muzeum radom bip

Aktualności

Informujemy, że Muzeum im. Jacka Malczewskiego jest zamknięte dla zwiedzających do odwołania. Jest to działanie prewencyjne, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS - CoV - 2.

 


 

Szanowni Państwo,

W czasie, kiedy muzeum jest nieczynne dla zwiedzających zapraszamy na nasz profil na Facebooku  https://www.facebook.com/muzeum.jackamalczewskiego/ 
Tu udostępniamy cykle z naszych zbiorów. Możecie Państwo obejrzeć obrazy z "Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku", obrazy z kolekcji sztuki współczesnej, pamiątki z Działu Historii, artykuły na temat malarstwa Jacka Malczewskiego, opracowania z Działu Przyrody, cykl artykułów z wykopalisk z Nowej Żelaznej, obrazy z Działu Sztuki Nieprofesjonalnej, wywiady i ciekawostki. Zapraszamy także do korzystania z wirtualnych warsztatów - mamy klika propozycji - zainteresowanych prosimy o zdjęcia wykonywanych przez siebie prac.

Zapraszamy.

 


Ze smutkiem zawiadamiamy, że 21 marca zmarł Zygmunt Chałupka, wieloletni pracownik Muzeum im. Jacka Malczewskiego, emerytowany konserwator zabytków. Żył 69 lat.

Pracę rozpoczął w 1968 r.  w Pracowni Konserwacji Zabytków w Szydłowcu pod kierownictwem Norberta Szunke. Od roku 1992 pracował w radomskim muzeum. Wykonał ponad 450 konserwacji dzieł sztuki, przede wszystkim rzeźby i malarstwa gotyckiego oraz ogromnej ilości obiektów archeologicznych i historycznych. Miał ogromne zasługi w dziedzinie konserwacji obiektów sakralnych. Do najbardziej znanych należy konserwacja obrazu „Matka Boska Staroskrzyńska” oraz rzeźb: „Madonna z Chlewisk” i „Madonna ze Skrzynna” Współpracował przy wielu ważnych wystawach. Między innymi był współautorem projektu i scenariusza wystawy „650 lat Radomskiej Fary”. Realizował wiele konserwacji obiektów z kościoła farnego, wypożyczył na ekspozycję również eksponaty z własnej kolekcji.  Miał wielki dorobek w zakresie ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Zygmunt Chałupka był muzealnikiem, kolekcjonerem sztuki sakralnej, pracował także przy tworzeniu wystroju wielu kościołów, gdzie wykonywał prace malarskie i złotnicze. Zapamiętamy go jako kolegę, pasjonata i miłośnika sztuki.

 

Autorką fotografii jest p. Barbara Koś.

 

Cykl wykładów w Muzeum im. Jacka Malczewskiego - 2020 r

Wszystkie wykłady odbywać się będą w niedziele, o godzinie 12.00

 

 • 26 kwietnia  Grzegorz Kościelniak ,,Obyczaje i rozrywka w Radomiu o okresie międzywojennym”
   
 • 24 maja dr hab. Elżbieta Kłosińska „Skarby epoki brązu”
   
 • 31 maja  Katarzyna Jendrzejczyk  ,,Oleodruki”
   
 • 21 czerwca  Katarzyna Pacyna-Fituch „Księgozbiór księdza Jana Wiśniewskiego”
   
 • 12 lipiec Ilona Pulnar – Ferdjani  ,,Moda okresu międzywojennego”
   
 • 9 sierpień  Rafał Kuropieska ,,Ptaki Zalewu Domaniowskiego”
   
 • 20 września  dr Jacek  Andrzejowski ,,W epoce żelaza”
   
 • 27 września  Marek Słupek,,Z higieną przez wieki”
   
 • 25 października  Monika Nowocińska  „Techniki malarskie wielkich mistrzów”
   
 • 15 listopada  Paulina Szymalak – Bugajska ,,Street Art.”
   
 • 13 grudnia  Małgorzata Cieślak-Kopyt ,,Wykopaliska Nowa Żelazna”

 

Wstęp 1 PLN

Zapraszamy na projekcje filmu „Malowane Polski Zmartwychwstanie według Jacka Malczewskiego”.

Zapraszamy na projekcje filmu „Malowane Polski Zmartwychwstanie według Jacka Malczewskiego”.

Będą się one odbywać w każdą ostatnią niedzielę miesiąca br. o godz. 14.00 w sali audiowizualnej w skrzydle przyrodniczym na I piętrze.

Daty emisji, zawsze godz. 14.00:

 

26 kwiecień

31 maj

28 czerwiec

26 lipiec

30 sierpień

27 wrzesień

25 pażdziernik

29 listopad

27 grudzień

 

Wstęp 1 PLN

Wydawnictwa

Z ogromną przyjemnością informujemy Państwa, że ukazało się wydawnictwo towarzyszące wystawie „Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego” o tym samym tytule oraz wydawnictwo pt. „Barwny świat zwierząt w zbiorach Działu Przyrody Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu”. 

Do zakupienia w kasie naszego muzeum.

 

 

tło e-riders motocykle