muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Jacek Malczewski

 

Od 31 maja 2020 roku prezentujemy kolejną odsłonę stałej ekspozycji prac Jacka Malczewskiego w gmachu gł. naszego Muzeum.

Pokazujemy prace ze zbiorów własnych, kolekcji prywatnych, a także obrazy wypożyczone z dwóch instytucji muzealnych.

 

Do znanych już Państwu obrazów artysty z radomskich zbiorów, dołączyły prace zakupione w ostatnich miesiącach przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, do których należą: akwarelowy portrecik Wandy Karczewskiej (późniejszej Horochowej) – pierwszej, młodzieńczej miłości artysty (a zarazem jego kuzynki), namalowany w 1906 r. „Portret Karola Potkańskiego” (również kuzyna Jacka Malczewskiego, a przy tym wybitnego historyka-mediewisty i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego), a także późny, bo z 1923 r., portret ukochanej córki Julii Meysnerowej, sportretowanej w jednym z wnętrz lusławickiego dworu.

 

Na wystawie znajdują się również obrazy użyczone przez właścicieli prywatnych, które znakomicie uzupełniają motyw portretów rodzinnych oraz wizerunki przyjaciół w twórczości Mistrza (m.in. portret córki Julii, czy artysty malarza Kazimierza Pochwalskiego), wzbogacają zestaw kompozycji symbolicznych (np. „Scena alegoryczna”, „Powrót sybiraka”) i dopowiadają bodaj jeden z ważniejszych tematów w malarstwie Jacka Malczewskiego – jego autoportret (w tym jeden z najpyszniejszych „Autoportret z kwiatem ostu”, czy też późny, starczy już właściwie, „Autoportret z postacią alegoryczną”).

 

Warto również zwrócić szczególną uwagę na najnowszy depozyt na naszej wystawie, symboliczną kompozycję zatytułowaną „Rycerz i faun” z 1909 r., która zachwyca nie tylko ponadczasową treścią przywołującą temat śmierci i przemijania doczesnego życia, ale również zachwyca mistrzostwem warsztatowym twórcy.

Warto podkreślić, że wyjątkowość tej wystawy prezentowanej przez następnych kilka miesięcy, opiera się przede wszystkim na możliwości pokazania obrazów z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzięki uprzejmości warszawskiego Muzeum prace, które zostały użyczone na zakończoną już wystawę czasową „Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego”, zostaną u nas nieco dłużej.

 I tak na pierwszej sali przywita zwiedzających monumentalny, niemal w skali 1:1, autoportret artysty z 1892 r., namalowany na zamówienie hr. Ignacego Korwin-Milewskiego (arystokraty, który miał zamiar stworzyć panteon wizerunków własnych największych polskich twórców). Towarzyszą mu podobizny matki artysty, ukochanych sióstr, żony i córeczki Julci, ujętej w całej postaci z lalką. Na dalszych salach odnajdziemy portrety artystek: aktorki - Heleny Sulimy, malarki i pisarki – Michaliny Janoszanki, czy półakt pięknej, rudowłosej, zresztą ulubionej modelki Jacka - panny Eiwass, bawiącej się bańkami mydlanymi.

 

Niezwykłym i szczególnie mocnym akcentem wystawy jest obraz pt. „Rezygnacja” (nota bene tytuł pozostaje w całkowitej kontrze wobec emocji, jakie pragniemy wywołać u Państwa tą wystawą), pochodzący ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego. Obraz, który pokazywany był również na wystawie „Moja dusza…”, został oczyszczony przez konserwatora z naszego Muzeum – Panią Urszulę Sierszyńską - Rogólską i dzięki temu, ten piękny, kobiecy portret możemy oglądać o kilka miesięcy dłużej u nas, w Radomiu.

 

Serdecznie Państwa zapraszamy!

 

P. Szymalak-Bugajska

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle