muzeum radom bip

Aktualności

Koncert "Kalejdoskop Barw Polski" Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego był inauguracją obchodów 100-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, które przypadają na 2023 rok! Mamy nadzieję, że będziecie świętować z nami! Piękna muzyka w wykonaniu orkiestry pod dyrekcją maestro Jacka Bonieckiego oraz wspaniały kunszt solistów, chóru i baletu, to niesamowity obraz, który wraz ze zdobnymi strojami, zostanie w naszej pamięci na długo. Obchody 100-lecia będą celebrowane na przestrzeni całego przyszłego roku. Zapraszamy!

 

Fot. Krzysztof Sitkowski / PZLPiT "Mazowsze" im. T. Sygietyńskiego

 


"Szachy w Malczewskim"

 

Już 3 grudnia (sobota) w Muzeum odbędzie się X Konkurs Szachowy im. Jana Niedźwieckiego organizowany przez Uczniowski Klub Szachowy "ROSZADA" oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Od godz 11.00 do 15.00 uczestnicy zawodów, będą zmagać się z diagramami szachowymi, pojedynkami finałowymi oraz zwiedzać wystawy muzealne. Życzymy udanej zabawy!

 

 


Informujemy, że w dniach 28.11.22 - 04.12.22 wystawa "Kolekcja rodziny Pinno" nie będzie dostępna dla zwiedzających, ze względu na trwające prace konserwatorskie.

 

 


Grupa Dziesięciu (1932-1939). Zrzeszenie krakowskich artystów  18.11.2022 - 26.02.2023

 

Grupa Dziesięciu działająca w Krakowie w latach 30’ to zrzeszenie artystów, którzy inaczej patrzyli na sztukę niż poprzednie pokolenia malarzy. Wyrośli z dosyć tradycyjnego, konserwatywnego środowiska krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, (która od 1900 roku stała się Akademią), jednak za sprawą licznych podróży m.in. do Francji i Włoch, swoje fascynacje i zainteresowania malarskie kierowali w stronę nowych rozwiązań. Pod szyldem Grupy Dziesięciu, na przestrzeni 8 lat działalności, swoje prace wystawiało 40 artystów, głównie malarzy.

 

Artyści należący do grupy to uczniowie młodopolskich twórców m.in. Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego czy Wojciecha Weissa. W ich pracach widać wpływy nauczycieli, ale także inspiracje malarstwem europejskim.

 

Grupa Dziesięciu powstała z inicjatywy malarza, Teodora Grotta, który wraz z Marcinem Samlickim, Wlastimilem Hofmanem, Alfonsem Karpińskim i Stanisławem Popławskim postanowił zorganizować wystawę swoich prac. Do współpracy zaprosił także pięciu innych zaprzyjaźnionych malarzy, stąd właśnie wzięła się nazwa Grupy – Dziesięciu. Ugrupowanie dziś jest nieco zapomniane, ponieważ jego działalność brutalnie przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Aideowość zrzeszenia i brak awangardowych postulatów prawdopodobnie skazał poniekąd Grupę Dziesięciu na zapomnienie.

 

Na wystawie zaprezentujemy prace m.in. Adama Bunscha, Zbigniewa Pronaszki, Alfonsa Karpińskiego, Wlastimila Hofmana, Marcina Samlickiego czy Jerzego Fedkowicza.

 

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 18 listopada 2022 roku o godz. 17.00

 

 


Miło nam poinformować, że „Muzeum Historii Radomia” – wystawa stała w ramach instytucjonalnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – została uznana za Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2022 roku. Tym samym będziemy reprezentować województwo mazowieckie na etapie ogólnopolskim Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny 2022 w Polsce. Trzymajcie za nas kciuki!

 

 


 

 

Program Kulturalna szkola na Mazowszu 

 

Program Kulturalna szkola na Mazowszu formularz zgloszeniowy


Muzeum  im. Jacka Malczewskiego zaprasza  do ponownego  skorzystania z akcji „Polska Zobacz Więcej - Weekend za pół ceny” .

 

 

W weekend 18-20 listopada oraz 25-27 listopada zachęcamy  do skorzystania z akcji zniżkowej, w ramach której będzie można zwiedzić wystawy       w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz w Muzeum Historii Radomia za  50 % ceny biletu wstępu.

 

Zniżka obejmuje bilety normalne, ulgowe oraz  bilety Dużej Rodziny.

 

 


Wojciech Fangor. Pokaz magazynowy 23.09-23.10 2022

 

Tej jesieni obchodzić będziemy 100 - lecie urodzin Wojciecha Fangora, najwybitniejszego przedstawiciele awangardy. Fangor podarował radomskiemu muzeum dziesięć znakomitych dzieł, które ilustrują w skondensowanej formie jego drogę twórczą. Począwszy od op-artowskich, syntetycznych i czystych M18, obrazów z cyklu Fal M34, M39, po świetne przykłady z serii Obrazów Telewizyjnych Pavarotii i Skiers. Podczas tego pokazu magazynowego prezentujemy  również po jednym  z cyklu Obrazów Ameboidalnych (SM 8), Interface Space - Obrazów Międzytwarzowych (Thumbs) oraz najpóźniejszy w naszej kolekcji Volvo Truck z serii kolaży inspirowanych amerykańską popkulturą.

 

W ciągu miesiąca, od 23 września, będzie można zobaczyć je w niepowtarzalnej aranżacji. Przestrzeń w twórczości Fangora była zawsze bardzo istotna, zarówno gdy mówimy o przestrzeni obrazu, ale też o przestrzeni w aranżacji wystawy. Szczególny rodzaj perspektywy, jaki stworzył artysta „Pozytywnej Perspektywy Iluzyjnej” wymuszał zupełnie inną percepcję. Obiekt wychodzi z płótna, jest ekstrawertyczny, jest bodźcem, prowokuje do interakcji. Trudno przejść obojętnie – fascynuje albo irytuje, wchodzi z dialog z widzem…

 

 

 

 

 


Wykład „Produkcja pistoletu VIS wz. 35. Fakty znane i mniej znane” towarzyszył wystawie „Fabryka Broni w Radomiu 1939-1940. Nowa rzeczywistość”  już za nami.

 

W pierwszej części wykładu Paweł Ślusarz, kolekcjoner i właściciel eksponowanych na wystawie fotografii, przedstawił interesujące wiadomości o produkcji pistoletu Vis wz. 35 w Fabryce Broni i Waffenfabrik. W drugiej części prelekcji gościliśmy inżyniera Krzysztofa Nowaka (rocznik 1937), radomianina, wieloletniego pracownika Instytutu Lotnictwa w Warszawie, konstruktora rakiet i wynalazcę, który jako student Politechniki Warszawskiej, będąc na praktykach w radomskiej fabryce broni (wówczas już Zakładach Metalowych im. gen. Waltera) wyniósł i tym samym ocalił od zniszczenia polską i niemiecką dokumentację pistoletu Vis. Inżynier Nowak opowiadał również o współpracy ze swoim wykładowcą, prof. Piotrem Wilniewczycem, konstruktorem Visa, a także o swoich radomskich korzeniach (jego babka była rodzoną siostrą legendarnych bojowców PPS – Stanisława i Wacława Zbrowskich). Dokumentacja pozwoliła na powojenną produkcję serii replik Visa. Pistolet z ostatniej serii VIS wz.35 na 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości znalazł miejsce na ekspozycji. Pistolet jest darem radomian i firm, powiększył naszą muzealną kolekcję uzbrojenia  - Fabryka Broni 1927-2000.  

 

Bardzo dziękujemy za liczne przybycie wszystkim naszym gościom, w tym osobom, których przodkowie byli pracownikami Fabryki Broni, a także kolekcjonerom, historykom i miłośnikom dziejów Radomia. Do zobaczenia na następnym spotkaniu!

 

Prelegentami byli: Paweł Ślusarz, Krzysztof Nowak i Mariusz D. Król.

Spotkanie poprowadził Marcin Kępa. Fotografii użyczył Tomasz Niewiadomski.

Autor i kurator wystawy: Mariusz D. Król  

 

 

 

 

 

 

Autor zdjęć T.Niewiadomski

 

 


Wystawa „Fabryka Broni w Radomiu 1939-1940. Nowa rzeczywistość” .

 

8 września 2022 roku o godzinie 17.00 otwarta zostanie wystawa „Fabryka Broni 1939-1940. Nowa rzeczywistość”. To wyjątkowa ekspozycja, która ukazuje radomską wytwórnię uzbrojenia w czasie wojny i okupacji niemieckiej 1939 i 1940 roku. Głównym elementem wystawy są niepublikowane fotografie z kolekcji prywatnej. 

 

 

 


Inicjatorem programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. W dniach od 16 maja do 31 grudnia 2022 r. zorganizowane grupy szkole będą mogły skorzystać z oferty edukacyjnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, tj. lekcji muzealnych za preferencyjną cenę biletu wstępu do muzeum, tj. za 1 zł brutto za jednego uczestnika.
Program jest organizowany w celach upowszechniania dziedzictwa kulturowego Mazowsza, inspirowania do planowania i realizowania ciekawych lekcji, rozwijania zainteresowań i kreatywności, umożliwienia mazowieckim uczniom większego dostępu do kultury.

 

Do udziału w programie uprawnieni są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych typu: licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego. W programie mogą brać udział uczniowie z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych wraz z ich opiekunami.

 

Warunkiem skorzystania z programu jest złożenie przez szkołę wypełnionego zgłoszenia w formie papierowej w kasie muzealnej. Zgłaszającym grupę do uczestnictwa w ofercie instytucji kultury może być Dyrektor szkoły lub Zastępca Dyrektora. Wypełniający formularz oświadcza jednocześnie, że wszystkie wymienione osoby są uczniami danej szkoły. Instytucja dokona oceny zgłoszenia pod względem formalnym i skontaktuje się ze zgłaszającym w celu potwierdzenia zgłoszenia i ustalenia terminu wizyty.

 

Do pobrania :

 

Program Kulturalna szkola na Mazowszu 

 

Program Kulturalna szkola na Mazowszu formularz zgloszeniowy

 

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle