muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Zwierzogrody Józefa Wilkonia

wystawa czynna 12 maj - 12 lipiec 2017

Józef Wilkoń, artysta nieokiełznany, nieszablonowy, intrygujący i inspirujący. Tworzący od kilkudziesięciu lat baśniowe, iluzoryczne i  metafizyczne postaci zwierząt, wilkołaków, fantastycznych stworów, powoływanych do życia kilkoma pociągnięciami pędzla, sztychami dłuta i ciosami siekiery, na podobieństwo japońskich malowideł, kreując przejmujące, zwierzęco-ludzkie portrety psychologiczne, odtwarzające zawsze pozytywną stronę ludzkiej i zwierzęcej natury. Artysta nigdy nie wykorzystuje postaci zwierząt by naszkicować jedną z ludzkich ułomności, tak jak dzieje się to w bajkach La Fontain’a. Swą przygodę ze sztuką zaczynał od malowanych techniką wodną na chropawej fakturze papieru pakowego, ilustracji książkowych. Z czasem zaczął tworzyć rzeźby czyli jak sam mówi ilustracje przestrzenne, które stały się głównym lecz nie jedynym sposobem  jego artystycznej ekspresji, ukazującej nieskalaną brutalnym światem, duszę i wrażliwość dziecka.  Wyczarowany w drewnie i blasze, korowód zwierzęcych postaci został zamknięty w takich kompozycjach  jak : Lament Gotycki, Blues Afrykański, Blues Wilkonia, Motel Żurawi. Artysta zajmuje się także scenografią, projektuje gobeliny, czy też szkicuje autowidoki – wyjątkowe obrazy będące zatrzymanymi w czasie i pamięci impresjami świata zza szyb samochodu.


Znaczna część dzieł malarskich i rzeźbiarskich artysty nawiązuje także do takich dzieł literatury jak „Pan Tadeusz” czy „Don Kichot”.

Oniryczny świat nieokiełznanej wyobraźni tego wyjątkowego artysty, możemy podziwiać po raz pierwszy w dziejach w Radomiu, na wystawie zatytułowanej; „Józef Wilkoń – Zwierzogrody”.  
 

Wystawa powstała dzięki Fundacji „ARKA” im Józefa Wilkonia.

 

Józef Wilkoń - ur. w 1930 roku w Bogucicach, absolwent ASP i UJ w Krakowie, malarz, ilustrator, rzeźbiarz, historyk sztuki. Zilustrował ponad 200 pozycji książkowych wydanych w Polsce i za granicą. Jego prace były prezentowane na blisko stu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie (Niemcy, Austria,  Włochy, Francja, Litwa, USA, Japonia, Tajwan, Korea Płd.)

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle