muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Czapka rogatywka 1 pułku ułanów im. W. Beliny-Prażmowskiego I Brygady Legionów Polskich.

Czapka rogatywka 1 pułku ułanów im. W. Beliny-Prażmowskiego I Brygady Legionów Polskich.

Czapka z szaroniebieskiego sukna , według projektu Zygmunta Rozwadowskiego, w kształcie , a także w typie orła, nawiązująca do wzorów z czasów Królestwa Polskiego. Na tarczy amazonek numer pułku "1" Daszek skórzany i takaż podpinka pokryta metalową łuską. Czapka obszyta czerwona taśmą. Na lewej przedniej kwaterze (brak biało-czerwonej kokardy).

Rogatywka wysoka, denko ze skóry żółtej. Kwatery i otok z sukna szaro-niebieskiego (usztywnione). Wypustki bawełniane, karmazynowe z naszywanej taśmy. Dolny otok i daszek z jasnej skóry. Na przodzie orzełek wys. 15cm wsparty na tarczy amazonek z cyfrą 1. Rogatywka w kształcie oraz w typie orła nawiązuje do wzorów z czasów Królestwa Polskiego. Podpinka z łuski metalowej. Wewnątrz skóra i bawełniana podszewka. 

Wymiary: wys. z daszkiem 25 cm, wys. otoku 7 cm, dł. boku denka 22,5 cm, dł. daszka 5 cm, dł. podpinki 40 cm, szer. podpinki  3,5 cm, obwód głowy 56,0 cm

Czapka rogatywka była na wyposażeniu 1 pułku ułanów im. W. Beliny-Prażmowskiego Legionów Polskich w okresie 1915-1917 r. oraz po pewnych przeróbkach w 1 pułku szwoleżerów w roku 1919.

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle