muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Aktualności

Szanowni Państwo informujemy, że ze względu na prace związane z wymianą ekspozycji Galeria malarstwa polskiego XIX i XX wieku będzie nieczynna dla zwiedzających.

 

Wczorajszy wernisaż wystawy Leszek Kwiatkowski (1949-2021). Retrospektywa. W 50. rocznicę dyplomu.

Było to otwarcie wystawy wyjątkowej. Bo nie tylko odbyła się prezentacja prac wybitnego artysty, ale także, a może przede wszystkim, było to spotkanie z samym artystą, do czego zachęcała Paulina Kondlewska, jedna z kuratorek wystawy i zarazem córka malarza.

 

I tak rzeczywiście było, dzięki wspaniałej atmosferze przybyłych licznie na wernisaż przyjaciół, artystów, współpracowników, uczniów i miłośników twórczości Leszka Kwiatkowskiego.

 

Gości, wśród których znaleźli się członkowie Grupy M5 przywitał Dyrektor Leszek Ruszczyk, doceniając działalność grupy, twórczości Leszka Kwiatkowskiego oraz potrzebę promowania lokalnych artystów. Ich prace niejednokrotnie zasługują na powszechne uznanie.

 

Druga kuratorka, również córka uhonorowanego wystawą artysty - Magdalena Kwiatkowska-Rzodeczko przedstawiła historię Leszka Kwiatkowskiego, jego drogę od czasu studiów, rozwój i postrzeganie jego twórczości jako drogi.

 

Podziękowała wszystkim przedstawicielom środowisk, które tworzył lub współtworzył Leszek Kwiatkowski m.in. Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria, którą tworzył i która była przez wiele lat miejscem jego działania. Miło nam było gościć reprezentację Łaźni z Dyrektor Beata Drozdowska na czele. Był również wspaniałym pedagogiem i nauczycielem Zespół Szkół Plastycznych im.Józefa Brandta w Radomiu ukochanym przez z uczniów. Jako osoba, która dostała dużo swobody twórczej od swojego profesora, dawała ją również swoim podopiecznym. Dlatego nie zabrakło licznej i wielopokoleniowej reprezentacji Plastyka w osobach Dyrektora Tomasz Kiliański i wicedyrektora Bartłomiej Kopiński, oraz innych osób z kadry nauczycielskiej i uczniów.

 

Zapraszamy Państwa do odwiedzania wystawy, a właściwie twórcy Leszka Kwiatkowskiego, który przez sztukę się wypowiadał, ale nie tylko...ponieważ obcowanie z twórcą potęgują pamiątki, narzędzia, fragmenty jego postrzegania sztuki, samoświadomości jako artysty ujęte w formie cytatów, czy wreszcie film z wypowiedziami i spostrzeżeniami Leszka Kwiatkowskiego, co jeszcze bardziej daje nam wrażenie jego obecności na wystawie.

 

Dostępny jest także, zamiast tradycyjnego katalogu do wystawy, "Dziennik znaleziony w pracowni" z lat 2017-2019 i przeniesionego w formule praktycznie 1:1 z oryginału, opatrzonego jedynie krótkim wstępem, pełnego szkiców i rysunków, oraz notatek, podpisów i komentarzy. Jest on dopełnienie i uzupełnieniem tej retrospektywnej wystawy.

 

Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

Konferencja prasowa przed wernisażem wystawy „Leszek Kwiatkowski (1949-2021). Retrospektywa. W 50. rocznicę dyplomu”

Zapraszamy 15 marca, w piątek o godz. 17:00.

 

Podczas konferencji dyrektor Leszek Ruszczyk podkreślił, że jest to wystawa ważna dla radomian i radomskiego środowiska artystycznego, a zastępca dyrektora Adam Duszyk dodał, że jest to niezwykle emocjonalna i osobista wystawa, ponieważ stworzona przez córki artysty i ważna, bo uhonorowuje artystę Grupy M5, z której w ostatnim czasie wszyscy twórcy mieli lub będą mieć swoje wystawy, dlatego nie mogło zabraknąć także jednego z najwybitniejszych artystów reprezentujących polską sztukę współczesną.

 

Następnie głos zabrały kuratorki wystawy Magdalena Kwiatkowska - Rzodeczko i Paulina Kondlewska, które opowiedziały o historii Leszka Kwiatkowskiego, a także o wystawie, pracach z różnych okresów twórczości i pamiątkach które wybrały oraz przekrojowości ekspozycji.

 

Kuratorki zrezygnowały z typowego katalogu, który zwykle towarzyszy wystawom, na rzecz Dziennika znalezionego w pracowni z lat 2017-2019 i przeniesionego w formule praktycznie 1:1 z oryginału, opatrzonego jedynie krótkim wstępem, pełnego szkiców i rysunków, oraz notatek, podpisów i komentarzy. Jest on dopełnienie i uzupełnieniem tej retrospektywnej wystawy.

 

Wystawa upamiętniająca jednego z najwybitniejszych twórców środowiska radomskiego, malarza, rysownika, pedagoga. Urodzony w 1949 roku w Radomiu, absolwent PWSSP w Poznaniu. Jeden z członków radomskiej Grupy M-5, w latach 80. związany z Ruchem Artystycznym "Świat". Od 1974 r. przez ponad 40 lat prowadził, później współprowadził galerię przy ul. Traugutta 31/33, najpierw w KMPiK, MCKiIM, potem w RKŚTiG „Łaźni”.  Od 1991 r. był nauczycielem malarstwa i rysunku w Liceum Plastycznym. Brał udział w ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Twórczość Leszka Kwiatkowskiego to zjawisko indywidualne, wyjątkowe, odrębne, wymykające się wszelkim klasyfikacjom. To malarstwo metaforyczne, z pogranicza abstrakcji i sztuki figuratywnej, czasem bliskie surrealizmowi czy realizmowi magicznemu, czasem ekspresjonizmowi.

 

Malarstwo Leszka Kwiatkowskiego jest odbiciem rzeczywistości, a zarazem jej postrzegania przez artystę. Pojawiają się elementy martwej natury, pejzażu, różne przedmioty, formy mechaniczno-biologiczne, zwierzęta mniej lub bardziej fantastyczne. Jednak wszystkie te przedstawienia są silnie odrealnione, pojawiają się raczej na zasadzie skojarzeń, niż realnych, oczywistych form.

 

Zasadniczą rolę w obrazach Leszka Kwiatkowskiego odgrywają kolor i światło. Przez lata poszukiwań pozostawał wierny swojej gamie świetlistych zieleni, błękitów, czerwieni, które przenikając się, tworzą subtelną, metafizyczną głębię. Podobnie artysta posługiwał się światłem, stosując intensywne, ostre bliki świetlne, obok stłumionych, delikatnie rozpływających się i zanikających w przestrzeni świetlnych refleksów. To światło zdaje się być metafizyczne.

 

Kuratorki wystawy: Magdalena Kwiatkowska-Rzodeczko i Paulina Kondlewska

Wystawa czynna do 26 maja 2024 roku

 

 

 

 

 

 

Drużyna Muzeum im. Jacka Malczewskiego wygrała XI Wielki Test Wiedzy o Radomiu!

Gratulacje dla naszego zwycięskiego składu: Marcin Kępa, Krzysztof Skarżycki i Paweł Korba.

 

Dziękujemy Resursie Obywatelskiej za organizację i Pani Dyrektor Justynie Górskiej-Streicher za gościnę.

Odbyły się 3 rundy po 12 pytań, z których część, musimy to przyznać, było wyjątkowo podchwytliwych. Tematy były urozmaicone i rozbudowujące wiedzę o naszym mieście.

 

Walka była wyrównana. Dowodem niech będzie chociażby fakt, że na drugim miejscu uplasowały się aż 3 drużyny, w tym dwie prezydenckie oraz Klub Turystki Rowerowej PTTK "Orkan" Radom im. Czesława Gossa.

 

Gratulujemy wszystkim drużynom.

#RadomStolicąKulturyMazowsza2024

 

 

 

 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego otrzymało w darze nowy produkt Fabryki Broni „ŁUCZNIK” - Radom sp. z o. o.

UrVIS – nóż z limitowanej serii.

Typ EDC – (skrót od angielskiego wyrażenia „everyday carry” - sprzęt codziennego użytku)

 

Nóż zaprojektowany dla Fabryki Broni posiada okładki chwytu historycznego pistoletu VIS wz. 35. Nazwa "UrVIS" odnosi się do dwóch legendarnych przedwojennych produktów polskiego przemysłu zbrojeniowego Państwowych Wytwórni Uzbrojenia (PWU): karabinu przeciwpancernego Kb UR wz. 35 produkowanego w Fabryce Karabinów w Warszawie, oraz pistoletu Vis wz. 35 produkowanego w Fabryce Broni w Radomiu. Egzemplarz naszego noża jest spakowany w ozdobne opakowanie kartonowe z naniesionymi logotypami Wytwórni. W komplecie z nożem znajduje się również kabura kydeksowa, umożliwiająca noszenie noża na pasie. Dodatkowo, dołączony jest indywidualny certyfikat autentyczności, potwierdzający oryginalność produktu. Nasz egzemplarz noża UrVIS jest oznaczony unikatowym numerem seryjnym - 104.

 

Dar dołączy do wciąż rozszerzanej kolekcji produktów Fabryki Broni w Radomiu w Dziale Historii – Militaria. Obiekt w przyszłości będzie eksponowany na wystawie poświęconej historii produkcji Fabryki Broni
w Radomiu. 
Zarządowi Fabryki Broni „ŁUCZNIK” - Radom sp. z o. o.  serdecznie dziękujemy.

 

Na zdjęciu (od lewej) Zastępca dyrektora Adam Duszyk,  kustosz Dz. Historii Mariusz D. Król, Dyrektor Leszek Ruszczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

Imponujących rozmiarów medalion muflona śródziemnomorskiego trafił do Działu Przyrody

Miło nam poinformować, że Dział Przyrody naszego muzeum wzbogacił się o kolejny cenny eksponat jakim jest imponujących rozmiarów medalion muflona śródziemnomorskiego.

Było to możliwe dzięki hojności ofiarodawcy i dotychczasowego właściciela okazu, pana Grzegorza Kusia, który przyjął Dyrektor Leszek Ruszczyk i Kierownik Działu Przyrody - Marek Słupek.

 

Dziękujemy!

 

Muflony swój europejski rodowód wywodzą z Korsyki i Sardynii skąd zostały introdukowane do wielu krajów Europu zachodniej i środkowej. Ich obecność na ziemiach polskich datuje się od roku 1902 kiedy to zostały sprowadzone w Sudety, w celach łowieckich, przez hrabiego Seidlitz-Sandrecki.

 

Polską populację zasiedlającą głównie Karkonosze i Góry Sowie szacuje się obecnie na ok. 1,5 tys. sztuk (wg. danych Instytutu Ochrony Przyrody). W zbiorach przyrodniczych muzeum jest to trzeci eksponat reprezentujący ten gatunek. Jeden z nich od wielu lat prezentuje się w całej okazałości na tle dioramy Karkonoskiego Parku Narodowego w obrębie wystawy stałej naszego muzeum pt. Polskie Parki Narodowe.

 

Zapraszamy do odwiedzania Działu Przyrody i Gabinetu Przyrodnika XIX wieku, gdzie nasz nowy eksponat znajdzie swoje miejsce.

 

 

 

 

Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego Radoskór 1959–1999

W piątek, 1 marca 2024 roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej "Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego 'Radoskór' 1959–1999".

 

Otworzył go dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk. Głos zabrali również wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek i zastępca prezydenta Radomia Mateusz Tyczyński. O zgromadzonych eksponatach i historii Radoskóru opowiedział kurator wystawy Krzysztof Skarżycki.

 

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nic dziwnego. Wielu z gości spędziło część swojego dorosłego życia pracując w Radoskórze. Była to dla nich wspaniała okazja do tego, by powspominać dawne czasy. Przez dziesięciolecia Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego, a wcześniej Radomskie Zakłady Obuwia oraz Polska Spółka Obuwia "Bata" S.A., dawały pracę tysiącom mieszkańców naszego miasta. Firma obejmowała zakłady produkcyjne, garbarnie, Zasadniczą Szkołę Zakładową dla Pracujących, własne ośrodki wypoczynkowe. W 1985 roku "Radoskór" osiągnął szczyt zatrudnienia – łącznie w całym Kombinacie pracowało ponad 12 tysięcy pracowników.

 

Na wystawie zaprezentowane zostały przykłady damskiego i męskiego obuwia produkowanego w "Radoskórze". Wśród unikatowych eksponatów są fotografie z historii zakładu, w tym fotografie prezentujące wnętrza hal produkcyjnych oraz wydarzenia z życia zakładów. Część z nich można oglądać dzięki uprzejmości rodzin byłych pracowników, które wypożyczyły swoje pamiątki. Ekspozycję uzupełniają gadżety reklamowe, sztandary, dyplomy, nagrody i inne pamiątki.

 

Wystawa będzie czynna do 14 lipca 2024 roku. Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

Dział Kultur Pozaeuropejskich wzbogacił się o pokaźną partię eksponatów.

Jest to przekaz od Państwowe Muzeum Etnograficzne.

Darowane nam obiekty zostały przekazane do Muzeum Etnograficznego przez panią Barbarę Woroncow. Muzeum Etnograficzne w Warszawie przekazało część z imponującej, około trzytysięcznej kolekcji ofiarowanej przez panią Woroncow naszemu muzeum i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

 

Radomskie Muzeum pozyskało bogatą kolekcję zbiorów etnograficznych, ponad 200 obiektów pochodzących z Azji, Australii i Oceanii, Ameryki Południowej oraz krajów byłego Imperium Brytyjskiego. Pani Barbara jest absolwentką Uniwersytetu w Cambridge, od 1975 roku pracowała zawodowo jako muzealnik w Wielkiej Brytanii. W latach 1996 – 1998 pełniła funkcję Prezesa Brytyjskiego Stowarzyszenia Muzeów, za zasługi na rzecz muzealnictwa została w 2000 roku odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.

 

Pozyskaliśmy wiele ciekawych eksponatów, rzeczy kultury materialnej, pochodzących w głównej mierze z Afryki. To wyroby plemienne, rękodzielnicze, unikatowe. Niezwykłe są np. pochodzące z Ghany i Kongo zabytki z plemienia Aszanti, przepiękne, ręcznie rzeźbione grzebienie, czy stołki, maski oraz figurki płodności Akuba. Mamy także pokaźną kolekcję naczyń, plecionek, pojemników z tykwy, oganiaczek, zdobionych muszelkami kauri pojemników, stęp i narzędzi z różnych rejonów Afryki: Kenia, Ghana, Nigeria, Sudan, Zimbabwe, Somali.

 

Z regionów Azji mamy nieprawdopodobnie barwne, ręcznie szyte stroje - kaftany z Turkmenistanu, nepalskie noże z ludu Ghurków, pojemniki plecione z Borneo, bębenek noworoczny z Chin, czy kolorowe pudełka z Sumatry.

 

Bardzo cieszą nas także eksponaty z Ameryki Północnej, takie jak kanadyjskie rzeźby – totemy, indiańskie rzeźbione pojemniki, czy niesamowite pudełka z kory brzozowej z wplatanymi kolcami jeżozwierza oraz ceramika i tkaniny z Ameryki Południowej.

 

Przygotowała Ilona Pulnar-Duszyk - Kierowniczka Działu Kultur Pozaeuropejskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmiana godzin otwarcia Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Szanowni Państwo informujemy, że od 1 marca zmianie ulegają godziny otwarcia Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu dla zwiedzających:

 

  • poniedziałek – nieczynne
  • wtorek – 9:00 – 16:00
  • środa – 9:00 – 16:00
  • czwartek – 9:00 – 16:00
  • piątek – 9:00 – 16:00
  • sobota – 11:00 – 17:00
  • niedziela – 11:00 – 17:00

 

Jednocześnie przypominamy, że ostatni zwiedzający może wejść na ekspozycję godzinę przed zamknięciem muzeum. To bardzo ważne dla Państwa komfortu i spokojnego zwiedzenia ekspozycji.

 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu będzie nieczynne dla zwiedzających w dniach:

 

  • 1 i 6 stycznia;
  • Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny;
  • 1 Maja, 3 Maja, Boże Ciało, Pierwszy Dzień Zielonych Świątek;
    15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny;
    1 listopada Wszystkich Świętych;
  • 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości;
  • 25 grudnia pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia;
  • 26 grudnia drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia;

 

 

Zarządzenie 4/2024 Dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego z dnia 21.02.2024 r. 

w sprawie godzin otwarcia muzeum dla zwiedzających.

Drodzy Uczniowie!

Rok 2024 jest rokiem Jacka Malczewskiego. Z tej okazji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu serdecznie zapraszają uczniów szkół podstawowych   i ponadpodstawowych do udziału w konkursie : Świat z obrazów Jacka Malczewskiego oczami mojej wyobraźni.

 

Odkryjcie swoje artystyczno - literackie możliwości i podzielcie się swoimi umiejętnościami. Twórzcie unikalne dzieła zainspirowane malarstwem Jacka Malczewskiego, które ożywią literaturę i sztukę. Podzielcie się swoim  talentem. Wasza sztuka może stać się  inspiracją dla innych. Czekają  atrakcyjne nagrody, ale także okazja, by wnieść swój wkład  w historię naszego muzeum.

 

Zapraszamy do niezapomnianej i kreatywnej przygody literacko-artystycznej. Szczegóły konkursu przedstawiamy w załączonym regulaminie.

 

Załaczniki do pobrania:

 

 

 

Regulamin konkursu (PDF)

 

Załącznik 1 (PDF)

 

Załącznik 2  (PDF)

 

 

 

Informujemy, że program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" zostaje przedłużony przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" przedłużony w 2024 roku

 

Informujemy, że program "Kulturalna szkoła na Mazowszu" zostaje przedłużony przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Zapraszamy do skorzystania z oferty od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. Jednocześnie informujemy, że obowiązuje nowy wzór formularza zgłoszeniowego (załącznik do pobrania)

Zgłoszenia, które zostały dokonane według starego wzoru zachowują ważność.

 

Do udziału w programie uprawnieni są uczniowie klas 0, szkół podstawowych i ponadpodstawowych typu: licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego. W programie mogą brać udział uczniowie z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych wraz z ich opiekunami.

 

Warunkiem uczestnictwa w programie jest złożenie w formie papierowej, w kasie muzealnej, zaakceptowanego przez Dyrektora szkoły lub jego Zastępcę, zgłoszenia na skorzystanie z oferty kulturalnej. Wypełniający formularz oświadcza jednocześnie, że wszystkie wymienione osoby są uczniami danej szkoły.

 

Kartę zgłoszenia szkoły do programu, zgodnie z nowym wzorem, należy dostarczyć w formie papierowej lub  wysłać w formie elektronicznej (z kwalifikowanym podpisem elektronicznym) na adres mailowyzazlotowke@muzeum.edu.pl.

Prosimy o uprzednie uzgodnienie telefoniczne wybranego terminu pod numerami telefonów:

Muzeum im. Jacka Malczewskiego - 48 362 43 29

Muzeum Historii Radomia - 48 362 25 50

 

Oceny zgłoszenia pod względem formalnym dokonuje instytucja kultury.

 

Do pobrania :

 

Regulamin Programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu (PDF)

 

Formularz zgłoszeniowy (PDF)

 

Formularz zgłoszeniowy (WORD)

 

 

Rusza kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Historii Radomia „Zachować i Wychować” o puchar Dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

 

Załączniki:

 

 - Regulamin Zachować i wychować edycja 2023-2024

 

- zgłoszenie szkoły do udziału w Konkursie Wiedzy o Historii Radomia

 

- zgoda na przetwarzanie danych osobowych

 

- wzór protokołu dla komisji szkolnych

 

- wykaz lektur

Mazowiecki Instytut Kultury

Co zmieniła w nas pandemia? Jak spędzamy teraz nasz wolny czas? Jak korzystamy z oferty kulturalnej? Weź udział w ankiecie Mazowieckiego Instytutu Kultury klikając w ten link https://naszwolnyczas.webankieta.pl/ i pomóż dostosować ofertę instytucji kultury do Twoich potrzeb i możliwości. Ankieta zawiera 19 pytań, a jej wypełnienie zabiera około 8-10 minut.

 

Wyniki tego oraz wielu innych badań znajdziesz na stronie Mazowieckiego Obserwatorium Kultury http://www.mazowieckieobserwatorium.pl/

 

Bardzo dziękujemy za Twój czas

 

KOLEJĄ DO KULTURY

To już kolejny rok akcji "KOLEJĄ do KULTURY" organizowanej przez Koleje Mazowieckie - KM sp. z o.o. , w której Muzeum im. Jacka Malczewskiego bierze udział. Jest to akcja promująca ciekawe kulturalne miejsca województwa mazowieckiego, które możecie Państwo zobaczyć na spotach emitowanych w pociągach Kolei Mazowieckich. Jednocześnie odwiedzając nasze Muzeum i okazując bilet na przejazd KM (którego termin ważności upłynął nie później, niż 30 dni przed datą zakupu biletu do Muzeum) jesteście Państwo upoważnieni do skorzystania ze zniżki i zakupu biletu na wszystkie wystawy w cenie 10 PLN.
Więcej informacji o akcji promocyjnej i partnerach na stronie:  https://dokultury.mazowieckie.com.pl

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle