji którego pracowali Polacy pod kierownictwem prof. Jarosława Źrałki.

 

Dyrektor Leszek Ruszczyk podkreślił bezprecedensowość wystawy i wyraził nadzieję na kontynuację tak świetnie zaczętej współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim , dziękując jednocześnie kuratorom wystawy.

Następnie goście, wśród których znalazła się delegacja Departamentu Ameryk w Ministerstwie Spraw Zagranicznych z panią dyrektor Dorotą Barys na czele, zwiedzili ekspozycję i mogli delektować się smakiem oryginalnego kakao przygotowanego przez Prawdziwe Kakao - Napój Bogów.

 

Dziękujmy wszystkim za przybycie.

 

Wystawa pod Honorowym Patronatem Ambasady Gwatemali w Polsce.

 

Partnerami wydarzenia jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Narodowe Centrum Nauki

 

Kuratorzy wystawy: Paweł Cyganiewicz, Dorota Pogodzińska, Ilona Pulnar-Duszyk

 

Wystawa czynna czerwiec - październik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV edycja konkursu Renowacja Roku Zabytków Mazowsza

Samorząd Województwa Mazowieckiego serdecznie zaprasza właścicieli zabytków z obszaru województwa mazowieckiego, do zapoznania się z zasadami IV edycji konkursu Renowacja Roku Zabytków Mazowsza. Tytuł renowacji roku mogą otrzymać zabytki w dwóch kategoriach: obiektów wpisanych do rejestru zabytków i obiektów figurujących w gminnej ewidencji zabytków. Nabór zgłoszeń trwa do 31 lipca. 

 

Wszelkie informacje, regulamin i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie:

https://mazovia.pl/pl/konkursy/renowacja-roku-zabytkow-mazowsza-3.html

 

 

 

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza 2024

Zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu i zachęcamy do oddania głosu na projekt w kategorii podregionalnej nr 474 „Muzy w Muzeum - scena plenerowa na Dziedzińcu Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu”

 

Link :  https://bom.mazovia.pl/glosowanie

 

„Muzy w Muzeum” czyli scena plenerowa na Dziedzińcu Muzeum im. Jacka Malczewskiego, dająca przestrzeń artystyczną w pięknych okolicznościach przyrody Mini Ogrodu Botanicznego. W okresie letnim organizowane będą wydarzenia artystyczne, takie jak koncerty jazzowe, bluesowe, folkowe; spotkania z artystami czy mini spektakle.

 

Założeniem projektu jest zagospodarowanie przestrzeni na Dziedzińcu Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu poprzez wkomponowanie w nią sceny, na której mogą odbywać się w okresie wiosenno-letnim wydarzenia z rożnych dziedzin sztuki. Koncerty muzyczne gatunków, takich jak jazz, blues, folk czy klasyka. Scena na dziedzińcu mogłaby stać się również miejscem spotkań z artystami reprezentującymi zróżnicowane formy twórczości.

Wydarzenia artystyczne, wieczorki poetyckie, czy aktywizacja i integracja m.in. środowisk senioralnych. Wielokrotnie podczas „Nocy Muzeów” ten dziedziniec stawał się miejscem spotkań mieszkańców regionu radomskiego, ale też styku licznych aspektów kultury wspaniale wybrzmiewających w anturażu murów i roślinności Muzeum.

 

Jak głosować na projekty?

1.Wejdź na bom.mazovia.pl i kliknij przycisk „Głosuj online”.

2.Uzupełnij swoje dane: imię, nazwisko, miejscowość, powiat, numer telefonu komórkowego.

3.Wybierz jeden projekt z puli ogólnowojewódzkiej.

4.Wybierz jeden projekt z puli podregionalnej.

5.Wpisz kod weryfikacyjny, który został wysłany na podany numer telefonu.

6.Zagłosuj.

 

Prosimy o Państwa głosy!

 

 

 

Konferencja prasowa przed wernisażem wystawy "System wczesnego ostrzegania", na który zapraszamy już w ten piątek o godz. 17:00

Dyrektor Leszek Ruszczyk zaprosił na piątkowy wernisaż i przypomniał postać radomianina Rajmunda Ziemskiego, którego prace znajdziecie na zbliżającej się ekspozycji. Zachęcił zwłaszcza mieszkańców naszego miasta do zapoznania się z pracami tego artysty.

 

Rajmund Ziemski (1930-2005, urodzony w Radomiu) jest zaliczany do grona czołowych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku, uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli abstrakcji niegeometrycznej. To wizjoner i prekursor jakże aktualnych dziś tematów z obszaru ekologii, zagrożeń cywilizacyjnych oraz świata ludzkich i nieludzkich emocji.

 

Kuratorka wystawy Diana Lelonek wyraziła radość, że prace Rajmunda Ziemskiego mogły zawitać do Radomia. Cykl "Oczy" i "Ptaki" zestawione zostały z pracami twórców młodego pokolenia. "Wszystkie te osoby łączy to, że są to osoby, które w swojej twórczości prezentują postawy zaangażowane, postawy wnikliwego obserwowania rzeczywistości i w sztuce reagują na zmiany, które się dokonują w otoczeniu i niebezpieczeństwa takie jak katastrofa klimatyczna, jak wymieranie gatunków. Ten wątek ekologiczny jest bardzo mocno obecny w tej wystawie (...) Tytuł tej wystawy jest zaczerpnięty z wywiadu z Rajmundem Ziemskim, w którym mówi, że współcześnie rolą artystek i artystów jest ostrzegać. Te słowa są nadal bardzo aktualne. W tej wystawie mamy paralele między pytaniem o rolę artystów współcześnie i systemem wczesnego ostrzegania jakim są ptaki, ponieważ udowodniono naukowo, że ich organizmy szybciej reagują na zbliżające się katastrofy..."

 

Jak zapowiedziała Katarzyna Ziemska do wystawy powstanie katalog z licznymi artykułami osób związanych ze sztuką, ale także z ornitologią, a koordynująca wystawę Magdalena Kołtunowicz zaprosiła do odwiedzania wystawy także podczas planowanych oprowadzań kuratorskich.

Organizatorami wystawy jest Fundacja Ziemski Art oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Partnerzy: ASP Warszawa, Fundacja PGE, dela.art collection, Eneris, TESTA

 

Wystawa potrwa do 25 sierpnia.

 

 

 

 

 

 

Przed Państwem Kapibara Barbara!

To imię, które od teraz nosi nasza muzealna kapibara.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej zabawie i zaproponowali imię dla ulubienicy naszych najmłodszych zwiedzających podczas Nocy Muzeów 2024.

 

Gratulujemy również uczestnikom Konkursu wiedzy i spostrzegawczości "Przyroda w wystawach", którzy otrzymali maksymalną liczbę punktów. Brawo!

 

Wczoraj nastąpiło oficjalne wręczenie nagród (m.in. rocznej karty wstępu do muzeum), które przekazał dyrektor Leszek Ruszczyk.

Dziękujemy Działowi Przyrody pod kierownictwem Marka Słupka za przygotowanie zabaw, a Was zapraszamy do odwiedzania naszej wystawy przyrodniczej i Kapibary Barbary.

 

 

,

 

 

 

Uroczysta Sesja Seminaryjna Rady Miejskiej w Radomiu poświęcona uczczeniu pamięci Świętego Jana Pawła II.

Wczoraj w sali posiedzeń Rady Miejskiej w Radomiu odbyła się Uroczysta Sesja Seminaryjna Rady Miejskiej w Radomiu poświęcona uczczeniu pamięci Świętego Jana Pawła II.

4 czerwca 1991 roku Papież Jan Paweł II odwiedził Radom podczas swojej IV Pielgrzymki do Polski.

 

W 2008 roku Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zorganizowało wystawę "Radomskie ślady Jana Pawła II", która przypadała w 30. rocznicę tego pamiętnego konklawe, podczas którego Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na Papieża. Była to również 50. rocznica jego Sakry Biskupiej.

 

Kuratorami wystawy byli Jerzy Kutkowski i Piotr Rogólski.

Te dwa wydarzenia splotły się podczas wczorajszej sesji, bowiem Dyrektor Leszek Ruszczyk wręczył uczestnikom wydarzenia pamiątkowe egzemplarze wydawnictwa związanego z tą wystawą. Przypomniał jednocześnie o ważnej roli Muzeum w zachowywaniu pamięci o ważnych dla naszego miasta wydarzeniach.

 

 

 

 

 

Finał Konkursu Wiedzy o Historii Radomia o laur Dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego "Zachować i Wychować".

Przed nami finałowy etap II edycji Konkursu Wiedzy o Historii Radomia o laur Dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego "Zachować i Wychować", który odbędzie się 29 maja o godz. 12:00 w siedzibie MSCDN przy ul. Kościuszki 5A.

 

Cieszy jeszcze większe zainteresowanie historią naszego miasta wśród młodych ludzi, bo celem konkursu jest odkrywanie i popularyzowanie historii Radomia jako „Małej Ojczyzny”, budowa własnej tożsamości, co jest kluczowym warunkiem rozwoju każdej społeczności. Edukacja historyczna jest bardzo ważna w procesie tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, ponieważ znajomość historii miejsca, w którym przyszliśmy na świat, w którym żyjemy, uczymy się i pracujemy, buduje poczucie lokalnej tożsamości, buduje wspólnotę i dumę z naszego miasta.

 

Finałowy etap odbędzie się formule "1 z 10".

 

 

 

Majdanek. Prawda i pamięć

Konferencja promująca najnowsze wydawnictwo „Majdanek. Prawda i pamięć” ze zdjęciami Wojciecha Stana i tekstami wprowadzającymi i opowiadającymi losy transportów z Radomia oraz krótkie wspomnienia radomskich więźniów.Autorami tekstów wydawnictwa pod redakcją dr Adam Duszyk są dr hab. Sebastian Piątkowski, dr Robert Wiraszka, Marta Grudzińska i Wojciech Stan.Jak powiedział dyrektor Leszek Ruszczyk: "Misją Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu jest przedstawiać i dokumentować oraz zachowywać pełną i prawdziwą relację, także o tamtych nieludzkich czasach. " 7 stycznia 1943 roku miał miejsce pierwszy i największy transport więźniów z dystryktu radomskiego do Majdanka.O albumie i historii mniejszych i większych transportów z dystryktu radomskiego opowiedział dr hab. Sebastian Piątkowski: "Nie odważę się powiedzieć, że to był najważniejszy transport na Majdanek, bo w przypadku transportów do obozów koncentracyjnych nie można robić takiej gradacji. Każdy był ważny."Wojciech Stan zainteresował się tą tematyką dzięki doktorowi Zacheuszowi Pawlakowi, więźniowi i autorowi wspomnień pt. "Przeżyłem". Opowiedział o niezwykłych losach związanych z tymi fotografiami, historii zdjęć które składają się na ten album, sztuce faktu i dokumentowaniu samego Majdanka.


Zapraszamy do sięgnięcia po ten album, jako ważnego świadka wydarzeń, które relacjonuje.
Publikacja dostępna w kasie muzealnej w cenie 50 zł

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" zostaje przedłużony przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" przedłużony w 2024 roku

 

Informujemy, że program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" zostaje przedłużony przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Zapraszamy do skorzystania z oferty od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. Jednocześnie informujemy, że obowiązuje nowy wzór formularza zgłoszeniowego (załącznik do pobrania)

Zgłoszenia, które zostały dokonane według starego wzoru zachowują ważność.

 

Do udziału w programie uprawnieni są uczniowie klas 0, szkół podstawowych i ponadpodstawowych typu: licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego. W programie mogą brać udział uczniowie z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych wraz z ich opiekunami.

 

Warunkiem uczestnictwa w programie jest złożenie w formie papierowej, w kasie muzealnej, zaakceptowanego przez Dyrektora szkoły lub jego Zastępcę, zgłoszenia na skorzystanie z oferty kulturalnej. Wypełniający formularz oświadcza jednocześnie, że wszystkie wymienione osoby są uczniami danej szkoły.

 

Kartę zgłoszenia szkoły do programu, zgodnie z nowym wzorem, należy dostarczyć w formie papierowej lub  wysłać w formie elektronicznej (z kwalifikowanym podpisem elektronicznym) na adres mailowyzazlotowke@muzeum.edu.pl.

Prosimy o uprzednie uzgodnienie telefoniczne wybranego terminu pod numerami telefonów:

Muzeum im. Jacka Malczewskiego - 48 362 43 29

Muzeum Historii Radomia - 48 362 25 50

 

Oceny zgłoszenia pod względem formalnym dokonuje instytucja kultury.

 

Do pobrania :

 

Regulamin Programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu (PDF)

 

Formularz zgłoszeniowy (PDF)

 

Formularz zgłoszeniowy (WORD)

 

 

KOLEJĄ DO KULTURY

To już kolejny rok akcji "KOLEJĄ do KULTURY" organizowanej przez Koleje Mazowieckie - KM sp. z o.o. , w której Muzeum im. Jacka Malczewskiego bierze udział. Jest to akcja promująca ciekawe kulturalne miejsca województwa mazowieckiego, które możecie Państwo zobaczyć na spotach emitowanych w pociągach Kolei Mazowieckich. Jednocześnie odwiedzając nasze Muzeum i okazując bilet na przejazd KM (którego termin ważności upłynął nie później, niż 30 dni przed datą zakupu biletu do Muzeum) jesteście Państwo upoważnieni do skorzystania ze zniżki i zakupu biletu na wszystkie wystawy w cenie 10 PLN.
Więcej informacji o akcji promocyjnej i partnerach na stronie:  https://dokultury.mazowieckie.com.pl

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle