muzeum radom bip

Aktualności

„Strach ma wielkie oczy” w muzeum!

 

Zapraszamy wszystkich młodych radomian na naszą najnowszą, strrrasznie fajną wystawę „Strach ma wielkie oczy” oraz towarzyszące jej warsztaty pieczenia pierników!

 

"Strach ma wielkie oczy" to ekspozycja przeznaczona dla dzieci od przedszkola do czwartej klasy szkoły podstawowej. Na wystawie odtworzone zostały miejsca znane dzieciom z bajek i opowieści, które wydają się być groźne i straszne. Jest tu m.in. zamek ze strasznym smokiem, domek na kurzej nóżce, tajemniczy las, w którym pojawiają się przedziwne legendarne stwory i upiory, czy owiany nimbem tajemnicy dom wiedźmy.

 

Wystawa jest interaktywna. Jej głównym zamysłem jest opowiadanie i przypominanie historii, które budzą negatywne emocje, po to tylko, by oswajać strach poprzez włączenie dzieci do wspólnej zabawy. Dzieci mogą układać samodzielnie scenariusze i tworzyć nowe bajki, wykorzystując w tym celu specjalnie przygotowane figury.

 

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty formowania i wypiekania prawdziwych pierników z domku Baby Jagi.

 

Zapisy na wystawę już trwają! Cena biletu na wystawę i warsztaty to 12 zł. Zapraszamy!

 

 


Radomski program Edukacji historycznej

Od przyszłego roku rusza Radomski Program Edukacji Historycznej. Jest to projekt edukacyjno-muzealny przygotowany przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu.

 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu opracowali Radomski program Edukacji Historycznej. – Mam nadzieję, że ten program da naszym uczniom przewagę i ukształtuje w nich poczucie dumy, że są z Radomia – mówił dyrektor Leszek Ruszczyk.

 

Projekt opiera się na kompleksowym kształceniu dzieci i młodzieży z Radomia i regionu w zakresie wiedzy na temat bardzo bogatej przeszłości naszego miasta. W dobie postępującej globalizacji potrzebą chwili staje się racjonalnie zaplanowana edukacja historyczna, która główny nacisk położy na budowanie lokalnej tożsamości i dumy z miejsca, z którego się pochodzi.

 

Radomski Program Edukacji Historycznej to działanie kompleksowe i programowe. – Nasz wspólny projekt jest bardzo ważny. Tak naprawdę dyrektorzy i nauczyciele dostają gotowy materiał do realizacji lekcji związanej z lokalną historią i kulturą. Będziemy zobowiązywać dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do realizacji takich lekcji w sposób interesujący, aby wychodziły poza mury szkół i były interesujące dla uczniów i nauczycieli – mówiła wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska.

 

Program zostanie uruchomiony w przyszłym roku szkolnym. - To program unikatowy. Podzieliliśmy go na kilka etapów. Etapem I było przygotowanie wystawy „Radomian portret własny” przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz prowadzenie lekcji i warsztatów z wykorzystaniem treści prezentowanych na wystawie. Do wystawy przygotowaliśmy album Radomian Portret Własny oraz kalendarz o tym samym tytule. Nieodpłatne przekażemy po 6 kalendarzy każdej placówce edukacyjnej w Radomiu – wyjaśniał Adam Duszyk, zastępca dyrektora muzeum.

 

Etapem II programu jest budowa stałej wystawy pt. „Muzeum Historii Radomia” w zabytkowych kamienicach „Gąski i Esterki” w ramach instytucjonalnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (start - lipiec 2022). Będzie to jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, w którym zaprezentowane zostaną dzieje Radomia od X wieku do 1945 roku. Tam przygotowany zostanie także cykl lekcji, wykładów i warsztatów poświęconych dziejom Grodu nad Mleczną.

