muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Sekrety egipskich mumii

"Sekrety egipskich mumii, czyli stąd do wieczności" oraz "W promieniach egipskiego słońca..."

Pierwsza wystawa "Sekrety egipskich mumii, czyli stąd do wieczności" autorstwa M. Dolińskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie poświęcona jest wierzeniom grobowym starożytnych Egipcjan. Pośród wielu przedmiotów wyposażenia grobowego zostanie zaprezentowanych m.in. kilka sarkofagów, wśród nich sarkofag antropoidalny śpiewaczki Amona Taj-achut z Teb, z czasów panowania XXI dynastii, czyli z wieku ok. XI-X p.n.e. Będzie można zobaczyć również mumie zwierzęce - ibisa, kota, sokoła a nawet fragmenty mumii ludzkiej.

Druga wystawa "W promieniach egipskiego słońca..." ma charakter edukacyjny i skierowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej - gimnazjalnej i ponad gimnazjalnej. Została zorganizowana pod patronatem Biura Kulturalnego Ambasady Egiptu. Eraktuje o życiu codziennym starożytnych Egipcjan, historii, religii i sztuce. Prezentuje zabytki pochodzące ze zbiorów Fundacji Książąt Czartoryskich przy Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Na wystawie tej można zobaczyć m.in. przedmioty codziennego użytku, wśród nich naczynia z Okresu Predynastycznego pochodzące z IV tysiąclecia p.n.e., ciekawą grupę lampek oliwnych, z których najstarsza została wydatowana na VIII, VII w. p.n.e. a nawet formę do wypieku chleba z okresu grecko - rzymskiego.

Wystawy będą czynne do 15 lutego 2008 r.

Ceny biletów:
5 PLN - bilet normalny
4 PLN - bilet ulgowy z oprowadzaniem
3 PLN - bilet ulgowy

 

Wykłady i lekcje prowadzone przy wystawach o Starożytnym Egipcie.
koszt - 4 PLN od osoby
Zajęcia prowadzone będą od 25 października 2007 r.

Życie codzienne w starożytnym Egipcie. Na wykładzie omówimy społeczność starożytnego Egiptu. Opowiemy jakimi narzędziami posługiwał się starożytny fellach. Kim byli skrybowie. Gdzie mieszkali bogaci właściciele ziemscy i jak spędzali wolny czas. Jakim trudom musiał podołać egipski żołnierz.
Jak wyglądała posługa kapłanów. Kto zbudował piramidy. Jak żył faraon.

Wykład skierowany do młodzieży gimnazjalnej i pond gimnazjalnej. Może być doskonałym uzupełnieniem lekcji historii.

Czas wykładu: 90 min.

Z Aleksandrii do Abu Simbel. Oglądając slajdy z Egiptu opowiemy o położeniu, warunkach klimatycznych oraz o ustroju politycznym Egiptu. Odwiedzimy na północy kraju Kair, Aleksandrię, Abu Sir i Abu Gurab. Na południu zawitamy do Luksoru, Teb i Asuanu. Będziemy mieli okazję spojrzeć w oczy Ramzesowi II w jego świątyni skalnej zlokalizowanej w odległej Nubii. Zobaczymy Kanał Sueski. W ostatniej części wykładu zawitamy na Synaj, gdzie zdobędziemy Górę Mojżesza, wstąpimy również do klasztoru Św. Katarzyny. W tej krótkiej podróży po Egipcie zobaczymy urodzajną deltę Nilu oraz jałową pustynię.

Wykład skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej i ponad gimnazjalnej. Może być doskonałym uzupełnieniem lekcji geografii.

Czas zajęć: 45 min.

Początkujący balsamista. Na zajęciach tych odpowiemy na pytanie dlaczego starożytni Egipcjanie wykonywali mumie i co oznacza ten termin. Obejrzymy piramidy oraz grobowce, w których mumie składano. Odpowiemy na pytanie co starożytni Egipcjanie zabierali ze sobą w zaświaty.
Następnie spróbujemy wykonać własnoręcznie mumie. W tym celu młodzi balsamiści proszeni są o przyniesienie ze sobą pluszowy zabawek oraz bandaży. Podejmiemy również próbę wykonania egipskich amuletów, które miały ochraniać zmarłego.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6 - 8 lat.

Czas zajęć: 45 min.

Klątwa Tutenchamona. Wykład rozpoczniemy od krótkiego wprowadzenia do historii starożytnego Egiptu. Następnie zobaczymy monumentalne piramidy i bogato zdobione grobowce. Opowiemy o życiu i tajemniczej śmierci młodziutkiego Tutenchamona. Na przykładzie przedmiotów zgromadzonych w jego grobowcu opowiemy o sztuce starożytnego Egiptu.

Zajęcia przeznaczone głównie dla młodzieży gimnazjalnej. Mogą być uzupełnieniem lekcji historii.

Czas trwania: 60 min.

Egipt współczesny. Kto to jest fellach? Jaka wygląda egipska ulica? Kto po raz pierwszy wzniósł piramidę? Czym różni się wnętrze piramid od wnętrza grobowców? Co to jest felluka? Czym różni się dromader od baktriana? Na te i inne pytania odpowiemy podczas wykładu bogato ilustrowanego slajdami z podróży do Egiptu.

Pokaz przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6-8 lat.

Czas zajęć: 45 min.

Egipt współczesny. Podczas zajęć spróbujemy między innymi odpowiedzieć na poniższe pytania: Kto to jest fellach? Jaka wygląda egipska ulica? Co to jest piramida i kto po raz pierwszy ją wzniósł?
Jak wygląda wnętrze piramidy a jak wnętrze grobowca? Co to jest felluka? Czym różni się dromader od baktriana? Jak wygląda nubijska szkoła?

Zajęcia przeznaczone są głównie dla dzieci oraz młodzieży gimnazjalnej kl. I.

Czas zajęć: 45 min.

Egipski kanon piękna, czyli czy starożytni Egipcjanie znali się na modzie?
Kobiety i mężczyźni w starożytnym Egipcie przywiązywali dużą wagę do wyglądu zewnętrznego. Kanony piękna tysiące lat temu nie różniły się zbytnio od dzisiaj uznawanych.
W celu podkreślenia urody, zarówno kobiety jak i mężczyźni, stosowali makijaż!!!.
Czarnym barwnikiem malowali kreski wokół oczu, które oprócz walorów estetycznych zapobiegały również chorobom oczu oraz chroniły przed "złym spojrzeniem". Zieloną farbą kobiety malowały okolice brwi, a na policzki nakładły puder. Na wykładzie tym zobaczymy zdjęcia na podstawie których będziemy mogli prześledzić zmiany zachodzące w strojach.
Zobaczymy monstrualnej wielkości peruki i przedmioty służące do dbania o urodę.

Wykład przeznaczony dla młodzieży gimnazjalnej.

Czas wykładu: 45 min.

WYSTAWY
Każdy krok zostawia ślad.
Szopki bożonarodzeniowe 2017
Drewniane skarby archeologiczne świadectwem użytkowania drzew i krzewów w średniowiecznym gospodarstwie domowym
Kultury pozaeuropejskie w zbiorach Muzeum im. J. Malczewskiego
Zanim powstalo miasto. Początki Radomia
Jacek Malczewski 1854 - 1929
Leszek Kołakowski 1927 - 2009
Galeria malarstwa polskiego XIX i XX w.
Ekspozycje przyrodnicze
Kolekcja rodziny Pinno
 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle