muzeum radom bip
20 lat mazowsze

Aktualności

Od dnia 19.08.2019 wystawa pt,,Arktyka i Antarktyka,, oraz towarzyszące jej warsztaty będzie zamknięta z powodów technicznych.Przepraszamy

Zaproszenie na Festyn Archeologiczny "Radom Piastów i Jagiellonów"

Muzeum im. J. Malczewskiego zaprasza na Festyn Archeologiczny "Radom Piastów i Jagiellonów" odbędzie się w niedzielę, 1 września, w godzinach 12.00 – 18.00 w Muzeum im Jacka Malczewskiego, Rynek 11 w Radomiu i w Kamienicy Starościńskiej, ul. Grodzka 8.

W Kamienicy Starościńskiej zobaczymy ekspozycję o radomskim zamku oraz prezentację ozdobnych kafli piecowych z Miasta Kazimierzowskiego. Na dziedzińcu muzeum będziemy mogli zapoznać się obyczajami i życiem codziennym mieszkańców Starego Radomia, które będą prezentować rekonstruktorzy historyczni ze Stowarzyszenia Drużyna Grodu Piotrówka

Ponadto warsztaty archeologiczne: "Zwierzaki cudaki", warsztaty tkactwa oraz " Zostań młodym archeologiem".

O godzinie 12-tej w ramach cyklu "Skarby i tajemnice Piotrówki", wykład o innowacyjnych technologiach stosowanych w badaniach radomskich stanowisk archeologicznych poprowadzi dr hab. Rafał Zapłata z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

O godzinie 16 nastąpi rozstrzygnięcie drugiej edycji konkursu "Archeo-Navigator."

O 14.00 i 17.00 oprowadzanie po wystawie "Skarby i tajemnice Piotrówki".

Restauracja Parkowa zapewni catering, ochłodzimy się lodami naturalnymi ze  Stowarzyszenia Centrum Młodzieży "Arka."

Organizatorzy to Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu, „Rewitalizacja” Sp. z o.o. , Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Zespół Naukowy do Badań Dziejów Radomia i Stowarzyszenie Przyjaciół Radomskiej Fary.

 

Propozycje wakacyjnych zajęć przygotowywanych przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu:

 

Muzeum im. J. Malczewskiego zaprasza na cykl zajęć wakacyjnych pt. "Zostań młodym archeologiem".
Startujemy 17.06.2019 r. - zapisy. Zajęcia rozpoczną się od 1 lipca.
Co będziemy robić? Korzystać z pogody.
Na dziedzińcu czeka na Was piaskownica, w której ukryliśmy skarby. Dzięki niej poznacie tajniki pracy archeologa i zdobędziecie podstawowe umiejętności.
Warsztaty połączone z wystawą "Skarby i tajemnice Piotrówki".
Każdy uczestnik na pamiątkę dostanie dyplom "Młodego Archeologa"
Uwaga!!!
Obowiązują zapisy: każda środa godz. 10.00 warsztaty rodzinne.
Pozostałe dni grupy zorganizowane ( godziny do uzgodnienia)
(048) 3625694

Kolejna propozycja warsztatów dla dzieci, młodzieży i nie tylko przygotowana na okres wakacyjny przez nasze muzeum.

W najbliższą środę nastąpi otwarcie niezwykle ciekawej wystawy "Pod Prąd". Wystawa połączona z warsztatami.
Uczestnicy będą musieli wykazać się dużą kreatywnością i stworzyć fantazyjny kolaż inspirując się wybranym obrazem.
Zapraszamy.
Obowiązują zapisy (48) 3625694
Każda środa godz, 12.00 zwiedzanie i warsztaty rodzinne
Pozostałe dni zwiedzanie i warsztaty grupy zorganizowane (godziny do uzgodnienia)

Jak można poznać najstarsze dzieje Radomia?

Zapraszamy do obejrzenia wystawy ,,Skarby i tajemnice Piotrówki " oraz do wzięcia udziału w II edycji konkursu Archeo-Navigator.  Na  wystawie  rozmieszczone są przedmioty „nie pasujące” do  zabytków z epoki, należny wszystkie przedmioty spisać oraz ustalić hasło.

Przy konkursowej tablicy informacyjnej na ekspozycji znajdują się  Karty Uczestnika, które po rozwiązaniu zadania należy podpisane wrzucić do skrzynki.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w niedzielę 1 września 2019 roku. Dla  zwycięzców przewidziane są  nagrody, m.in. wydawnictwa edukacyjne.

