muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Dział Sztuki Nieprofesjonalnej i Kultury Ludowej

Kierownik Działu - mgr Katarzyna Jendrzejczyk

Pracownicy: mgr Izabela Jaskólska


Kolekcja polskiego malarstwa nieprofesjonalnego, gromadzona w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu od 1979 roku, liczy ponad 500 eksponatów.
 

Reprezentowane są w niej wszystkie interesujące zjawiska artystyczne w obszarze tej twórczości występujące. Są prace powstałe w kręgu sztuki naiwnej, psychopatologicznej, l'art. brut - czyli surowej, z pogranicza sztuki ludowej, również inspirowane prądami i stylami sztuki wielkiej, a mimo to naznaczone piętnem indywidualności autorów.

 

Są wśród nich wszyscy uznawani przez znawców za najwybitniejszych na tym polu: Ociepka, Nikifor, Holesz, Rząb, Miklasiewicz, Monsiel, Wałęga i 50 - ciu innych.

 

Duża część ilustracji świetnego albumu Aleksandra Jackowskiego "Sztuka zwana naiwną", najpełniejszej i komplementarnej pozycji poświęconej zagadnieniom sztuki nieprofesjonalnej w Polsce, stanowią reprodukcje obrazów z naszej kolekcji.

 

Na bazie naszych zbiorów pokazaliśmy w 1985 roku największą i najbardziej znaną wystawę sztuki "innej": "Talent, pasja, intuicja".

 

W roku 1994 MKiS zleciło nam przygotowanie polskiej ekspozycji na Światowym Triennale Sztuki Nieprofesjonalnej "Insita 94" w Bratysławie i potem w Norymberdze.

 

Mimo trudności cały czas kolekcję wzbogacamy i pokazujemy w kraju i za granicą.
Współpracujemy z Centrum Animacji Kultury i Państwowym muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz innymi polskimi muzeami posiadającymi podobną kolekcję.

 

W dziedzinie sztuki psychopatologicznej zaś z Ośrodkiem Psychiatrycznym w Gdyni kierowanym przez panią prof. Magdalenę Tyszkiewicz i Szpitalem Psychiatrycznym w Krakowie - Kobierzynie, kierowanym przez dr Andrzeja Kowala.

 

Mamy kontakty z wybitnymi kolekcjonerami polskimi, m.in. Leszkiem Macakiem.
W naszych planach przewidujemy organizację wielkiej przeglądowej wystawy twórczości "innej" w 2005 roku (20 lat po wystawie "Talent, Pasja, Intuicja" w Radomiu i 40 lat po wystawie "Inni" prezentowanej w 1965 roku w warszawskiej Zachęcie oraz cyklicznie chcemy prezentować dorobek najciekawszych przedstawicieli tego nurtu na wystawach indywidualnych.

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle