Podczas XII sesji Rady Miejskiej w Radomiu 25 listopada 2024 roku odbyła się prezentacja książki dr. hab. Sebastiana Piątkowskiego o Józefie Grzecznarowskim. Jest to najnowsza publikacja Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, wydana w ramach cyklu „Panteon Najwybitniejszych Włodarzy Radomia”.
Zabierając głos podczas sesji, dyrektor Leszek Ruszczyk podziękował za inicjatywę stworzenia tego cyklu wydawniczego radnym Adamowi Duszykowi i Dawidowi Ruszczykowi. Zadeklarował jednocześnie, że seria będzie kontynuowana, odwołując się do słynnych słów Gustawa Mahlera: „Tradycja to podtrzymywanie ognia, a nie kultywowanie popiołów” (w nawiązaniu do radomskiego wątku związanego z familią Bruśnickich, ostatnich właścicieli „Apteki pod Białym Orłem, która dziś jest częścią ekspozycji „Muzeum Historii Radomia”).
Głos zabrał też autor książki Sebastian Piątkowski. Zwrócił uwagę na podtytuł, który brzmi: „Niezwykły człowiek w niezwykłych czasach”. Zaznaczył, że nie jest to pusty slogan, gdyż trudno znaleźć innego człowieka, który pracował do 90. roku życia, będąc na etacie. – Józef Grzecznarowski szedł do pracy w urzędzie na piechotę. Codziennie na trasie tego marszu ustawiało się kilkadziesiąt osób, prosząc go o załatwienie najróżniejszych spraw. To jest kwintesencja działalności społecznej, jakiej bym nam wszystkim życzył – podsumował autor.
Miło nam poinformować, że prezentacja książki odbędzie się 19 grudnia (czwartek) o godz. 18.00 w Muzeum Historii Radomia (Rynek4/5, wstęp 1 PLN). Promocja książki „Józef Grzecznarowski. Niezwykły człowiek w niezwykłych czasach” będzie połączona ze spotkaniem autorskim z Sebastianem Pawłowskim i redaktorem tomu Marcinem Kępą.
Cyklu „Panteon najwybitniejszych włodarzy Radomia” zapoczątkowała monografia Przemysława Prekiela o Stanisławie Kelles-Krauzie. Tym razem znany radomski historyk dr hab. Sebastian Piątkowski zmierzył się z legendą Józefa Grzecznarowskiego (1884-1976), bojowca Polskiej Partii Socjalistycznej, katorżnika, przedwojennego prezydenta Radomia, posła na Sejm, spółdzielcy i działacza społecznego, Honorowego Obywatela Miasta Radomia. To pierwsze tak obszerne i kompletne opracowanie fascynującej biografii „budowniczego Radomia” (blisko 250 stron), dwukrotnie skazanego przez carat na karę śmierci późniejszego więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Oprócz wielu nowych wątków z biografii „Dziada” (tak Grzecznarowskiego nazywano powszechnie w Radomiu) wydawnictwo zawiera wyjątkowy materiał ilustracyjny, obejmujący fotografie, ryciny i dokumenty, będący źródłem żmudnej autorskiej kwerendy.