 

Etap III to opracowanie i druk podręcznika dla nauczycieli skorelowanego z Radomskim Programem Edukacji Historycznej. Będzie to bogato ilustrowana publikacja, w której znajdzie się 15 konspektów lekcji historii Radomia z pełną obudową dydaktyczną i materiałami pomocniczymi. Podręcznik będzie opracowany na dwóch poziomach, dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nauczyciele radomskich szkół otrzymają po 15 gotowych propozycji przeprowadzenia lekcji. Uzupełnieniem kształcenia w radomskich szkołach będzie wizyta w Muzeum im. Jacka Malczewskiego na wystawie „Muzeum Historii Radomia”.

 

Etap IV będzie polegał na stworzeniu kompleksowego systemu kształcenia w zakresie edukacji historycznej przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu. Początkiem wdrażania systemu będzie nieodpłatne przekazanie książek z konspektami lekcji o historii Radomia wszystkim bibliotekom szkolnym w mieście przez wiceprezydent Katarzynę Kalinowską.

 

Etap piąty projektu obejmuje stworzenie specjalnego systemu lojalnościowego przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. - Będą to karty lojalnościowe dla klientów indywidualnych oraz system ewidencji szkół odwiedzających Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Trzy szkoły w roku, z których największa liczba uczniów zwiedzi wystawę „Muzeum Historii Radomia” otrzyma publikacje muzealne lub nagrody ufundowane przez sponsorów muzeum – wyjaśniał Adam Duszyk.

 

Szkoły objęte Radomskim Programem Edukacji Historycznej będą mogły liczyć na preferencyjne ceny biletów do naszego Muzeum.

Etap VI to przygotowanie i druk 4-tomowej monografii historycznej Radomia. Projekt realizują wspólnie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Gmina Miasta Radomia. Dodatkowo Muzeum im. Jacka Malczewskiego uruchomiło druk rocznika naukowego „Arte Fakty”, w którym znalazł się stały rozdział dotyczący radomskiej edukacji historycznej.

 

Wszystkie działania zmierzają do poprawy stanu wiedzy radomskiej młodzieży na temat historii własnego miasta. - Chcemy w ten sposób budować lokalną tożsamość młodych radomian, poczucie dumy i satysfakcji z miejsca, w którym przyszli na świat i w którym mieszkają. Królewskie miasto Radom ma bardzo bogatą historię, z której wszyscy powinniśmy być dumni – dodał dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk.

 

Koordynatorami projektu są: Katarzyna Kalinowska (Wiceprezydent Radomia) i Leszek Ruszczyk (Dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu).

 


Nowe warsztaty świąteczne i andrzejkowe!

Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na nowe warsztaty andrzejkowe i świąteczne!

 

Warsztaty andrzejkowe odbędą się jedynie 30 listopada. Podczas zajęć, pod czujnym okiem opiekunów, uczestnicy będą lać wosk i odczytywać uzyskane kształty. Zajęcia poprzedzi krótka prelekcja o andrzejkach.

 

Warsztaty świąteczne zaś to zajęcia poświęcone przygotowaniu pięknych ozdób świątecznych m.in. pawich oczek, czy łańcuchów. Prace manualne poprzedzi krótka prelekcja o tradycyjnych ozdobach świątecznych. Te warsztaty rozpoczną się już 1 grudnia.

 

Zapisy już trwają! Zapraszamy do kontaktu: 48 362 56 94

Cena: 12 zł.

 

Zapisywane są grupy minimum 10-osobowe.

 

 


 

Dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego Leszek Ruszczyk odebrał podziękowania za uczestnictwo w tegorocznej akcji „Co za Jazda!”

 

„Dziękujemy za trud włożony w to przedsięwzięcie i za współpracę. Dzięki Wam tysiące mieszkańców Radomia oraz regionu zakochało się w aktywności fizycznej i poznało zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zachowań ratujących życie”

 

Cieszymy się, że akcja „Co za Jazda!” startowała każdorazowo z radomskiego Rynku, gdzie znajduje się muzeum.

 

 


„Malczewski” zaprasza po wyjątkowe prezenty!

Osoby, które poszukują wyjątkowego prezentu np. z okazji zbliżających się świąt zapraszamy do Muzeum im. Jacka Malczewskiego, gdzie można już kupić reprodukcje akwareli czy grafik Hansa Kobera oraz reprodukcje fotograficzne prac Józefa Brandta.

 

Sklepik w Muzeum im. Jacka Malczewskiego poszerza swoją ofertę. Od kilku dni można w nim kupić reprodukcje obrazów autorstwa m.in. Hansa Kobera i Józefa Brandta.

 

Hans Kober, tajemniczy malarz, o którym nie ma wielu informacji, namalował piękne akwarele z widokami z Radomia. Zobaczymy na nich m.in. Kościół Świętej Trójcy, targowisko na Wałach, czy Kościół i Klasztor oo. Bernardynów. Cena jednej oprawionej reprodukcji tego autora to 80 zł. Muzeum oferuje do wyboru trzy kolory ramek: jasny brąz, ciemny i czarny.

 

Reprodukcje akwareli Kobera do wyboru: "Kościół Świętej Trójcy w Radomiu" 1918, "Widok targowiska „na Wałach” w Radomiu" 1921, "Klasztor OO. Bernardynów w Radomiu" 1918, "Kościół i klasztor pobernardyński" 1921, "Kościół i klasztor pobernardyński"1921, "Brama przed kościołem pobernardyńskim" 1921, "Radom" 1921.

 

W sprzedaży sklepik muzealny posiada także reprodukcje fotograficzne prac Józefa Brandta, polskiego malarza, batalisty, przedstawiciela szkoły monachijskiej. Są nieco mniejsze niż prace Hansa Kobera. Ich cena to: 50 zł. W tym przypadku również klienci mogą wybrać kolor ramki, w której ma znaleźć się reprodukcja.

 

Reprodukcje obrazów Józefa Brandta do wyboru: „Pościg” ok. 1887-1888, „Spotkanie” przed/lub 1899, „Przeprawa przez bród” ok. 1896, „Ulica w Chocimiu” 1875, „Zajazd” 1889, „Konny posłaniec” 1881, „Na czatach” 1874, „Czaty” 1875, „Przeprawa przez mostek” 1879.

 


Nowe dzieło w kolekcji „Malczewskiego”

 

O obraz pt. „Stare domy w Rynku” autorstwa Władysława Szczepana Szulca powiększyła się kolekcja dzieł Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Obraz został zakupiony przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. – Chciałbym podziękować za ten dar panu marszałkowi. Jednocześnie ponownie proszę o przekazywanie pamiątek związanych z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu w związku z naszym stuleciem. Niedawno zgłosiła się do nas jedna z radomianek, która chce przekazać muzeum obraz Haliny Hermanowicz – mówił dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk.

 

Obraz „Stare domy w Rynku” będzie eksponowany w Muzeum Historii Radomia. – To ważne, obraz pochodzi z 1925 roku, stanowi więc odzwierciedlenie w jaki sposób wyglądały w czasie międzywojennym kamienice Gąski i Esterki. Dynamika w kwestii pozyskiwania różnych dzieł jest w „Malczewskim” naprawdę duża i wierzę, że przy tej dobrej współpracy będziemy w stanie jeszcze więcej tych dzieł pozyskiwać – mówił wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

 

Obraz Władysława Szczepana Szulca jest świadectwem historii, tego jak rynek wyglądał. To bardzo ciekawe móc porównać to jak zmieniał się na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci. Sądzę, że będzie stanowił ciekawy punkt ekspozycji Muzeum Historii Radomia – mówił Mateusz Tyczyński, zastępca prezydenta Radomia.

 

Władysław Szczepan Szulc obraz przedstawiający kamienice Gąski i Esterki namalował w 1925 roku. - Artysta pochodzenia żydowskiego, w pewnym okresie związany był z Radomiem, pracował w Dyrekcji Okręgowej Kolei. Malował obrazy rodzajowe, widoki miejskich ulic, placów i architektury. W okresie międzywojennym współpracował z największym wydawcą pocztówek Polskim Towarzystwem Księgarni Kolejowych „Ruch” SP. AKC. Współpraca zaowocowała wydaniem serii pocztówek ilustrowanych jego obrazami – mówił Krzysztof Skarżycki, kierownik Działu Historii.

 

W zbiorach Muzeum znajdują się następujące  pocztówki z widokami Radomia Władysława Szulca: Kościół Mariacki, Ulica Lubelska, Starostwo, Kościół Bernardynów od strony ul. Lubelskiej, Gmach Popijarski, Teatr „Rozmaitości”, Stare Domy w Rynku, Targ na Wale i Kościół Farny, Klasztor Pobernardyński od strony ul Długiej i Kościół Ewangelicki. Malował również Kielce, Szydłowiec, Krynicę Piotrków Trybunalski, Sulejów, Zaleszczyki, Druskienniki.

 

Kilka jego obrazów o tematyce radomskiej znajduje się w zbiorach prywatnych osób. Władysław Szulc  wystawiał swoje prace  w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

 

 


 

„Dla Ciebie Polsko”

 

"Dla Ciebie Polsko..." - pod takim hasłem odbył się tegoroczny XVII Marsz Wolności organizowany w ramach obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku wydarzeniu towarzyszy wyjątkowa rocznica: jubileusz 100-lecia powstania 72 Pułku Piechoty.

 

Uczestnicy wzięli udział w wydarzeniu przypominającym "Jak powstawała „Republika Radomska”, czyli pierwszy dzień wolności w Radomiu", następnie przeszli ulicami miasta i złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod Pomnikiem Czynu Legionów. Nie mogło zabraknąć w tym dniu także reprezentacji muzeum – dyrektora Leszka Ruszczyka i wicedyrektora Adama Duszyka.

 

Fot. Radom/ Łukasz Wójcik

 

 


Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu otrzymało podziękowania za udostępnienie wystawy poświęconej Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

 


Ku czci Honorowych Obywateli Radomia

 

We wtorek, 26 października, odbyły się uroczystości upamiętniające Honorowych Obywateli Radomia - Teresę Grodzińską i Józefa Marjańskiego.

 

Podczas uroczystości zostały złożone kwiaty na grobach Honorowych Obywateli Radomia. Nie zabrakło także kwiatów od Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, które złożyli Piotr Zarzyka z Działu Naukowo-Oświatowego oraz Mikołaj Wilk z Działu Historii.

 

Teresa Grodzińska to sanitariuszka, która odznaczyła się bohaterską postawą i męczeńsko zginęła podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Jako pierwsza Polka została odznaczona pośmiertnie Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. W czasach II Rzeczpospolitej stała się symbolem poświęcenia młodości i życia dla Ojczyzny.

 

Józef Marjański był żołnierzem legionów Piłsudskiego, Polskiej Organizacji Wojskowej, współtwórcą Republiki Radomskiej, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. Był trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i pośmiertnie orderem Virtuti Militari oraz Krzyżem Niepodległości z Mieczami. Marszałek Józef Piłsudski mówił o nim „pierwszy z dzielnych”.

 

Fot. Portal CoZaDzien.pl

 

 

 


Nowa broń dla „Malczewskiego”

 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zakupiło cztery sztuki broni palnej wyprodukowanej w Fabryce Broni w Radomiu w ramach dotacji celowej z dofinansowania ze środków Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. 

 

Zakup broni ma związek z planowanym utworzeniem zbrojowni w muzeum. Mamy już wiele eksponatów, ale pojawia się także dużo pytań od zwiedzających zainteresowanych bronią. Kolekcję chcemy nadal powiększać, mamy już kilka eksponatów na oku. Zakupiona broń, którą prezentujemy została wyprodukowana w Fabryce Broni – mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Zakupiono jeden egzemplarz broni powtarzalnej i trzy egzemplarze broni automatycznej.

Pierwszym egzemplarzem zakupionej broni jest karabin długi piechoty wz. 1898a (kb wz. 98a) z 1938 roku, produkowany tylko w F.B. Radomiu od 1936 roku na potrzeby Wojska Polskiego.

Drugim egzemplarzem zakupionej broni jest karabinek Kałasznikowa w wersji karabinek-granatnik kbkg wz. 1960 kal. 7,62x39 mm wyprodukowany w ZM im. Gen Waltera w Radomiu (kod numeryczny fabryki „11”) w 1963 roku.

Trzecim egzemplarzem jest specjalny karabinek Kałasznikowa w wersji karabinek-granatnik kbkg wz. 1960/72 kal. 7,62x39 mm wyprodukowany w ZM im. Gen Waltera w Radomiu (kod numeryczny fabryki „11”) w 1972 roku.

Czwartym egzemplarzem nabytej broni jest pistolet maszynowy wz. 1963 Rak (PM-62) 9x18 mm Mak wyprodukowany w ZM im. Gen Waltera w Radomiu (kod numeryczny fabryki „11”) w 1969 roku. 

 

Fabryka Broni związana jest trwale z historią Radomia. Cieszę się, że dziś powiększamy muzealną kolekcję z intencją poszukiwania prawdziwych perełek i utworzenia tematycznej ekspozycji. Zakup broni jest efektem dobrej współpracy z muzeum. Myślę, że ta kolekcja zainteresuje wielu gości muzeum – mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

 

Jak podkreślał Mariusz Król z Działu Historii muzeum, kolekcja rozwijana jest od wielu lat. – Stworzenie tej kolekcji jest ważne dla Radomia i historii i już poprzedni kustosze dbali o to, aby eksponatów przybywało. Wszystkie egzemplarze zakupionej broni posiadają ślady używania, więc ich stan wizualny będzie oddawał (wraz z uniformem wojskowym) realia bojowe – wyjaśniał Mariusz Król.

 

Zakup był możliwy dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

 


Za nami wernisaż wystawy „Radomian Portret Własny”, który zgromadził tłumy zainteresowanych. Wystawę będzie można oglądać do połowy stycznia 2022 roku.

 

Na wystawie zaprezentowanych zostało w formie zdjęć i obrazów około 100 portretów najwybitniejszych radomianek i radomian. Wystawa to wyjątkowa opowieść o historii Radomia malowana portretem. - Zwiedzający mogą podziwiać portrety władców związanych z Grodem nad Mleczną, wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sztuki urodzonych w Radomiu lub związanych z Radomiem – mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Wystawa „Radomian Portret Własny” przypomina kultową wystawę „Polaków Portret Własny” Marka Roztworowskiego z 1979r., która została zorganizowana w Muzeum Narodowego w Krakowie. Tytuł radomskiej ekspozycji bezpośrednio nawiązuje do koncepcji wystawy z Krakowa. – Tą wystawą chcemy pokazać wielki Radom. Miasto budowali ludzie i chcemy ich przypomnieć. Tą wystawą rozpoczynamy budowę nowej tożsamości Radomia. W czerwcu 2022 r. otworzymy Muzeum Historii Radomia, które będzie opowiadało o pozytywnej historii naszego miasta. Na ekspozycji zwiedzający zobaczą Radom z nieznanej wcześniej strony. Dla mnie to także była lekcja, a wystawa jest moim debiutem – mówił kurator wystawy Adam Duszyk.

 

Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik Działu Sztuki, drugi kurator wystawy, skupiła się na artystach malarzach oraz architektach z XIX wieku, nie tylko twórcach związanych czy urodzonych w Radomiu, ale także tych, którzy pozostawili dzieła i projekty, które wrosły w tkankę i krajobraz miasta. – W mojej części pojawi się Jacek Malczewski, Józef Brandt, a także artyści, którzy tworzyli w ich środowisku. Część osób może być zaskoczona, że z Radomiem jest związanych tyle ważnych osób, które nierzadko powiązania z naszym miastem utraciły. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie mocnym impulsem, aby skupić się na twórczości poszczególnych artystów i dalej ich poznawać – mówiła Paulina Szymalak-Bugajska.

 

Część dotycząca środowiska artystycznego Radomia w XX wieku to część należąca do Magdaleny Kołtunowicz. – Skupiłąm się na artystach związanych ze szkołą Wacława Dobrowolskiego. Chcemy, żeby zwiedzający poznali to artystyczne środowisko i dowiedzieli się dużo więcej o historii Radomia i tych wyjątkowych postaciach. Na wyróżnienie na pewno zasługuje Jolanta Owicka, artysta dość nieznana radomianom, a uważana obok Magdaleny Abakanowicz za jedną z najwybitniejszych twórczyń tkanin monumentalnych. Nie brakuje także znanych nazwisk. Jest Andrzej Wajda, Zwoliński i artyści, którzy niedawno odeszli: Jerzy Kutkowski i Leszek Kwiatkowski – wyjaśniała Magdalena Kołtunowicz.

 

Poza artystami na wystawie zwiedzający zobaczą portrety i autoportrety przemysłowców, pisarzy, reżyserów, polityków, bohaterów walczących o wolną Polskę.

Atrakcją tej wystawy jest zbudowany specjalnie w tym celu „Radomski fotoplastykon”,w którym można obejrzeć fotografie portretowe radomskich mieszczan z II połowy XIX stulecia.

10 października o godz. 12:00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie. Wystawę będzie można oglądać do połowy stycznia 2022 roku.

 

Tego samego dnia otwarta została wystawa „Andrzej Pinno. Wille spiętrzone”. W latach 2000-2006 zbiory muzeum w Radomiu wzbogaciły się o dar przekazany przez prof. Andrzeja Pinno, męża Pani Barbary. Bogatą i różnorodną kolekcję stanowią w większości przedmioty pochodzące z reprezentacyjnej kamienicy Karchów przy pl. Konstytucji 3 maja w Radomiu, zamieszkiwanej przez kilka pokoleń spokrewnionych ze sobą rodzin Karschów, Łagodzińskich i Pinno. Zbiór liczy ponad 1150 pozycji inwentarzowych i nosi nazwę „Kolekcji Rodziny Pinno”. - Utworzenie kolekcji przez Pana Andrzeja Pinno nie byłoby możliwe bez udziału jego żony Barbary, która w pełni popierała jego zamiary i uczestniczyła we wszystkich działaniach związanych z przygotowaniem tego zbioru do przekazania na rzecz muzeum – wymieniał wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

 

Za zaangażowanie i wkład w ochronę dziedzictwa i historii Marszałek Województwa Mazowieckiego reprezentowany przez wicemarszałka Rafała Rajkowskiego wręczył pani Barbarze Pinno Medal „Pro Masovia”.

Pani Barbara Pinno uczestniczyła także w procesie powstawania katalogu. Jest to jeden z nielicznych w muzealnictwie polskim katalogów tak wszechstronne opracowany i opisujący tak bogaty i bardzo różnorodny zbiór. - Choć proces tworzenia katalogu był długi, to nie udałoby się bez zaangażowania muzeum i Samorządu Województwa Mazowieckiego. Na wystawie „Wille spiętrzone” poznacie Państwo koncepcję rozbudowy miast, przygotowaną przez mojego męża Andrzeja, która miała pogodzić indywidualne marzenia o posiadaniu własnego domu z coraz większą potrzebą ograniczania rozrostu suburbiów na rzecz zagęszczonej tkanki miejskiej – mówiła Barbara Pinno.

 

 

 


Muzeum im. Jacka Malczewskiego liderem kultury

 

W sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych odbyła się gala wręczenia statuetek Lider Regionu 2021. W gronie nagrodzonych firm i instytucji znalazło się Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Nagrodę odebrali dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Leszek Ruszczyk oraz zastępca dyrektora Adam Duszyk.

Redakcja Echa Dnia już po raz 15. wyróżniła firmy i instytucje, które wnoszą trwały wkład w rozwój gospodarczy regionu poprzez promocję, funkcjonowanie oraz działanie na rzecz środowiska lokalnego.

 

Partnerzy:
http://www.26600.pl http://www.mazowieckie.com.pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle