muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Córka Julia we wnętrzu

Jacek Malczewski

„Córka Julia we wnętrzu” z 1923 r.,

olej, płótno, 57,5 x 66,5 cm,

sygnowany i datowany wzdłuż lewej krawędzi u dołu: „J Malczewski 1923”

 

Portret został zakupiony w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum. Zakup został sfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w 2020 r.

cena: 138 900,00 zł

 

Bohaterką tej kameralnej, dość nietypowej, kompozycji jest ukochana córka artysty Julia, która urodziła się 10 października 1888 r., w niespełna rok po ślubie Marii z Gralewskich i Jacka Malczewskiego. Była pierwszym z dwojga dzieci, które przyszły na świat w rodzinie Malczewskich (w 1892 r. urodził się syn Rafał). W 1911 r. Julia wyszła za mąż za dużo starszego od niej bogatego właściciela ziemskiego Feliksa Meysnera. Małżonkowie po ślubie zamieszkali we dworze w Charzewicach. Doczekali się dwojga dzieci: Józefy Jacenty oraz Bartłomieja Jacka.

Obraz pochodzi z późnego okresu twórczości Jacka Malczewskiego. Praca powstała najprawdopodobniej we dworze w Lusławicach, gdzie od ok. 1919 r. zamieszkały siostry artysty: Bronisława i Helena, a sam Malczewski gościł u nich w okresie lata i wczesnej jesieni.

Praca była pokazywana na wystawie w 2011 r. pt. „Jacek i Rafał Malczewscy” w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, a także została zreprodukowana w wydawnictwie pod red. Z. K. Posiadała „Jacek i Rafał Malczewscy”, Radom 2014.

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle