muzeum radom bip

Aktualności

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu serdecznie zaprasza na wrześniową Noc Muzeów -"Fangor w technikolorze".
 

Impreza odbędzie się w dn. 23 września (piątek) w godzinach 18.00 - 22.00.
 

Mapping na budynku głównym Muzeum im. J. Malczewskiego (Rynek 11) będzie wyświetlany do 23.00.
 

Wstęp płatny 1 PLN.

 

Muzeum będzie czynne w piątek od 14.00 do 22.00; początek Nocy Muzeów to godz. 18.00 (wpuszczamy od 17.30)
 

Muzeum Historii Radomia będzie czynne w tych samych godzinach i będzie również otwarte dla zwiedzających.

 

W związku z Nocą Muzeów nastąpi zmiana godzin otwarcia, 23 września muzeum jest czynne w godz. 14.00 - 22.00

 

 

 

Plakat do pobrania 

 


Wykład „Produkcja pistoletu VIS wz. 35. Fakty znane i mniej znane” towarzyszył wystawie „Fabryka Broni w Radomiu 1939-1940. Nowa rzeczywistość”  już za nami.

 

W pierwszej części wykładu Paweł Ślusarz, kolekcjoner i właściciel eksponowanych na wystawie fotografii, przedstawił interesujące wiadomości o produkcji pistoletu Vis wz. 35 w Fabryce Broni i Waffenfabrik. W drugiej części prelekcji gościliśmy inżyniera Krzysztofa Nowaka (rocznik 1937), radomianina, wieloletniego pracownika Instytutu Lotnictwa w Warszawie, konstruktora rakiet i wynalazcę, który jako student Politechniki Warszawskiej, będąc na praktykach w radomskiej fabryce broni (wówczas już Zakładach Metalowych im. gen. Waltera) wyniósł i tym samym ocalił od zniszczenia polską i niemiecką dokumentację pistoletu Vis. Inżynier Nowak opowiadał również o współpracy ze swoim wykładowcą, prof. Piotrem Wilniewczycem, konstruktorem Visa, a także o swoich radomskich korzeniach (jego babka była rodzoną siostrą legendarnych bojowców PPS – Stanisława i Wacława Zbrowskich). Dokumentacja pozwoliła na powojenną produkcję serii replik Visa. Pistolet z ostatniej serii VIS wz.35 na 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości znalazł miejsce na ekspozycji. Pistolet jest darem radomian i firm, powiększył naszą muzealną kolekcję uzbrojenia  - Fabryka Broni 1927-2000.  

 

Bardzo dziękujemy za liczne przybycie wszystkim naszym gościom, w tym osobom, których przodkowie byli pracownikami Fabryki Broni, a także kolekcjonerom, historykom i miłośnikom dziejów Radomia. Do zobaczenia na następnym spotkaniu!

 

Prelegentami byli: Paweł Ślusarz, Krzysztof Nowak i Mariusz D. Król.

Spotkanie poprowadził Marcin Kępa. Fotografii użyczył Tomasz Niewiadomski.

Autor i kurator wystawy: Mariusz D. Król  

 

 

 

 

 

 

Autor zdjęć T.Niewiadomski

 

 


Wystawa „Fabryka Broni w Radomiu 1939-1940. Nowa rzeczywistość” .

 

8 września 2022 roku o godzinie 17.00 otwarta zostanie wystawa „Fabryka Broni 1939-1940. Nowa rzeczywistość”. To wyjątkowa ekspozycja, która ukazuje radomską wytwórnię uzbrojenia w czasie wojny i okupacji niemieckiej 1939 i 1940 roku. Głównym elementem wystawy są niepublikowane fotografie z kolekcji prywatnej. 

 

 

 


Inicjatorem programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. W dniach od 16 maja do 31 grudnia 2022 r. zorganizowane grupy szkole będą mogły skorzystać z oferty edukacyjnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, tj. lekcji muzealnych za preferencyjną cenę biletu wstępu do muzeum, tj. za 1 zł brutto za jednego uczestnika.
Program jest organizowany w celach upowszechniania dziedzictwa kulturowego Mazowsza, inspirowania do planowania i realizowania ciekawych lekcji, rozwijania zainteresowań i kreatywności, umożliwienia mazowieckim uczniom większego dostępu do kultury.

 

Do udziału w programie uprawnieni są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych typu: licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego. W programie mogą brać udział uczniowie z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych wraz z ich opiekunami.

 

Warunkiem skorzystania z programu jest złożenie przez szkołę wypełnionego zgłoszenia w formie papierowej w kasie muzealnej. Zgłaszającym grupę do uczestnictwa w ofercie instytucji kultury może być Dyrektor szkoły lub Zastępca Dyrektora. Wypełniający formularz oświadcza jednocześnie, że wszystkie wymienione osoby są uczniami danej szkoły. Instytucja dokona oceny zgłoszenia pod względem formalnym i skontaktuje się ze zgłaszającym w celu potwierdzenia zgłoszenia i ustalenia terminu wizyty.

 

Do pobrania :

 

Program Kulturalna szkola na Mazowszu 

 

Program Kulturalna szkola na Mazowszu formularz zgloszeniowy

 


Od 1 września 2022 dniem bezpłatnego zwiedzania Muzeum im. J. Malczewskiego jest wtorek. Zarządzenie dotyczy wejść indywidualnych. Zarządzenie nr 16/2022


 

Wystawę pt. "Polskie malarstwo portretowe u schyłku XX wieku" odwiedził autor dwóch prezentowanych prac Pan Witold Tomasz Kowalski

 


Marszalek Rafał Rajkowski uhonorował Dyplomami Uznania ofiarodawców blisko 200 letniej słynnej, radomskiej Apteki Pod Białym Orłem Panią Martę Olewińską, Panią Marię Pajkert, Panią Alicję Nowak i Pana Włodzimierza Olewińskiego.

 

 

 

 


Wystawa stała „Muzeum Historii Radomia” jest już otwarta. Zapraszamy serdecznie w godzinach otwarcia Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. 

 

 


Otwarcie planszowej wystawy edukacyjnej "Malczewscy z Radomia"- zapraszamy do oglądania. Wystawa jest zamontowana przed budynkiem Muzeum. Opowiada o najwybitniejszych przedstawicielach rodziny Malczewskich herbu Tarnawa, z opisem tła historycznego XIX-wiecznego Radomia i sylwetki patrona naszego Muzeum- Jacka Malczewskiego.

 

 

 

 

Fot. Sebastaian Fituch

 

 

 


15 lipca została otwarta wystawa pt. "Polskie malarstwo portretowe u schyłku XX wieku". Pani dr Ewelina Pierzyńska - Jelska została podczas uroczystości odznaczona brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a p. Andrzej Jelski otrzymał Medal Pamiątkowy "Pro Masovia".

 

Na wystawie prezentujemy portrety i autoportrety polskich artystów z lat 70.i 80. XX wieku, stanowiące niegdyś kolekcję radomskiego oddziału Biura Wystaw Artystycznych, która została wpisana na inwentarze Muzeum po likwidacji BWA w Radomiu (1991r.) Wybrane prace malarskie eksponowane były podczas kolejnych Triennale „Prezentacje Portretu Współczesnego” w latach 1978-1990 w Radomiu, w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie w 1984 r., oraz w innych oddziałach Galerii BWA na terenie całego kraju a także instytucjach zagranicznych (Bułgaria, Czechosłowacja /CSRS/, Niemcy/NRD/, Wielka Brytania). Kolekcja, którą mamy zamiar zaprezentować wchodziła w skład unikalnej stałej Galerii Autoportretu Współczesnego zorganizowanej przez radomski oddział BWA. W ramach tej ekspozycji zaprezentujemy między innymi portrety i autoportrety Stanisława Baja, Jerzego Dudy-Gracza, Edwarda Dwurnika, Antoniego Fałata, Ludwika Jaksztasa, Witolda Tomasza Kowalskiego, Zbysława Marka Maciejewskiego, Leszka Sobockiego, Wiesława Szamborskiego.

 

Kuratorzy wystawy: dr Ewelina Pierzyńska-Jelska, Andrzej Jelski, kurator ze strony Muzeum - Magdalena Nosowska.

 

 

 

 

 

 

 


Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy. Wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Artykuł pochodzi z najnowszego rocznika Oddziału Mazowieckiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich "komunikaty' Nr 4/2020-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wywiad z Dyrektorem Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu​

Artykuł pochodzi z najnowszego rocznika Oddziału Mazowieckiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich "komunikaty' Nr 4/2020-21

 

 

 

 

 

 

 


LALKOWO-LEKTUROWO. Nie tylko dla moli (książkowych).

 

To prezentacja lalek artystycznych, będących odwzorowaniem postaci ze znanych i lubianych powieści, lektur szkolnych i baśni. Prezentujemy lalkowe sceny z m.in.: "Pana Tadeusza", "Trylogii", "Quo Vadis", "W pustyni i w puszczy", "Lalki", "Zemsty", "Nocy i dni", "Wesela", "Przygód Tomka Sawyera", "Przeminęło z wiatrem", "Ani z Zielonego Wzgórza" i wielu, wielu innych.


Łącznie jest to 167 lalek, jedenaście scen z literatury polskiej, siedem scen z literatury obcej i sześć scen z baśni H.Ch. Andersena. Lalki wykonane przez dwie radomianki, pasjonatki: panią Jolantę Weiser i panią Annę Michalczyk. Wystawa jest przeznaczona dla pasjonatów literatury, młodzieży i dzieci, które będą mogły sobie przypomnieć wiele lektur szkolnych.
Ekspozycja będzie prezentowana od 1 lipca br. do końca 2022 roku.

 

Wystawie towarzyszą warsztaty "Pacynki dla chłopca i dziewczynki".

 

 

 

 

 

 

 


WAKACYJNE WARSZTATY W MALCZEWSKIMW każdy wtorek i czwartek o godz. 12.00 zapraszamy rodziców z dziećmi na warsztaty .Będą zróżnicowane tematycznie: przyrodnicze, plastyczne, archeologiczne i muzyczne.

 

Prosimy o wcześniejsze zapisy: 483625694.

Zaczynamy od 5 lipca.

 

5.07. – (wtorek) warsztaty „Drewniany zwierzyniec”

 

7.07. – (czwartek) warsztaty „Zwierzaki sianiaki”

 

12.07 – (wtorek) warsztaty „Czystość kontra brud”

 

14.07. – (czwartek) warsztaty „Lalkowe postaci z naszych lektur”

 

19.07 – (wtorek) warsztaty „Miodowy skarbiec”

 

21.07. – (czwartek) warsztaty „Muzyka faunów”

 

26.07 – (wtorek) warsztaty „Portret chimery”

 

28.07 – (czwartek) warsztaty „Historia monet polskich” (czekoladowe monety)

 

2.08. – (wtorek) warsztaty „Biżuteria archeologiczna – bransoletki”

 

4.08 – (czwartek) oprowadzanie po wystawie „Strach ma wielkie oczy” i warsztaty pieczenia pierników

 

 

Koszt – 12 PLN.

 


Szanowni Państwo, zapraszamy do zwiedzania mini ogrodu botanicznego na dziedzińcu muzeum. Do ogrodu wchodzi się głównym wejściem gmachu, bezpłatne bilety można odbierać w kasie.

 

Odwiedziny w ogrodzie nie wiążą się z koniecznością zwiedzania wystaw. Ogród jest czynny od wtorku do niedzieli w godzinach pracy muzeum.

 

 


W Muzeum odbył się finał konkursu "Zarażeni rowerem, zainspirowani Malczewskim". 

Już drugi raz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego realizują ten projekt, który odbywa się pod honorowym patronatem naszego muzeum. Zestawienie tematu związanego ze sztuką i rowerowymi wędrówkami przez mazowieckie pola dają bardzo ciekawe rezultaty.

 


 

Album "Ostra sztuka. Gotyk na ziemi radomskiej" jest już w sprzedaży. Można go kupić w kasie muzeum za 65 PLN. To szczegółowe opracowanie i piękna, bogato ilustrowana publikacja. Polecamy!

 

 


 


Muzeum im. Jacka Malczewskiego bierze udział w programie "Kulturalna szkoła na Mazowszu". Zostały do niego zaproszone zorganizowane grupy szkolne z Województwa Mazowieckiego. Mogą one skorzystać z oferty wybranej instytucji kultury, w preferencyjnej cenie biletu - 1 zł brutto od jednego uczestnika.

https://mazovia.pl

 

W ramach programu, grupy szkolne mogą skorzystać z naszej oferty edukacyjnej: zwiedzania, lekcji, warsztatów. Nie dotyczy to występów gościnnych, okazjonalnych realizowanych przez podmioty/firmy zewnętrzne lun współorganizowane przez podmioty zewnętrzne (wykraczające poza aktualną ofertę).

