Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na nowy cykl spotkań „Czwartek z Esterką”, tytułem nawiązujący do historycznej nazwy zabytkowej kamienicy w Rynku, w której mieści się nowoczesna, trzykondygnacyjna ekspozycja „Muzeum Historii Radomia”.
Spotkanie z Martą Grudzińską poświęcone nowej edycji książki Zacheusza Pawlaka Przeżyłem.
12 czerwca (czwartek)
godz. 18.00,
Muzeum Historii Radomia,
Rynek 4/5
Wstęp 1 zł
Prowadzenie: Marcin Kępa.
Będziemy rozmawiać o książkach i wydawnictwach związanych z dziejami Radomia i regionu, spotykać się z autorami i prezentować najnowsze wydawnictwa muzealne. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie wznowionej przez Państwowe Muzeum na Majdanku legendarnej książce Zacheusza Pawlaka Przeżyłem w nowym opracowaniu. Wydawnictwo opracowała naukowo Marta Grudzińska z muzeum na Majdanku, która będzie gościem spotkania. Zacheusz Pawlak (1922-1991) był znanym radomskim lekarzem, więźniem obozu zagłady na Majdanku, autorem wstrząsających wspomnień poświęconych lubelskiemu obozowi i radomskiemu więzieniu. Podczas spotkania, oprócz książki Pawlaka, będzie także do nabycia wydany przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego album Majdanek. Prawda i pamięć z fotografiami Wojciecha Stana.
Od wydawcy:
Zacheusz Pawlak (1922-1991) – członek Szarych Szeregów, działał w Związku Walki Zbrojnej. We wrześniu 1942 r. zgłosił się na gestapo w Radomiu ratując w ten sposób aresztowanych zamiast niego braci. Do stycznia 1943 r. był więziony, przesłuchiwany i torturowany w radomskim więzieniu. Stamtąd deportowany został do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie, gdzie był przetrzymywany przez 441 dni. By też więźniem obozów w Natzweiler, Neckarelz oraz do Dachau. Zbiegł z marszu ewakuacyjnego 3 maja 1945 r. Po wojnie ukończył studia medyczne i pracował jako lekarz w Radomiu. Jeszcze na Majdanku obiecał sobie, że jeśli przeżyje, to spisze swoje wspomnienia.
Decyzja powtórnego przekroczenia obozowej bramy Majdanka i wskrzeszenia na nowo życia tego obozu nie była sprawą łatwą. Są przeżycia, których nie sposób utrwalić na papierze […]. Dziś mnie samemu trudno pogodzić się z tym, że hitlerowska machina ludobójstwa, jaką były obozy koncentracyjne, istniała naprawdę, że oprócz świata zwykłego był na nim drugi świat – świat obozów koncentracyjnych.
Niniejsze wydanie wspomnień wzbogacone zostało o niepublikowane dotychczas materiały – sporządzony przez Pawlaka opis szpitala obozowego na Majdanku i jego relację z procesu zbrodniarzy niemieckich w Düsseldorfie a także fotografie udostępnione przez rodzinę autora oraz wykonane przez Wojciecha Stana.
Europejskie Dni Archeologii to wydarzenia, wystawy, sesje naukowe oraz pikniki prezentujące bogactwo dziedzictwa archeologicznego.
Ich uczestnicy mają doskonałą okazję do skorzystania z licznych atrakcji, a także wzięcia udziału w żywej lekcji historii. To szereg działań promujących i przedstawiających zabytki archeologiczne, a także forma poznawania historii, poprzez aktywny udział w wydarzeniach organizowanych przez instytucje kultury. To możliwość bezpośredniego kontaktu z zabytkami sprzed tysięcy lat.
Dział Archeologii Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu, przy współpracy z Działem Historii, przygotował na czerwcowy weekend program warsztatów i wykładów tematycznych, dzięki którym pokażemy fascynujący świat archeologii, opowiemy o problemach związanych z ochroną zabytków oraz zabierzemy na wycieczkę po archeologicznych zakątkach Miasta Kazimierzowskiego.
