Tegoroczna Noc Muzeów przypada na 13 maja!
Zawsze tłumnie odwiedzacie nasze progi. Zapraszamy również w tym jubileuszowym roku 100-lecia po stokroć Ponieważ odbywamy nieco sentymentalną podróż w czasie, to chcemy odrobinę wrócić do klimatu z "tamtych lat". W związku z tą wyjątkową dla muzealników i zwiedzających nocą ogłaszamy KONKURS Na "Najlepsze przebranie podczas Nocy Muzeów 2023 stylizowane na lata 20-te i 30-te" Przewidujemy oczywiście atrakcyjne nagrody oraz duuużo dobrej zabawy.
Więcej informacji wkrótce, a Wy szykujcie już Wasze kreacje
Dziękujemy za wizytę i miłe słowa z okazji jubileuszu 100-lecia, które wraz z pamiątkowym dyplomem złożyli na ręce dyrektora Leszka Ruszczyka i wicedyrektora Adama Duszyka, w imieniu Prezesa Roberta Wicika i Zarządu oraz piłkarzy, przedstawiciele Radomskiego Klubu Piłkarskiego Broń Radom - panowie Jan Panek i Marcin Kozłowski.
Dziękujemy za wspomnienie osoby Kazimierza Ołdakowskiego, który łączy historycznie obie placówki, a także za piękne życzenia i docenienie pracy, którą wkłada Dyrekcja i Pracownicy Muzeum, w zachowywanie pamięci oraz, jak to ładnie zostało ujęte, "... budowania pomostu pomiędzy przeszłością a przyszłością"
Kolejna okazja do spotkania się w naszym muzeum już niebawem! Ciekawi co tym razem? Nadchodzące wydarzenie odbędzie się pod hasłem:
Abstrakcja geometryczna Pieta Mondriaana
26 marca, g.12.00
Prosimy o zapisy telefoniczne: 483625694
Piet Mondrian – malarz holenderski, współzałożyciel grupy artystycznej De Stijl, uważany za jednego z prekursorów abstrakcjonizmu.
Twórca neoplastycyzmu – jednego z najwcześniejszych kierunków postulujących w malarstwie abstrakcję geometryczną, charakteryzującego się użyciem linii pionowych i poziomych, które nachodząc na siebie, dzieliły płaszczyzny na kwadraty i prostokąty, oraz stosowaniem trzech barw podstawowych (żółtej, niebieskiej i czerwonej) i trzech tzw. nie-kolorów (czerni, bieli i szarości). Wywarł wpływ na rozwój abstrakcji w malarstwie i na architekturę XX w.
„Klub Młodych Odkrywców Sztuki” to cykl zajęć polegających na zapoznaniu młodych ludzi oraz ich opiekunów z najbardziej znanymi zjawiskami, sylwetkami twórców i trendami z historii sztuki. Zajęcia są skonstruowane w taki sposób, że każde z nich jest poprzedzone prezentacją i wykładem na temat danego zjawiska w sztuce, następnie uczestnicy zajęć wykonują prace plastyczne związane tematycznie z wykładem. Nie stawiamy limitów wiekowych, w warsztatach biorą udział zarówno małe dzieci, jak nastolatki i ich dorośli opiekunowie. Zajęcia poszerzają horyzonty i uzupełniają wiedzę przekazywana na zajęciach szkolnych: nasza oferta obejmuje prezentacje sylwetek znanych na całym świecie twórców, takich jak choćby Andy Warchol, Pablo Picasso, Auguste Renoir, jak i polskich wybitnych malarzy: np. Józefa Chełmońskiego, Wojciecha Fangora i wielu innych. Prezentujemy tak różnorodne zjawiska w sztuce jak japońska sztuka malowania tuszem, sztuka Starożytnego Egiptu, sztuka malowania porcelany itp.
Na zajęcia zapraszane są dzieci z opiekunami, pojawiają się całe rodziny, które wspólnie wykonują prace artystyczne.
Zapraszamy!
Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy dar w postaci dwóch obrazów od Pana dr hab. inż. Piotra Lesiaka. Dwa portrety autorstwa Wacława Dobrowolskiego w imieniu Muzeum przyjął dyrektor Leszek Ruszczyk i wicedyrektor Adam Duszyk oraz Magdalena Kołtunowicz z Działu Sztuki.
Dziękujemy!
Wacław Dobrowolski (1890 - 1969) – malarz, pedagog związany z Radomiem. Po II wojnie światowej utworzył Wolną Szkołę Malarstwa i Rzeźby w lokalu przy ul. Sienkiewicza 12, w 1951 roku przemianowaną na Państwowe Ognisko Plastyczne. Współtworzył też radomskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Był również pierwszym prezesem Związku Pracowników Sztuki w Radomiu oraz organizatorem Klubu Literacko-Artystycznego. Niezwykle aktywnie angażował się w życie artystyczne miasta. Jego uczniami byli m.in. Edward Kiełtyka, Maria Krauze, czy Andrzej Wajda.
Uprawiał głównie malarstwo krajobrazowe, malował portrety, pejzaże oraz widoki ówczesnego Radomia i okolic. Wykształcił także kolejne pokolenia znakomitych radomskich artystów.
Podarowane portrety przedstawiają małżeństwo Państwa Drewniewskich. Na szczególną uwagę zasługuje portret Włodzimiery Drewniewskiej, która była działaczką kulturalno-oświatową w Radomiu, a w latach 50-tych pracowała w bibliotece naszego Muzeum gdzie opracowywała księgozbiór oraz była kuratorką wystaw. Podarowane obrazy zostały poddane konserwacji w naszej pracowni konserwatorskiej.
Wacław Dobrowolski, Portret Włodzimiery Drewniewskiej, olej na płótnie
Wacław Dobrowolski, Portret inż. Stanisława Albina Drewnieskiego, olej na płótnie
Wsłuchując się w opinie naszych odwiedzających, postanowiliśmy wprowadzić zmiany. Wszystkich, którzy chcą zobaczyć nasze stałe wystawy za darmo, zapraszamy w soboty. Tym samym, wtorek staje się dniem, w którym obowiązują regularne ceny. Zmiana wchodzi w życie od poniedziałku, 27 lutego. Zapraszamy!
Mamy zaszczyt poinformować, że Muzeum im. Jacka Malczewskiego otrzymało Odznakę Honorową Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków Żołnierzy 72 p.p. im. D. Czachowskiego w Radomiu.
Ta zasłużona dla miasta i naszej Ojczyzny jednostka wojskowa została godnie upamiętniona na ekspozycji Muzeum Historii Radomia.
Odznaczenie na ręce dyrektora Leszka Ruszczyka i wicedyrektora Adama Duszyka złożyli prezes stowarzyszenia Andrzej Mędrzycki oraz Andrzej Chałubiński, syn dowódcy plutonu przeciwpancernego 72 pułku piechoty im. płk. Dionizego Czachowskiego.
Dziękujemy!
To już kolejny rok akcji "KOLEJĄ do KULTURY" organizowanej przez Koleje Mazowieckie - KM sp. z o.o. , w której Muzeum im. Jacka Malczewskiego bierze udział. Jest to akcja promująca ciekawe kulturalne miejsca województwa mazowieckiego, które możecie Państwo zobaczyć na spotach emitowanych w pociągach Kolei Mazowieckich. Jednocześnie odwiedzając nasze Muzeum i okazując bilet na przejazd KM (którego termin ważności upłynął nie później, niż 30 dni przed datą zakupu biletu do Muzeum) jesteście Państwo upoważnieni do skorzystania ze zniżki i zakupu biletu na wszystkie wystawy w cenie 10 PLN.
Więcej informacji o akcji promocyjnej i partnerach na stronie: https://dokultury.mazowieckie.com.pl
Olena Rublova to ukraińska akwarelistka. Urodziła się w 1987 roku w Gorłówce w obwodzie donieckim, terytorium okupowanym przez separatystów i wojska rosyjskie od roku 2014. Tam w latach 2008-2010 studiowała sztukę w prywatnej pracowni Igora Tyunina. W 2010 roku wyjechała do Kijowa, gdzie mieszkała przez 12 lat i kontynuowała twórczą edukację. Brała udział w wielu projektach i wystawach artystycznych, międzynarodowych festiwalach i plenerach, prowadziła także pracownię plastyczną dla dzieci i młodzieży. Po pełnej inwazji Rosji na terytorium Ukrainy Olena wraz z synem została zmuszona do opuszczenia ojczyzny i czasowego osiedlenia się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Tutaj przez siedem miesięcy stworzyła wiele nowych prac. Obecnie cała rodzina artystki mieszka w Chmielnickim w zachodniej części Ukrainy.
Zainteresowania twórcze Rublovej idą w wielu kierunkach, zarówno realistycznym (ilustracje botaniczne i animalistyczne), poprzez ekspresyjne pejzaże i sceny przemysłowe, aż do prac dotyczących ukraińskiej kultury, jej symboli, tożsamości i punktów zwrotnych w historii (kreacje realistyczne i tzw. kwadratowe czy pikselizowane). Wojna – jak mówi Olena – zmieniła wszystko, a artysta zastanawia się dziś nad rzeczami, które w XXI wieku wydawały się niemożliwe...
Na wystawie można zobaczyć 49 akwareli stworzonych podczas pobytu artystki w Biebrzańskim Parku Narodowym i ukazujących piękno przyrody, zwierząt oraz krajobrazów, które udało się uchwycić malarce podczas wędrówek doliną Biebrzy.
Kuratorem wystawy jest Marek Słupek
Ponad 50 lat temu, 10 sierpnia 1972 roku, na łamach lokalnej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża” rozpoczęła się publikacja nowego komiksu Janusza Christy. Wkrótce Kajko i Kokosz trafili na łamy gazety „Świat Młodych”, magazynu „Relax” oraz do wydań albumowych. Cała Polska poznała i pokochała twórczość Janusza Christy.
Wystawa „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” została przygotowana przez „Grodzisko” w Sopocie, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdański w 2014 roku. Po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego połączyła archeologię z komiksem, porównując dwa światy znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych na kadrach komiksów Janusza Christy. Tego typu wystawa była i jest nietypowa, dlatego wśród „konserwatywnego grona muzealników-archeologów” pomysł nie wzbudził szczególnego zachwytu, przeciwnie niż wśród miłośników polskiego komiksu.
W gablotach znalazły się bezcenne eksponaty archeologiczne, a na planszach równie bezcenne poczucie humoru i przygodę. Wystawę tę oprócz pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku tworzą Wojciech Łowicki, znany promotor komiksu w Polsce, Paulina Christa, wnuczka oraz dziedziczka artysty oraz pasjonaci twórczości Janusza Christy działający w ramach bloga „ Na plasterki‼!”.
Janusz Christa, Mistrz Polskiego Komiksu, przez lata zapraszał nas w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów. Do zabawy w odkrywanie świata Kajka i Kokosza oraz podróży w czasie do krainy Słowian chcemy zaprosić nie tylko poprzez wystawę prezentującą cenne i wyjątkowe zabytki, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wystawa ma, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc – uczyć. Anegdota przewijać ma się tutaj z wiedzą historyczną, najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń, jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju. Przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń, bez wyjątku. Z jednej strony ma charakter edukacyjny, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów – tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty.
Kurator ze strony Muzeum Archeologicznego w Gdańsku: Paweł Marek Pogodziński.
Ze strony Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu: Katarzyna Stańczuk i Dorota Pogodzińska.
Otwarcie wystawy w piątek, 10 lutego o godz. 12:00
Prezentowane materiały archeologiczne pochodzą z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wystawa została uzupełniona archiwalnymi komiksami z prywatnych zbiorów Grzegorza Wójcika, Sławomira Zawadzkiego i Mariusza Króla oraz rekonstrukcjami ubioru średniowiecznego wykonanymi przez Monikę Kępkę. Fragmenty komiksów zostały wykorzystane do celów wystawienniczych za zgodą wydawnictwa Egmont.
Zapraszamy na najnowsza wystawę Malczewscy. Spotkanie Artystów
Wystawa czynna od 3 lutego do 15 kwietnia 2023
Tym razem prezentujemy Państwu twórczość Malczewskich- Jacka i Rafała w nowej odsłonie. Spotkanie artystów w muzeum. Jacek- akademik, tytan pracy, mistrz i symbolista. Rafał- samouk, bon vivant, niespokojny duch…. Spotkanie ojca i syna, bliskich sobie, ale jakże różnych osobowości. Dialog malarski Jacka z Rafałem zaczął się już około 1900 roku, kiedy Jacek malował syna, dokumentując jego rozwój. Rafał jako kilkulatek na swój dziecięcy sposób portretował ojca.
Pierwsza konfrontacja artystyczna Malczewskich miała miejsce w latach pierwszej wojny światowej, kiedy to obaj utknęli w Wiedniu. Jednak to właśnie lata dwudzieste były dekadą, kiedy te spotkania stały się częstsze i ważne dla nich obu. Jacek musiał odświeżyć swój sposób malowania, a Rafał wreszcie rozwinął skrzydła i został doceniony jako twórca… Trzon ekspozycji stanowić będą prace ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz depozyty z kolekcji prywatnych. Prezentację wzbogacą obiekty wypożyczone z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie.
Kuratorki: Paulina Szymalak-Bugajska, Magdalena Ewa Nosowska.
Tą wystawą otwieramy 100-lecie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu - powiedział Dyrektor Leszek Ruszczyk.
Tym dialogiem artystów - ojca i syna - będą kierować dwie kuratorki - pani Paulina Szymalak-Bugajska i Magdalena Ewa Nosowska, które napisały książkę "Klan Malczewskich". Chcemy zaprezentować twórczość zarówno ojca, jak i syna, ale w kontekście wzajemnego dialogu.
Tym razem prezentujemy Państwu twórczość Malczewskich- Jacka i Rafała w nowej odsłonie. Spotkanie artystów w muzeum. Jacek- akademik, tytan pracy, mistrz i symbolista. Rafał- samouk, bon vivant, niespokojny duch…. Spotkanie ojca i syna, bliskich sobie, ale jakże różnych osobowości. Dialog malarski Jacka z Rafałem zaczął się już około 1900 roku, kiedy Jacek malował syna, dokumentując jego rozwój. Rafał jako kilkulatek na swój dziecięcy sposób portretował ojca. Pierwsza konfrontacja artystyczna Malczewskich miała miejsce w latach pierwszej wojny światowej, kiedy to obaj utknęli w Wiedniu. Jednak to właśnie lata dwudzieste były dekadą, kiedy te spotkania stały się częstsze i ważne dla nich obu. Jacek musiał odświeżyć swój sposób malowania, a Rafał wreszcie rozwinął skrzydła i został doceniony jako twórca… Trzon ekspozycji stanowić będą prace ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz depozyty z kolekcji prywatnych. Prezentację wzbogacą obiekty wypożyczone z Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem i z Muzeum KUL
Świętujcie razem z nami ten wielki jubileusz!!!
fot. Sebastian Fituch
Szanowni Nauczyciele
W związku z inauguracją Radomskiego Programu Edukacji Historycznej (realizowanego przez nasze Muzeum wspólnie z Gminą Miasta Radom) zapraszamy Państwa uczniów do udziału w Konkursie Wiedzy o Historii Radomia.
W załączeniach znajdują się wszelkie potrzebne informacje: regulamin wraz z harmonogramem, bibliografią i wzorami niezbędnych dokumentów.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny bezpośrednio z Muzeum Historii Radomia: 48 362 25 50
lub poprzez wiadomość e-mail: m.kepa(at)muzeum.edu.pl lub p.korba(at)muzeum.edu.pl
Dokumenty i formularze do pobrania :
1. Konkurs wiedzy o historii Radomia - regulamin, harmonogram...
2. Formularz zgłoszenia uczestnictwa...
4. Protokół szkolnego etapu Konkursu Wiedzy o Historii Radomia...
Informujemy, że program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" zostaje przedłużony przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.
Zapraszamy do skorzystania z oferty od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. Jednocześnie informujemy, że obowiązuje nowy wzór formularza zgłoszeniowego (załącznik do pobrania)
Zgłoszenia, które zostały dokonane według starego wzoru zachowują ważność.
Do udziału w programie uprawnieni są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych typu: licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego. W programie mogą brać udział uczniowie z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych wraz z ich opiekunami.
Warunkiem uczestnictwa w programie jest złożenie w formie papierowej, w kasie muzealnej, zaakceptowanego przez Dyrektora szkoły lub jego Zastępcę, zgłoszenia na skorzystanie z oferty kulturalnej. Wypełniający formularz oświadcza jednocześnie, że wszystkie wymienione osoby są uczniami danej szkoły.
Kartę zgłoszenia szkoły do programu, zgodnie z nowym wzorem, należy wysłać na adres mailowy: zazlotowke@muzeum.edu.pl.
Prosimy o uprzednie uzgodnienie telefoniczne wybranego terminu. Oceny zgłoszenia pod względem formalnym dokonuje instytucja kultury.
Do pobrania :
Program Kulturalna szkola na Mazowszu
Program Kulturalna szkola na Mazowszu formularz zgloszeniowy