 

Zasady działania: karty zgłoszenia szkoły do programu, zaakceptowane przez Dyrektora szkoły lub Zastępcę Dyrektora, szkoła składa w formie papierowej i/lub elektronicznej bezpośrednio na adres instytucji kultury (oswiatowy@muzeum.edu.pl), na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do Programu.

 

Pliki do pobrania:
1. Opis programu
2. Karta zgłoszeniowa

 

 


Dziękujemy za Państwa obecność podczas Nocy Muzeów! Mamy nadzieję, że miło spędziliście z nami czas.


Poniżej rewelacja z naszej imprezy:

 

 

 


 

 

 

Plakat do pobrania (PDF)

 


Do kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu trafił dziś obraz olejny, przekazany przez Rafał Rajkowski Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego.

 

Obraz nosi tytuł „Portret kobiety z Bałkanów”, powstał ok. 1880 r. Autorem jest Wacław Józef Koniuszko (1854 - 1900). To olej na płótnie, 126 x 84 cm, datowany i opisany „W. Koniuszko, Monachium”. Malarz był w swojej epoce twórcą niezmiernie cenionym, a jego dzieła znajdują się dzisiaj w kolekcjach największych muzeów w kraju. Obracał się w kręgu bohemy artystycznej Krakowa. Był kolegą Jacka Malczewskiego, który wykonał jego portret w 1896, czyli cztery lata przed śmiercią Koniuszki.

 

Warto przypomnieć jednocześnie, że obaj twórcy byli równolatkami, a jak odmiennie potoczyły się ich kariery. Los Koniuszki okazał się być tragiczny. Począwszy od roku 1866 Koniuszko kształcił się w zakresie malarstwa w Krakowie, wyjeżdżając również na studia do Monachium. Po niemal dwóch dekadach artystycznych zmagań powrócił w 1885 do rodzinnego miasta. Wówczas też rozpoczęła się jego trauma związana z nieuleczalną chorobą, niestety stopniowo przestał malować. Wobec tych danych należy sobie uzmysłowić, jak cenne są obrazy tegoż malarza, który żyjąc niecałe pięćdziesiąt lat, działał aktywnie zaledwie przez około dwa dziesięciolecia.

 

Obrazy Koniuszki to głównie nastrojowe nokturny z dzielnicy Kazimierz, sylwetki krakowskich Żydów, portrety wytwornych dam i wnętrza wiejskich chałup. Był świetnym portrecistą. Portret Bałkanki musiał powstać podczas zagranicznych studiów Koniuszki, najprawdopodobniej na przełomie lat 70. i 80. XIX stulecia. Regionalny strój sportretowanej kobiety sugeruje tutaj rejon Bałkanów.

 

Trudno dziś precyzyjnie powiedzieć, czy jest to reminiscencja egzotycznej podróży, czy jedynie studium ludowego typu kultywowane podczas kursów malarstwa. Inne prace malarza sugerują, że fascynował go niezmiernie świat obcych kultur.

Zdj. S. Fituch, P. Zarzyka

 

 

 


Wystawa "Jan Paweł II na monetach i medalach świata" to nowa ekspozycja, którą będziecie Państwo mogli bezpłatnie oglądać w naszym muzeum do 30 czerwca br.

 


Uwaga: zgłosiliśmy projekt "Remont zabytkowych Kamienice Gąski i Esterki w Radomiu" na Ogólnopolski Konkurs Budowlany "Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

Bardzo prosimy o Państwa głosy, powalczmy razem o tę naszą radomską inwestycję.

Poniżej przesyłamy link do oddania głosu:

https://www.modernizacjaroku.org.pl/.../remont...

prawidłowo oddany głos jest rejestrowany dopiero po kliknięciu w link który przychodzi na e-mail który został podany podczas oddawania głosu w linku powyżej

Z góry serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i Wasze głosy na nasz wspólny projekt.

 


Do Muzeum im. Jacka Malczewskiego zostały oficjalnie przekazane księgi pamiątkowe gości odwiedzających Restaurację Stanisława Wierzbickiego w Radomiu. Restauracja działała przy ulicy Lubelskiej 51 (obecnie ul. Żeromskiego 51) od 1898 roku. Najpierw Wierzbicki prowadził skład win, a następnie restaurację, która w latach największej świetności była doceniana nie tylko w kraju, ale i w europejskiej gastronomii. Specjałów lokalu kosztowali m.in. cesarz niemiecki Wilhelm II, późniejszy prezydent Francji Charles de Gaulle czy prezydent Ignacy Mościcki. W restauracji gościli także znani artyści, pisarze i gwiazdy kina. To już kolejny niezwykle cenny eksponat przekazany nam przez Samorząd Województwa mazowieckiego.

 

Samej księdze poświęcimy wkrótce oddzielny artykuł.

 

Fot. Sebastian Fituch 

 


 

W muzeum odbyła się dzisiaj konferencja prasowa, na której zaprezentowano wirtualne zwiedzanie mazowieckich muzeów i obiektów kultury oraz grę Monopol. Obecny był Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski, Ilona Jaroszek oraz Artur Andrysiak, członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. oraz dyrektor Leszek Ruszczyk i wicedyrektor dr Adam Duszyk. Wirtualne spacery – to największy taki projekt w kraju. Mazowsze przenosi do wirtualnej przestrzeni 26 swoich instytucji kultury. Koszt przedsięwzięcia to 10,6 mln zł. W przygotowaniu wirtualnych spacerów pomogła UE. Proces digitalizacji zbiorów to nie tylko łatwiejszy dostęp do kultury, ale także korzyści dla muzeów. Dzięki zdigitalizowaniu, zasoby instytucji zostaną kompleksowo zarchiwizowane, ponadto będzie możliwość ich prezentacji na arenie międzynarodowej bez konieczności przewożenia cennych przekładów i dokumentów poza granice miasta, regionu czy kraju.

 

Działania te są realizowane ranach Projektu Regionalna Platforma Informacyjna – Kultura na Mazowszu realizowany jest w ramach RPO WM 2014-2020.

Ciekawą jest też gra Monopoly „Mazowsze” – mazowiecka edycja gry, która zachęca do poznawania najciekawszych zakątków naszego regionu.

 

Fot. Sebastain Fituch

 


„Malczewski” zaprasza po wyjątkowe prezenty!

Osoby, które poszukują wyjątkowego prezentu np. z okazji zbliżających się świąt zapraszamy do Muzeum im. Jacka Malczewskiego, gdzie można już kupić reprodukcje akwareli czy grafik Hansa Kobera oraz reprodukcje fotograficzne prac Józefa Brandta.

 

Sklepik w Muzeum im. Jacka Malczewskiego poszerza swoją ofertę. Od kilku dni można w nim kupić reprodukcje obrazów autorstwa m.in. Hansa Kobera i Józefa Brandta.

 

Hans Kober, tajemniczy malarz, o którym nie ma wielu informacji, namalował piękne akwarele z widokami z Radomia. Zobaczymy na nich m.in. Kościół Świętej Trójcy, targowisko na Wałach, czy Kościół i Klasztor oo. Bernardynów. Cena jednej oprawionej reprodukcji tego autora to 80 zł. Muzeum oferuje do wyboru trzy kolory ramek: jasny brąz, ciemny i czarny.

 

Reprodukcje akwareli Kobera do wyboru: "Kościół Świętej Trójcy w Radomiu" 1918, "Widok targowiska „na Wałach” w Radomiu" 1921, "Klasztor OO. Bernardynów w Radomiu" 1918, "Kościół i klasztor pobernardyński" 1921, "Kościół i klasztor pobernardyński"1921, "Brama przed kościołem pobernardyńskim" 1921, "Radom" 1921.

 

W sprzedaży sklepik muzealny posiada także reprodukcje fotograficzne prac Józefa Brandta, polskiego malarza, batalisty, przedstawiciela szkoły monachijskiej. Są nieco mniejsze niż prace Hansa Kobera. Ich cena to: 50 zł. W tym przypadku również klienci mogą wybrać kolor ramki, w której ma znaleźć się reprodukcja.

 

Reprodukcje obrazów Józefa Brandta do wyboru: „Pościg” ok. 1887-1888, „Spotkanie” przed/lub 1899, „Przeprawa przez bród” ok. 1896, „Ulica w Chocimiu” 1875, „Zajazd” 1889, „Konny posłaniec” 1881, „Na czatach” 1874, „Czaty” 1875, „Przeprawa przez mostek” 1879.

 

 

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle