muzeum radom bip

Aktualności

Zimowe mini warsztaty online przygotowało Muzeum im. Jacka Malczewskiego. W pierwszym odcinku wykonano kulę                    z nasionami dla ptaków.

 

Ferie zimowe trwają, a pandemia wyklucza uczestnictwo dzieci w różnych ciekawych zajęciach. Dlatego Muzeum im. Jacka Malczewskiego przygotowało mini warsztaty online.

 

Pierwszy odcinek poświęcony jest dokarmianiu ptaków zimą. Dział Przyrody przygotował krótki film, w którym zaprezentowano w jaki sposób przygotować dla ptaków kulę tłuszczową pełną nasion. Skorzystają z niej m.in. sikorki. - Zachęcamy do obejrzenia warsztatów oraz wspólnej zabawy z dziećmi! Sikorki jedzące ze smakiem nasiona z pewnością oczarują podopiecznych                  (i dorosłych!) – mówi Dagmara Gac, specjalista ds. PR i komunikacji.

 

Kolejne odcinki warsztatów będą poświęcone wykonaniu domowej marionetki oraz malowaniu na szkle. Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 


„Dawno, dawno temu. Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej” to nowa wystawa, która zaprezentowana zostanie publiczności, póki co online, już 6 grudnia.

 

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego wielokrotnie przygotowywane były wystawy dla dziecii dorosłych, ale do tej pory nie było wystawy dotyczącej baśni i legend o samym Radomiu i Ziemi Radomskiej. „Dawno, dawno temu. Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej” to wystawa prezentująca opowieści, te popularne i te mniej znane, dotyczące powstania Radomia i okolic. Ekspozycja przeznaczona będzie przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale każdy miłośnik naszego regionu znajdzie tu wiele ciekawostek. - Na najnowszej wystawie pokazane będą najważniejsze podania dotyczące powstania Radomia, tego skąd wzięła się nazwa najstarszego miejsca w Radomiu (Piotrówka) jak również późniejsze, związane z Esterką czy ze słynną mieszczką radomską, która przeciwstawiała się żołnierzowi szwedzkiemu – opowiada Grzegorz Kościelniak, kurator wystawy.

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną także baśnie i legendy dotyczące miejscowości na terenie Ziemi Radomskiej: Skaryszewa, Jedlińska, Kotarwic, Iłży, Szydłowca czy Drzewicy. - Zależy nam, żeby mieszkańcy tych okolic także zobaczyli tę wystawę, dowiedzieli się jak powstały nazwy miejscowości – dodaje Grzegorz Kościelniak

 

Legendy prezentowane będą poprzez zaaranżowane sceny z wykorzystaniem lalek i pacynek pochodzących z różnych instytucji kultury w Polsce, m.in. z Muzeum Bajek w Kielcach, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Teatru Groteska z Krakowa, czy tez Teatru Lalek Arlekin z Łodzi.

 

Wystawa powstaje w oparciu o baśnie i legendy autorstwa Oskara Kolberga, Zenona Gierały i Ewy Nowakowskiej.

 

Wystawa, póki co, zaprezentowana zostanie 6 grudnia poprzez reportaż dostępny w mediach społecznościowych muzeum, ale także na stronie internetowej. – Już dziś zachęcamy do oglądania. Natomiast jak tylko muzeum zostanie otwarte natychmiast zaprosimy zwiedzających, aby przenieśli się w świat . W specjalnie przygotowanej gablocie zaprezentujemy także pierwsze wydania „Baśni i legend Ziemi Radomskiej” Zenona Gierały z przełomu lat 70. i 80. oraz każde kolejne, poszerzane wydanie. Publiczność zobaczy także książkę Oskara Kolberga „Dzieła wszystkie, tom 21. Radomskie cz. II”, wydaną jeszcze za życia autora.

 

Wystawa w muzeum będzie prezentowana od 6 grudnia 2020 do 31 marca 2021.

 

 

 

 

 

W związku z decyzją Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Zdrowia z 4 listopada 2020 roku, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu pozostaje zamknięte dla zwiedzających od 7 listopada 2020 roku do odwołania.

W tym czasie zachęcamy do korzystania z wirtualnego spaceru po muzeum, który znajduje się pod tym linkiem: Wirtualny Spacer 

 

Jednocześnie zapraszamy Państwa na nasze profile na Facebook'u: Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz na Instagramie: muzeum_malczewskiego_radom, na których będziemy publikować wiele ciekawych informacji. 

 

 

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
http://radom.whitetaxi.pl/ http://www.nextit.com.pl/ http://www.lucz-bud.com.pl/ http://kulturaisztuka.pl/ http://www.itdot.pl/ http://news.hotelnihilnovi.pl/ www.4art.pl/ http://www.artservice.pl/ http://www.artinhouse.pl/ http://www.rafil.pl/ http://www.kombud.com.pl/ http://www.wacyn.com.pl/ http://binkowski.suzuki.pl/auto http://www.blu.com.pl/salony/radom http://www.paluchgroup.pl/
tło e-riders motocykle