muzeum radom bip
20 lat mazowsze

Aktualności

Informujemy, ze wystawa "Środowiska przyrodnicze Ziemi Radomskiej" będzie nieczynna do odwołania. Wystawa "Gabinet XIX wiecznego przyrodnika" będzie nieczynna od 7 października, do odwołania.  Ww. wystawy będą czasowo niedostępne z powodu prac rearanżacyjnych, unowocześniających i zmieniających ekspozycje.

 

 

 


 

Zapraszamy 16 października o godzinie 12:00 na wernisaż wystawy ,,Królestwo bursztynu. Bursztyn bałtycki i żywice świata”

Zapraszamy 16 października o godzinie 12:00 na wernisaż wystawy ,,Królestwo bursztynu. Bursztyn bałtycki i żywice świata”, po której oprowadzą kuratorzy z Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie.
Wystawa opowiada o pochodzeniu bursztynu, miejscach jego występowania, sposobach jego poławiania. Na Ziemi występuje co najmniej kilkaset różnych żywic kopalnych określonych mianem „bursztynu”. Tym terminem można umownie nazwać skamieniałe żywice starsze niż milion lat. Ekspozycja ukazuje jaką rolę bursztyn pełnił w życiu człowieka na przestrzeni dziejów od czasów przedhistorycznych do współczesności. Interesująca jest część poświęcona bursztynowi w medycynie konwencjonalnej, ludowej i kosmetologii. Prawdziwe ,,kapsuły czasu” stanowią inkluzje owadów i roślin zamkniętych przed milionami lat w bursztynowej żywicy. Na wystawie zaprezentowane będą także wyroby i biżuteria z bursztynu, pozostałe żywice kopalne oraz imitacje bursztynu. Wystawa oparta jest na najnowszych wynikach badań naukowych, pochodzi ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie.
Wstęp wolny

 

 

 

Cykl wykładów pracowników Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu 2019

27 października - Marek Słupek – „Antropocen czyli szóste wielkie wymieranie”

 

24 listopada - Grzegorz Kościelniak – „Radom stolicą COP w okresie międzywojennym”


8 grudnia - Katarzyna Pacyna - Fituch „Radomska prasa w zbiorach bibliotek i MJM. Prezentacja unikatowych zbiorów radomskich czasopism”

Zapraszamy na projekcje filmu „Malowane Polski Zmartwychwstanie według Jacka Malczewskiego”.

Będą się one odbywać w każdą druga niedzielę miesiąca br. o godz. 14.00 w sali audiowizualnej

w skrzydle przyrodniczym na I piętrze.

Daty emisji, zawsze godz. 14.00:

13 października
10 listopada
8 grudnia

Wystawa "Jacek Malczewski 1854-1929" będzie nieczynna od 16 września z powodu montażu wystawy "Moja dusza. Oblicza kobiet w malarstwie Jacka Malczewskiego"

 

 

tło e-riders motocykle