Miejsce wydarzenia: Dziedziniec Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Dzień pierwszy: piątek 13 czerwca 2025r. godz. 09.00 - 15.00
- Godz. 13.00 wykład z oprowadzaniem dr. Zbigniewa Lechowicza pn ”Miasto i zamek radomski w świetle badań archeologicznych”
- Oprowadzanie po wystawie ArcheoŚwiat
- Grupa rekonstrukcyjna - Kuźnia Borzywoj i stanowiska edukacyjne: kowal, bartnik, skryba
- Warsztaty archeologiczne - Kamień, brąz, żelazo - trzy etapy ludzkości
- Bicie monety o każdej pełnej godzinie (na bicie dzwonu)
- Spacery archeologiczne - Tajemnice radomskich uliczek
Obowiązują zapisy dla grup szkolnych !
Dzień drugi: sobota 14 czerwca 2025r. godz. 11.00 - 17.00
- Pokazy sokolnicze „najwyższych lotów” 11.00-17.00
(w tym dwa pokazy edukacyjne: godz. 12.00, 15.00)
- Godz. 12.00 Gra miejska Tajemnice Miasta Kazimierzowskiego
(obowiązują zapisy do 10 czerwca, liczba miejsc ograniczona)
- Wykłady tematyczne:
• godz. 13:00 dr hab. Michał Wojenka (Instytut Archeologii UJ) pn. „Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w średniowieczu i w czasach nowożytnych”.
• godz. 14:15 Jerzy Szałygin pn. „Architektura i budownictwo drewniane na Mazowszu” Narodowy Instytut Dziedzictwa
• godz. 15:30 dyskusja panelowa dot. ochrony zabytków – wybrane zagadnienia
- Warsztaty archeologiczne: Kamień, brąz, żelazo - trzy etapy ludzkości godz. 11.00 - 17.00
- Bicie monety o każdej pełnej godzinie (na bicie dzwonu)
Dzień trzeci: niedziela 15 czerwca 2025r. – godz. 11.00- 14.00
- Godz. 11.00 ostatnie oprowadzanie po wystawie ArcheoŚwiat
- Warsztaty dla najmłodszych: stanowisko małego archeologa/poszukiwacza skarbów: od znalezienia zabytku po jego dokumentację.
- Gry i zabawy dla dzieci.
Ceny biletów: 1 zł
Bar letni z kawą i lodami na dziedzińcu Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Zapisy : archeologia@muzeum.edu.pl
#EDA #EDA2025 #EuropejskieDniArcheologii
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Koordynator ogólnopolski:
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Patronat medialny:
TVP3 Poznań, TVP Info, Archeologia Żywa, Poza Kontekstem, Radio Rekord, TV Dami, CoZaDzień, 7Dni, Radio Radom, MuzeOn, ESKA, RDC, Twój Radom, Mój Radom, Echo Dnia, ObiektywnieInfo.pl, Radio PLUS, Gość Niedzielny, CoolturalnyRadom.pl
Z radością informujemy, że zakończyła się II edycja konkursu plastyczno-literackiego: Świat z obrazów Jacka Malczewskiego oczami mojej wyobraźni, skierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych publicznych i niepublicznych, innych placówek oświatowych, instytucji kultury z terenu Radomia.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu miało szansę przypomnienia i spopularyzowania wśród młodych ludzi twórczości radomianina Jacka Malczewskiego.
UROCZYSTE PODSUMOWANIE KONKURSU I WRĘCZENIE NAGRÓD ODBĘDZIE SIĘ W SIEDZIBIE MUZEUM IM. JACKA MALCZEWSKIEGO W RADOMIU W DNIU 18 CZERWCA 2025r. O GODZ. 12.00
Nagrody przyznano w 4 kategoriach wiekowych i dwóch kategoriach tematycznych:
PRACA PLASTYCZNA: w obu kategoriach wiekowych (kl. I - IV i klasy V-VIII) uczestnik musiał wykonać indywidualnie jedną pracę plastyczną : Moja współczesna Polonia – portret inspirowany obrazami Jacka Malczewskiego z cyklu Polonia.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA ZA PRACE PLASTYCZNE PRZYZNANO UCZESTNIKOM Z NASTĘPUJĄCYCH PLACÓWEK:
1.PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 10 W RADOMIU
2. PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 24 W RADOMIU
3. PUBLICZNY OGRÓDEK JORDANOWSKI W RADOMIU
4. PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 13 W RADOMIU
5. PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 34 W RADOMIU
6. PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 9 W RADOMIU
7. PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 W RADOMIU
8. PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 W RADOMIU
9. PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 32 W RADOMIU
O przyznanych miejscach i wyróżnieniach uczestnicy dowiedzą się w dniu wręczenia nagród.
Szczegóły dotyczące wręczenia nagród wraz z imionami i nazwiskami nagrodzonych i wyróżnionych uczestników konkursu zostaną przesłane do sekretariatów powyższych placówek.
PRACA LITERACKA: w obu kategoriach wiekowych (kl. VI -VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe) uczestnik musiał przygotować pracę w dowolnej konwencji literackiej (realistycznej, fantastycznej), na temat : Pasjonująca lektura, zainspirowaną jednym z trzech zaprezentowanych obrazów Jacka Malczewskiego ( Bratankowie, Portret córki Julii, We wnętrzu).
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA ZA PRACE LITERACKIE, A TAKŻE NAGRODĘ SPECJALNĄ MUZEUM ORAZ NAGRODĘ IV LO PRZYZNANO UCZESTNIKOM Z NASTĘPUJĄCYCH PLACÓWEK:
1. PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 33 W RADOMIU
2. PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 34 W RADOMIU
3. PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 26 W RADOMIU
4. III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK. DIONIZEGO CZACHOWSKIEGO W RADOMIU
5. ZESPÓŁ SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. JÓZEFA BRANDTA W RADOMIU
6. II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE MARII KONOPNICKIEJ W RADOMIU
7. VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM.JANA KOCHANOWSKIEGO W RADOMIU
O przyznanych miejscach uczestnicy dowiedzą się w dniu wręczenia nagród.
Szczegóły dotyczące wręczenia nagród wraz z imionami i nazwiskami nagrodzonych i wyróżnionych uczestników konkursu zostaną przesłane do sekretariatów powyższych placówek.
Nagrodzone prace, a także inne ciekawe prace będzie można zobaczyć na pokonkursowej wystawie, dostępnej dla zwiedzających od 18 czerwca 2025 r.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i gratulujemy nagrodzonym.
Na grafice: Jacek Malczewski; Polonia (I); 1918; ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach
Samorząd Województwa Mazowieckiego zaprasza na IV edycję Mazowieckiego Forum Dziedzictwa, która odbędzie się 25 czerwca 2025 r. w Warszawie. Hasłem tegorocznego spotkania jest „Nad wodą”, a tematem – dziedzictwo wody związane z rzekami, jeziorami i mokradłami w kontekście kulturowym, przyrodniczym i społecznym. Forum będzie przestrzenią do refleksji nad ochroną krajobrazów wodnych, adaptacją do zmian klimatu i znaczeniem wody w budowaniu tożsamości lokalnej.
Wydarzenie skierowane jest do osób z administracji publicznej, organizacji społecznych, instytucji kultury, edukatorów i wszystkich zainteresowanych dziedzictwem. Udział w Forum jest bezpłatny – obowiązuje rejestracja do 22 czerwca.
Szczegóły i formularz zgłoszeniowy są dostępne https://mazovia.pl/pl/szkolenia/iv-edycja-mazowieckiego-forum-dziedzictwa-nad-woda.html
Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy dotarli do finału!
Od pierwszego etapu w konkursie wzięło udział około 100 uczniów z szesnastu szkół (ośmiu szkół podstawowych i ośmiu szkół ponadpodstawowych).
Cieszymy się, że konkurs upowszechniający wiedzę o naszym mieście, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i już zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej, czwartej edycji. Zachęcamy do zgłębiania fascynujących dziejów Radomia, losów jego mieszkańców i intrygujących zdarzeń, które miały w nim miejsce.
Wszystkich uczestników przywitali i pogratulowali wiedzy Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski i Dyrektor Muzeum Leszek Ruszczyk, który docenił pracę nauczycieli przygotowujących swoich uczniów. Następnie uczniowie stanęli w ogniu pytań Pawła Korby Pablo Radom i Marcin Kępa, którzy odpytywali z różnych aspektów wiedzy o historii Radomia i jego znanych mieszkańcach. Finał konkursu przygotowali wraz z pracownikami Muzeum Historii Radomia, czyli wystawy stałej naszego Muzeum. Paweł Janus, Robert Czerwiec, Barbara Sieradzka
Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco
Szkoły podstawowe:
1. miejsce Mateusz Odzimek, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna im. bp. J. Chrapka – opiekun: Iwona Petz
2. miejsce Karol Rozwadowski, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 33 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Radomiu – opiekun: Urszula Banatowska
3. miejsce Szymon Karcz, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 33 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Radomiu – opiekun: Urszula Banatowska
Pozostali finaliści:
Natalia Zychla, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Radomiu – opiekun: Joanna Kowalska
Jan Dobkiewicz, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 im. A. Mickiewicza w Radomiu – opiekun: Wojciech Dębski
Michał Pawlak, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 33 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Radomiu – opiekun: Urszula Banatowska
Ignacy Kąkol, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 im. A. Mickiewicza w Radomiu – opiekun: Wojciech Dębski
Dawid Marciniak, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 26 im. J. Malczewskiego – opiekun: Jolanta Smolińska
Szkoły ponadpodstawowe:
1. miejsce Michał Lisowski, I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Radomiu – opiekun: Sylwia Głowacka
2. miejsce Amelia Chachlowska, Szkoły im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu – opiekun: Sebastian Konopka
3. miejsce Piotr Siara, I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Radomiu – opiekun: Sylwia Głowacka
Pozostali finaliści:
Julia Mazur, Szkoły im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu – opiekun: Sebastian Konopka
Wiktoria Mosioł, V Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta – opiekun: Artur Belowski
Mateusz Kozik, Zespół Szkół Technicznych w Radomiu – opiekun: Elżbieta Harwacka
Piotr Tomczyński, V Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta – opiekun: Artur Belowski
Pamiątkowe cenne statuetki autorstwa Krzysztofa Nitscha wręczył Wicemarszałek Rafał Rajkowski, a nagrody ufundowane przez Muzeum i Południowo-Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku, przekazał Dyrektor Leszek Ruszczyk i członek Rady Muzealnej - Prezes Krzysztof Sadurski.
Gratulujemy!
Dofinansowanie, z którego prawie 11 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich na Kulturę, udało się pozyskać w ramach programu FEnIKS 2025! Dziękujemy Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego
W konferencji wzięli udział:
Pani Marta Cienkowska Podsekretarz stanu w MKiDN - Dziękujemy za wizytę, miłe słowa i wsparcie!
Pan Rafał Rajkowski - Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego - Dziękujemy za wsparcie, otwartość i docenianie wysiłków załogi Muzeum!
Pan Łukasz Molenda- Zastępca Prezydenta Miasta Radomia
Pan Cezary Brymora-Polska 2050
Pan Leszek Ruszczyk- Dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Pani Marzena Barwicka - Główny specjalista ds. Zamówień publicznych i Inwestycji (i Koordynator tego projektu)
Pani Katarzyna Jendrzejczyk- Kierowniczka Działu Sztuki Nieprofesjonalnej i Kultury Ludowej
Dołączyliśmy do grona kilkunastu inwestycji w infrastrukturę kultury w całej Polsce! Jesteśmy dumni i szczęśliwi!
Wielkie podziękowania również za wsparcie dla naszego Organizatora bez którego nie byłoby to możliwe, czyli Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Projekt nosi tytuł "Rozwój działalności Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu poprzez stworzenie dodatkowej przestrzeni kulturalnej wraz z wprowadzeniem nowej oferty kulturalno - edukacyjnej"
Tytuł projektu nawiązuje zarówno do zakresu projektu, jak i jego celu. Projekt ma na celu rozwój infrastruktury kultury zabytkowej, która będzie odpowiadać na potrzeby współczesnych odbiorców oraz wspierać aktywne uczestnictwo w kulturze i życiu społecznym.
Projekt dotyczy stworzenia nowych przestrzeni wystawienniczo-warsztatowej i jest odpowiedzią na realne potrzeby Muzeum im. Jacka Malczewskiego, ale także ważnym krokiem w kierunku ochrony, zachowania i popularyzacji naszego dziedzictwa kulturowego – szczególnie w zakresie sztuki nieprofesjonalnej oraz kultury ludowej.
Adaptacja budynku dawnej służby zdrowia, czyli Dworku Zabiełły przy ulicy Okulickiego 9, umożliwi rozszerzenie oferty edukacyjnej, kulturowej oraz warsztatowej. Stworzy przestrzeń do organizowania dodatkowych zajęć warsztatowych, takich jak warsztaty z zakresu ceramiki, malarstwa czy rzeźby ludowej. Dzięki temu uczestnicy będą mogli brać aktywny udział w procesie twórczym, jednocześnie zgłębiając i wykorzystując lokalne dziedzictwo kulturowe oraz rozwijając swoje umiejętności artystyczne. Projekt dotyczy nie tylko modernizacji i dostosowania przestrzeni w budynku dawnej służby zdrowia, ale także rozwoju oferty kulturalno-edukacyjnej, poprzez tworzenie nowych wystaw, lekcji muzealnych, warsztatów gliny, arteterapii oraz innych form edukacji.
Wkrótce więcej informacji!
fot. Marcin Kucewicz
Przedmiotem Programu jest ułatwienie osobom z niepełnosprawnościami dostępu do instytucji kultury, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, poprzez możliwość skorzystania z ich oferty za preferencyjną cenę biletu, tj. 1 zł brutto za osobę z niepełnosprawnościami i 1 zł brutto za towarzyszącego jej opiekuna.
W Programie uczestniczyć mogą osoby z niepełnosprawnościami bez względu na wiek i rodzaj niepełnosprawności, potwierdzony orzeczeniem oraz opiekun, tj. osoba faktycznie towarzysząca osobie z niepełnosprawnościami.
Warunkiem skorzystania z programu będzie okazanie legitymacji dokumentującej niepełnosprawność, wydanej zgodnie ze wzorem wskazanym w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności oraz złożenia oświadczenia wg wzoru o zamieszkaniu na terenie województwa mazowieckiego (warunek dotyczy osoby z niepełnosprawnościami i opiekuna).
Program obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r.
Celami programu są:
1) poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami;
2) zwiększenie integracji ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami;
3) rozszerzenie systemu ulg i preferencji dla osób z niepełnosprawnościami;
4) umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami, pozostającym poza obiegiem życia kulturalnego lub mającym do niego utrudniony dostęp (często z powodu barier finansowych), korzystania z różnych form działalności kulturalnej.
Załączniki:
To już kolejny rok akcji "KOLEJĄ do KULTURY" organizowanej przez Koleje Mazowieckie - KM sp. z o.o. , w której Muzeum im. Jacka Malczewskiego bierze udział. Jest to akcja promująca ciekawe kulturalne miejsca województwa mazowieckiego, które możecie Państwo zobaczyć na spotach emitowanych w pociągach Kolei Mazowieckich. Jednocześnie odwiedzając nasze Muzeum i okazując bilet na przejazd KM (którego termin ważności upłynął nie później, niż 30 dni przed datą zakupu biletu do Muzeum) jesteście Państwo upoważnieni do skorzystania ze zniżki i zakupu biletu na wszystkie wystawy w cenie 10 PLN.
Więcej informacji o akcji promocyjnej i partnerach na stronie: https://dokultury.mazowieckie.com.pl