 

Cykl wykładów pracowników Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu 2019

22 września - Krzysztof Skarżycki – „Glinice – dzielnica Radomia”


20 października - Marek Słupek – „Antropocen czyli szóste wielkie wymieranie”

24 listopada - Grzegorz Kościelniak – „Radom stolicą COP w okresie międzywojennym”

8 grudnia - Katarzyna Pacyna - Fituch „Radomska prasa w zbiorach bibliotek i MJM. Prezentacja unikatowych zbiorów radomskich czasopism”

Dotknąć Malczewskiego – dziedzictwo kulturowe w zasięgu ręki

,,Dotknąć Malczewskiego – dziedzictwo kulturowe w zasięgu ręki” to projekt mający na celu przygotowanie pracowników do prowadzania działań edukacyjnych pod kątem pracy z osobami niewidzącymi i niedowidzącymi. Pod koniec maja pracownicy Muzeum wzięli udział w wyjeździe studyjnym tzw. z ang. ,,job shadowing” (obserwacja pracy) w dwóch instytucja muzealnych w stolicy Bułgarii - Sofii. Jako pierwsza gościła muzealników Galeriya Rakursi OOD, jest to niezależna galeria sztuki nowoczesnej i współczesnej, która w latach 2014-2017 była partnerem w międzynarodowym projekcie  BaGMIVI - Bridging the Gap Between Museums and Individuals with Visual Impairments  (Niwelowanie różnic między muzeami i osobami z wadami wzroku) w ramach programu ERASMUS + Program. Podczas spotkania, które prowadzała Pani dyrektor galerii Rumyana Yoneva poruszane były tematy dotyczące organizacji wystaw/ekspozycji oraz warsztatów dla osób z dysfunkcją wzroku. Zakres zagadnień tematycznych podczas prowadzonych w Galerii wystaw/warsztatów obejmował różne dziedziny poczynając od archeologii (skarby Trackie), historię Bułgarii, poprzez różne prądy/style w sztuce. Dobrze udokumentowane relacje z przeprowadzanych w Galerii aktywności stały się doskonałym asumptem do dyskusji, oraz na bieżąco rozwijanych zapytań. Szczególnie cenne wskazówki dotyczyły organizacji współpracy ze szkołami dla dzieci niewidomych.  Galeria regularnie przygotowuje zajęcia dla dzieci i młodzieży ze szkoły - Louis Braille School for Visually Impaired Children in Sofia. Niepodważalnym atutem spotkania w Galeriya Rakursi OOD była rozmowa o  doświadczeniu pracowników jakie zdobyli uczestnicząc w międzynarodowym projekcie BaGMIVI łączącym współpracę różnych sektorów  (muzea-uniwersytety-szkoły). Obecnie Galeriya Rakursi OOD jest zaangażowana w projekt UNESCO odnoszący się do promocji i udostępniania dziedzictwa Bułgarii osobom niewidomym.

 Kolejne spotkanie odbyło się w National Gallery Kvadrat 500, dzięki uprzejmości Pana Martina Kostashki nasi muzealnicy zapoznali się z kolekcją malarstwa XIX i XX wieku oraz propozycjami zwiedzania dla osób z dysfunkcją wzroku.  Narodowa Galeria Kwadrat 500 jest przygotowana zarówno do zwiedzania przez indywidualne osoby jak i grupy, dla tych osób przewidziane są odpowiednie warsztaty i prace manualne.

Mamy nadzieję, że te wizyty studyjne zaowocują w przyszłości kolejną współpracą.

 

 

 

 

 

 

 

Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” w latach 2014-2020 oraz ze środków budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Ogólnoeuropejski projekt scMODULES

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu bierze udział w ogólnoeuropejskim projekcie scMODULES, który prowadzony jest przez hiszpańską firmę MADPIXEL, wspierany i współfinansowany przez Komisję Europejską, Horizon 2020.

Celem projektu jest stworzenie aplikacji, dzięki której za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu, każdy zwiedzający będzie mógł spojrzeć na niektóre z prezentowanych w muzeum obrazy w zupełnie inny sposób. Każdy odwiedzający nasze muzeum otrzyma narzędzie, dzięki któremu zobaczy na obrazach to, co wcześniej można było zobaczyć jedynie w pracowni konserwatorskiej przy użyciu szkła powiększającego.

W sobotę 9 marca Madpixel, wykonał dokumentację fotograficzną 9 obrazów w bardzo wysokiej rozdzielczość ok 400 megapikseli.  Fotograf aby uzyskać tak wysoką rozdzielczość używał specjalnej aplikacji, która dzieliła fotografowany obraz w zależności od jego wymiarów na 15 do 48 pól. Każde takie pole zostało następnie sfotografowane aparatem cyfrowym o rozdzielczości 45 megapikseli, które za pomocą programów graficznych połączono w jeden obraz. W celu uniknięcia pomyłek przy fotografowaniu tak małych pól, fotograf używał specjalnego zaprojektowanego przez firmę Madpixel robota (ROB), który sterował aparatem. Efektem współpracy będzie aplikacja, która zostanie umieszczona na platformie SECOND CANVAS.

Jesteśmy trzecim muzeum w Polsce, po Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym Gdańsku które wprowadziło takie rozwiązanie. Ponadto mamy zaszczyt być w gronie innych 77 europejskich muzeów, biorących udział w tym projekcie.

 

     

       

    

tło e-riders motocykle