muzeum radom bip

Aktualności

Muzeum im. Jacka Malczewskiego bierze udział w programie "Kulturalna szkoła na Mazowszu". Zostały do niego zaproszone zorganizowane grupy szkolne z Województwa Mazowieckiego. Mogą one skorzystać z oferty wybranej instytucji kultury, w preferencyjnej cenie biletu - 1 zł brutto od jednego uczestnika.

https://mazovia.pl

 

W ramach programu, grupy szkolne mogą skorzystać z naszej oferty edukacyjnej: zwiedzania, lekcji, warsztatów. Nie dotyczy to występów gościnnych, okazjonalnych realizowanych przez podmioty/firmy zewnętrzne lun współorganizowane przez podmioty zewnętrzne (wykraczające poza aktualną ofertę).

 

Zasady działania: karty zgłoszenia szkoły do programu, zaakceptowane przez Dyrektora szkoły lub Zastępcę Dyrektora, szkoła składa w formie papierowej i/lub elektronicznej bezpośrednio na adres instytucji kultury (oswiatowy@muzeum.edu.pl), na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do Programu.

 

Pliki do pobrania:
1. Opis programu
2. Karta zgłoszeniowa

 

 


Dziękujemy za Państwa obecność podczas Nocy Muzeów! Mamy nadzieję, że miło spędziliście z nami czas.


Poniżej rewelacja z naszej imprezy:

 

 

 


 

 

 

Plakat do pobrania (PDF)

 


Do kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu trafił dziś obraz olejny, przekazany przez Rafał Rajkowski Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego.

 

Obraz nosi tytuł „Portret kobiety z Bałkanów”, powstał ok. 1880 r. Autorem jest Wacław Józef Koniuszko (1854 - 1900). To olej na płótnie, 126 x 84 cm, datowany i opisany „W. Koniuszko, Monachium”. Malarz był w swojej epoce twórcą niezmiernie cenionym, a jego dzieła znajdują się dzisiaj w kolekcjach największych muzeów w kraju. Obracał się w kręgu bohemy artystycznej Krakowa. Był kolegą Jacka Malczewskiego, który wykonał jego portret w 1896, czyli cztery lata przed śmiercią Koniuszki.

 

Warto przypomnieć jednocześnie, że obaj twórcy byli równolatkami, a jak odmiennie potoczyły się ich kariery. Los Koniuszki okazał się być tragiczny. Począwszy od roku 1866 Koniuszko kształcił się w zakresie malarstwa w Krakowie, wyjeżdżając również na studia do Monachium. Po niemal dwóch dekadach artystycznych zmagań powrócił w 1885 do rodzinnego miasta. Wówczas też rozpoczęła się jego trauma związana z nieuleczalną chorobą, niestety stopniowo przestał malować. Wobec tych danych należy sobie uzmysłowić, jak cenne są obrazy tegoż malarza, który żyjąc niecałe pięćdziesiąt lat, działał aktywnie zaledwie przez około dwa dziesięciolecia.

 

Obrazy Koniuszki to głównie nastrojowe nokturny z dzielnicy Kazimierz, sylwetki krakowskich Żydów, portrety wytwornych dam i wnętrza wiejskich chałup. Był świetnym portrecistą. Portret Bałkanki musiał powstać podczas zagranicznych studiów Koniuszki, najprawdopodobniej na przełomie lat 70. i 80. XIX stulecia. Regionalny strój sportretowanej kobiety sugeruje tutaj rejon Bałkanów.

 

Trudno dziś precyzyjnie powiedzieć, czy jest to reminiscencja egzotycznej podróży, czy jedynie studium ludowego typu kultywowane podczas kursów malarstwa. Inne prace malarza sugerują, że fascynował go niezmiernie świat obcych kultur.

Zdj. S. Fituch, P. Zarzyka

 

 

 


Wystawa "Jan Paweł II na monetach i medalach świata" to nowa ekspozycja, którą będziecie Państwo mogli bezpłatnie oglądać w naszym muzeum do 30 czerwca br.

 


Uwaga: zgłosiliśmy projekt "Remont zabytkowych Kamienice Gąski i Esterki w Radomiu" na Ogólnopolski Konkurs Budowlany "Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

Bardzo prosimy o Państwa głosy, powalczmy razem o tę naszą radomską inwestycję.

Poniżej przesyłamy link do oddania głosu:

https://www.modernizacjaroku.org.pl/.../remont...

prawidłowo oddany głos jest rejestrowany dopiero po kliknięciu w link który przychodzi na e-mail który został podany podczas oddawania głosu w linku powyżej

Z góry serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i Wasze głosy na nasz wspólny projekt.

 


Do Muzeum im. Jacka Malczewskiego zostały oficjalnie przekazane księgi pamiątkowe gości odwiedzających Restaurację Stanisława Wierzbickiego w Radomiu. Restauracja działała przy ulicy Lubelskiej 51 (obecnie ul. Żeromskiego 51) od 1898 roku. Najpierw Wierzbicki prowadził skład win, a następnie restaurację, która w latach największej świetności była doceniana nie tylko w kraju, ale i w europejskiej gastronomii. Specjałów lokalu kosztowali m.in. cesarz niemiecki Wilhelm II, późniejszy prezydent Francji Charles de Gaulle czy prezydent Ignacy Mościcki. W restauracji gościli także znani artyści, pisarze i gwiazdy kina. To już kolejny niezwykle cenny eksponat przekazany nam przez Samorząd Województwa mazowieckiego.

 

Samej księdze poświęcimy wkrótce oddzielny artykuł.

 

Fot. Sebastian Fituch 

 


 

W muzeum odbyła się dzisiaj konferencja prasowa, na której zaprezentowano wirtualne zwiedzanie mazowieckich muzeów i obiektów kultury oraz grę Monopol. Obecny był Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski, Ilona Jaroszek oraz Artur Andrysiak, członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. oraz dyrektor Leszek Ruszczyk i wicedyrektor dr Adam Duszyk. Wirtualne spacery – to największy taki projekt w kraju. Mazowsze przenosi do wirtualnej przestrzeni 26 swoich instytucji kultury. Koszt przedsięwzięcia to 10,6 mln zł. W przygotowaniu wirtualnych spacerów pomogła UE. Proces digitalizacji zbiorów to nie tylko łatwiejszy dostęp do kultury, ale także korzyści dla muzeów. Dzięki zdigitalizowaniu, zasoby instytucji zostaną kompleksowo zarchiwizowane, ponadto będzie możliwość ich prezentacji na arenie międzynarodowej bez konieczności przewożenia cennych przekładów i dokumentów poza granice miasta, regionu czy kraju.

 

Działania te są realizowane ranach Projektu Regionalna Platforma Informacyjna – Kultura na Mazowszu realizowany jest w ramach RPO WM 2014-2020.

Ciekawą jest też gra Monopoly „Mazowsze” – mazowiecka edycja gry, która zachęca do poznawania najciekawszych zakątków naszego regionu.

 

Fot. Sebastain Fituch

 


„Malczewski” zaprasza po wyjątkowe prezenty!

Osoby, które poszukują wyjątkowego prezentu np. z okazji zbliżających się świąt zapraszamy do Muzeum im. Jacka Malczewskiego, gdzie można już kupić reprodukcje akwareli czy grafik Hansa Kobera oraz reprodukcje fotograficzne prac Józefa Brandta.

 

Sklepik w Muzeum im. Jacka Malczewskiego poszerza swoją ofertę. Od kilku dni można w nim kupić reprodukcje obrazów autorstwa m.in. Hansa Kobera i Józefa Brandta.

 

Hans Kober, tajemniczy malarz, o którym nie ma wielu informacji, namalował piękne akwarele z widokami z Radomia. Zobaczymy na nich m.in. Kościół Świętej Trójcy, targowisko na Wałach, czy Kościół i Klasztor oo. Bernardynów. Cena jednej oprawionej reprodukcji tego autora to 80 zł. Muzeum oferuje do wyboru trzy kolory ramek: jasny brąz, ciemny i czarny.

 

Reprodukcje akwareli Kobera do wyboru: "Kościół Świętej Trójcy w Radomiu" 1918, "Widok targowiska „na Wałach” w Radomiu" 1921, "Klasztor OO. Bernardynów w Radomiu" 1918, "Kościół i klasztor pobernardyński" 1921, "Kościół i klasztor pobernardyński"1921, "Brama przed kościołem pobernardyńskim" 1921, "Radom" 1921.

 

W sprzedaży sklepik muzealny posiada także reprodukcje fotograficzne prac Józefa Brandta, polskiego malarza, batalisty, przedstawiciela szkoły monachijskiej. Są nieco mniejsze niż prace Hansa Kobera. Ich cena to: 50 zł. W tym przypadku również klienci mogą wybrać kolor ramki, w której ma znaleźć się reprodukcja.

 

Reprodukcje obrazów Józefa Brandta do wyboru: „Pościg” ok. 1887-1888, „Spotkanie” przed/lub 1899, „Przeprawa przez bród” ok. 1896, „Ulica w Chocimiu” 1875, „Zajazd” 1889, „Konny posłaniec” 1881, „Na czatach” 1874, „Czaty” 1875, „Przeprawa przez mostek” 1879.

 

 

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle