muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Chłopięce zabawki ze zbiorów Rodziny Sosenko

Wystawa Chłopięce zabawki ze zbiorów Rodziny Sosenko powstała we współpracy z Muzeum Zabawek w Krakowie – Fundacją Zbiorów Rodziny Sosenków. Znajduje się tam jedna z największych na świecie kolekcji historycznych zabawek (ponad 40 tys. obiektów), zbiór prezentujący zabawki polskie i zagraniczne, od XVI w. po czasy współczesne. Zapoczątkował ją Marek Sosenko. Fundacja zajmuje się upowszechnianiem, ochroną, naukowym opracowaniem i udostępnianiem zbiorów, a także prowadzeniem działalności edukacyjnej oraz wydawniczej. Fundatorami są Bożena i Marek Sosenko, funkcję prezesa pełni obecnie Katarzyna Sosenko. Muzeum Zabawek w Krakowie, powstałe dzięki wielkiej pasji i zaangażowaniu krakowskiej familii Sosenków, kolekcjonerów i antykwariuszy, cały czas się powiększa.

 

Wystawa Chłopięce zabawki ze zbiorów Rodziny Sosenko  to prezentacja szerokiego spektrum tożsamości kulturowej i materialnej chłopców z perspektywy historii. Wybór obiektów obejmuje zabawki związane z komunikacją (samochody, samoloty, kolejki, statki), wojskowością (szabelki, konie, żołnierzyki) oraz majsterkowaniem i zamiłowaniem do techniki (narzędzia, młotki, scyzoryk).

Można przyjrzeć się zjawisku odgrywania ról dorosłych przez chłopców (strażaka, kolejarza, żołnierza), a także poznać dziecięce aktywności ruchowe (łyżwy, narty, sanki, rowerki). Ponadto zaprezentowany został codzienny rytm dnia, przedmioty osobiste i codziennego użytku.

 

Zabawa i zabawka są wpisane w naturę człowieka; niezależnie od tego, ile mamy lat, chętnie wracamy do dzieciństwa i ulubionych zabawek. Od zawsze bowiem pomagają nam w poznawania świata i samych siebie, pobudzają wyobraźnię, uczą dzielenia się z drugim człowiekiem, współpracy i komunikowania się. Mają też wprowadzać nas w dorosłość i pomóc w odgrywaniu dojrzałych, społecznych ról. Nasze życie może na powrót stać się bajką, kiedy potrafimy odkryć w sobie dziecko, mimo że sami mamy już własne dzieci czy wnuki. Prezentowane zabawki pochodzą m.in. z Kanady, Japonii, dawnej Czechosłowacji, Chin, Indii, Francji, Węgier i Wielkiej Brytanii.

 

Termin prezentacji wystawy 17 maja – 31 grudnia 2025

 

Kuratorzy wystawy: Katarzyna Sosenko i Marek Sosenko

Koordynatorka z ramienia muzeum: Agnieszka Lewandowska

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle