muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Aktualności

Gali rozdania nagród w XVIII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”

Mieliśmy dziś ogromną przyjemność uczestniczyć w Gali rozdania nagród w XVIII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” na której odebraliśmy nagrody z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i radnej województwa Magdalena Nowacka.

 

Jesteśmy szczęśliwi, że praca naszego zespołu kolejny raz została doceniona przez szanowne grono jurorów i przypadły nam w udziale:

 

Trzecie miejsce w kategorii Kategoria „Wystawa zorganizowana przez większe muzea"

„Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego"

Kurator wystawy: Damian Jendrzejczyk

 

Otrzymaliśmy także wyróżnienia w kilku kategoriach:

Kategoria „Projekt edukacyjny”

„Obraz muzyką malowany - cykl warsztatów”

Dział Edukacyjny

Prowadzenie: Aleksandra Popowicz Piotr Zarzyka

 

Kategoria „Wydawnictwo muzealne”

„Chimery, enkolpion i ściślejsza Ojczyzna. 100 lat Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu” wydane przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Wydawnictwo pod red. Marcina Kępy

Autorzy: Adam Duszyk Marcin Kępa Wojciech Stan

 

Kategoria „Plakat muzealny”

„Kwiaty wiśni – Samuraje” przygotowany przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Autor plakatu: Tomek Płonka

Kuratorka wystawy: Katarzyna Jendrzejczyk

 

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym placówkom!

Dziękujemy Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu za gościnę i wspaniałą organizację.

----------------------------

fot. Daniel Adamczyk

 

 

 

 

 

Już w tę niedzielę, 29 września o godz. 12:00 zapraszamy na Ostatnie oprowadzanie - Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul

Jesteśmy dumni, że tematy ściśle związane naszą wystawą muzealną o badaniach w Chajul odgrywają tak istotną rolę w międzynarodowej dyskusji naukowej. To ogromne wyróżnienie dla Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu!

 

Jedna z najważniejszych międzynarodowych konferencji poświęconych cywilizacji Majów, European Maya Conference 2024, odbędzie się w dniach 7-13 października 2024 roku w Perugii!

 

Tematem 29. edycji konferencji jest "Kolor w Mezoameryce", który będzie badany z różnych perspektyw, uwzględniając zarówno czasową głębię, jak i kulturową oraz geograficzną rozległość regionu. Sympozjum poruszy zagadnienia związane z kolorem, badając je w kontekście wielu dyscyplin: antropologii, archeologii, biologii, chemii, lingwistyki, historii, epigrafiki, ikonografii, a nawet psychologii.

 

Z dumą ogłaszamy, że w tegorocznej konferencji pojawi się wykład dotyczący bezpośrednio naszej muzealnej wystawy pt. "Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali", prezentującej pierwsze wyniki badań międzynarodowego zespołu kierowanego przez prof. Jarosława Źrałkę z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład pt. "Pamiętając o przodkach: kolory prehiszpańskie w domach kolonialnych w Chajul w Gwatemali", zostanie wygłoszony przez badaczki z Uniwersytetu w Walencji w osobach: Luiza Vázquez de Ágredos Pascual i Cristina Vidal.

 

A już w tę niedzielę, 29 września o godz. 12:00 zapraszamy na Ostatnie oprowadzanie - Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul

 

 

Wystawa Jacek Malczewski. Konteksty otwarta !

Wspaniałe, przepełnione sztuką popołudnie, podczas którego dyrektor Leszek Ruszczyk wraz z autorką scenariusza i kuratorką wystawy Paulina Szymalak-Bugajska otworzyli najnowszą ekspozycję. Wielkie gratulacje dla pani kurator i podziękowania dla całego zespołu!

 

Zapraszamy do wyruszenia w podróż po inspiracjach, analogiach, wątkach i tropach, które odnaleźć można na obrazach Jacka Malczewskiego oraz jego mistrzów, uczniów i kolegów.

Piękne dzieła, które wypełniły Muzeum zostaną z nami do 5 stycznia 2025 roku.

Dziękujemy Państwu, wszystkim przybyłym gościom, przyjaciołom naszego Muzeum, że byliście z nami podczas tej artystycznej uczty, która jest uhonorowaniem 170. rocznicy urodzin Mistrza Jacka!

 

Wydarzenie uświetnił występ kwartetu smyczkowego w składzie: Natalia Dąbrówka, Aleksandra Talacha, Magdalena Grabowska i Katarzyna Kacprzak.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany, dwujęzyczny katalog.

 

Czas trwania wystawy: 20 września 2024 – 5 stycznia 2025 r.

 

Patronat honorowy:

 

Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Kidawa-Błońska

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

 

 

 

 

Konferencja prasowa przed wernisażem wystawy Jacek Malczewski. Konteksty


Dyrektor Leszek Ruszczyk podziękował kuratorce Paulina Szymalak-Bugajska za ogrom pracy, który włożyła w przygotowanie wystawy.

Podziękowania skierowano także dla muzeów oraz prywatnych kolekcjonerów za zaufanie i życzliwość wobec naszej instytucji, co zaowocowało prezentacją dzieł sztuki artystów tej klasy, co m.in. Jan Matejko, Witold Pruszkowski, Maurycy Gottlieb, Józef Brandt, a także ważnych zagranicznych twórców, takich jak Hans Thoma, czy Max Klinger. Wśród nich poczesne miejsce zajmuje malarstwo naszego genialnego patrona Jacka Malczewskiego.

Dyrektor Leszek Ruszczyk podziękował znakomitym Patronom Honorowym
Pani Marszałek Senatu Małgorzacie Kidawie-Błońskiej
Pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hannie Wróblewskiej
Panu Marszałkowi Samorządu Województwa Mazowieckiego Adamowi Struzikowi

Autorka scenariusza i kuratorka wystawy Paulina Szymalak-Bugajska opowiedziała o idei towarzyszącej ekspozycji. Wymieniła instytucje, z którymi współpracujemy przy powstaniu wystawy oraz wspomniała kilku autorów, których prace korelują z twórczością Jacka Malczewskiego i będą dostępne na wystawie.


Ponad 150 dzieł, które na Państwa czeka już w ten piątek o godz. 17:00.

Na koniec dyrektor Ruszczyk zaprosił na wydarzenie, które odbędzie się dzień po wernisażu - Równonoc w Malczewskim - Koncert Andrzej Jagodziński Trio & Agnieszka Wilczyńska

Zapraszamy!

 

 

 

,

 

13 Ogólnopolska Edycja Narodowego Czytania – „Kordian” Juliusza Słowackiego

Na Dziedzińcu Muzealnym odbyła się 13 Ogólnopolska Edycja Narodowego Czytania, pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. W tym roku był to Kordian Juliusza Słowackiego.

 

Dyrektor Muzeum Leszek Ruszczyk przywitał gości wraz Panią Dyrektor Ewą Kościelniak-Walewską. Wspólnie odczytali też brawurowo jeden z przygotowanych fragmentów.

 

Następnie kolejne części tekstu odczytane zostały przez uczniów IV Liceum Ogólnokształcące im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu. Wybór tego miejsca na czytanie tegorocznej lektury Kordiana nie był przypadkowy. W otoczeniu pięknej przyrody uczciliśmy 190. rocznicę pierwszego wydania Kordiana i jednocześnie 170. rocznicę urodzin artysty.

 

Rok 2024 to również ROK Jacka Malczewskiego.

 

Jedną z największych inspiracji dla twórczości Jacka Malczewskiego była twórczość poetycka Juliusza Słowackiego. Stała się ona tworzywem najbardziej znanych dzieł malarza. Młody Malczewski wykonał cykl ilustracji do utworów Juliusza Słowackiego: Balladyny, czy Anhellego.

Jacek Malczewski nie tylko malował, ale również pisał wiersze. Tak pisał w Wiedniu 1915 r.

 

"Żyć będę wiecznie – żyć będę długo

W melodji co kraj okala,

Czy to się błąka nad wiejską strugą

Czy w burzy, co bór obala."

 

Dziękujemy i jednocześnie zapraszamy do Muzeum Jacka Malczewskiego, zapraszamy do Biblioteki Muzealnej, aby zapoznać się bliżej z twórczością Jacka Malczewskiego.

 

Wyniki XVIII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”.

 

 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że zdobyliśmy w tym roku kolejną nagrodę i wyróżnienia w XVIII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego @Mazowsze Serce Polski

 

W pięciu kategoriach konkursowych współzawodniczyło ze sobą łącznie 116 zdarzeń muzealnych. Spośród projektów zgłoszonych do konkursu z całego Mazowsza 23 zostały nagrodzone, a 18 wyróżnionych

 

Nagrody, które otrzymało Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu to:

 

Kategoria „Wystawa”

Wystawy zorganizowane przez większe muzea:

 

Trzecie miejsce zajęła wystawa pt. „Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego" zorganizowana przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

 

Kurator wystawy: Damian Jendrzejczyk

 

 

 

Kategoria „Projekt edukacyjny”

 

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały cztery projekty:

„Obraz muzyką malowany - cykl warsztatów” zorganizowany przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

 

Dział Edukacyjny

Prowadzenie: Aleksandra Popowicz, Piotr Zarzyka

 

 

Kategoria „Wydawnictwo muzealne”

 

„Chimery, enkolpion i ściślejsza Ojczyzna. 100 lat Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu” wydane przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

 

Wydawnictwo pod red. Marcina Kępy

Autorzy: Adam Duszyk, Wojciech Stan, Marcin Kępa

 

 

Kategoria „Plakat muzealny”

 

„Kwiaty wiśni – Samuraje” przygotowany przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

 

Autor plakatu: Tomasz Płonka

Kuratorka wystawy: Katarzyna Jendrzejczyk

 

 

 

 

 

Dziękujemy!

 

Składamy gratulacje także innym radomskim placówkom, którym udało się zdobyć nagrody i wyróżnienia.

Informujemy, że program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" zostaje przedłużony przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" przedłużony w 2024 roku

 

Informujemy, że program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" zostaje przedłużony przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Zapraszamy do skorzystania z oferty od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. Jednocześnie informujemy, że obowiązuje nowy wzór formularza zgłoszeniowego (załącznik do pobrania)

Zgłoszenia, które zostały dokonane według starego wzoru zachowują ważność.

 

Do udziału w programie uprawnieni są uczniowie klas 0, szkół podstawowych i ponadpodstawowych typu: licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego. W programie mogą brać udział uczniowie z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych wraz z ich opiekunami.

 

Warunkiem uczestnictwa w programie jest złożenie w formie papierowej, w kasie muzealnej, zaakceptowanego przez Dyrektora szkoły lub jego Zastępcę, zgłoszenia na skorzystanie z oferty kulturalnej. Wypełniający formularz oświadcza jednocześnie, że wszystkie wymienione osoby są uczniami danej szkoły.

 

Kartę zgłoszenia szkoły do programu, zgodnie z nowym wzorem, należy dostarczyć w formie papierowej lub  wysłać w formie elektronicznej (z kwalifikowanym podpisem elektronicznym) na adres mailowyzazlotowke@muzeum.edu.pl.

Prosimy o uprzednie uzgodnienie telefoniczne wybranego terminu pod numerami telefonów:

Muzeum im. Jacka Malczewskiego - 48 362 43 29

Muzeum Historii Radomia - 48 362 25 50

 

Oceny zgłoszenia pod względem formalnym dokonuje instytucja kultury.

 

Do pobrania :

 

Regulamin Programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu (PDF)

 

Formularz zgłoszeniowy (PDF)

 

Formularz zgłoszeniowy (WORD)

 

 

KOLEJĄ DO KULTURY

To już kolejny rok akcji "KOLEJĄ do KULTURY" organizowanej przez Koleje Mazowieckie - KM sp. z o.o. , w której Muzeum im. Jacka Malczewskiego bierze udział. Jest to akcja promująca ciekawe kulturalne miejsca województwa mazowieckiego, które możecie Państwo zobaczyć na spotach emitowanych w pociągach Kolei Mazowieckich. Jednocześnie odwiedzając nasze Muzeum i okazując bilet na przejazd KM (którego termin ważności upłynął nie później, niż 30 dni przed datą zakupu biletu do Muzeum) jesteście Państwo upoważnieni do skorzystania ze zniżki i zakupu biletu na wszystkie wystawy w cenie 10 PLN.
Więcej informacji o akcji promocyjnej i partnerach na stronie:  https://dokultury.mazowieckie.com.pl

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle