muzeum radom bip
20 lat mazowsze

Światłem Malowane

Wystawa zdjęć Artura Tabora

Wystawa przygotowana i udostępniona przez

Ministerstwo Środowiska, w 2011 roku, z okazji polskiej prezydencji w UE

 

Dział Przyrody Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza wszystkich zainteresowanych na wystawę fotograficzną zdjęć Artura Tabora – jednego z najwybitniejszych polskich fotografików przyrody, przedwcześnie tragicznie zmarłego, w trakcie wyprawy badawczej w Mongolii, w 2010 roku. 

 

Plon wieloletniej pasji fotograficznej Artura to tysiące zdjęć i filmów, będących efektem niezwykłej determinacji  w dążeniu do uchwycenia wyjątkowych, perfekcyjnych kadrów i ujęć portretujących ulotny, nieznany, nierzadko odchodzący już w niepamięć, świat polskiej przyrody i zrosłych z nim pejzaży polskiej wsi – strzech, pobielonych ścian i kwitnących malw. W prezentowanych na wystawie zdjęciach, odnajdziemy światłem malowany las, spowity mgłą poranek z żurawiami w tle, badawcze i niemalże rozumne wejrzenia, spoglądających z portretów rysia, puszczyka, niedźwiedzia, susła,  rodzicielski (czasami syzyfowy) wysiłek karmiących pisklęta rudzika, czy remiza.

 

W niezwykły świat widziany obiektywem jego aparatu możemy się także zanurzyć wertując karty albumów: „Bug-Nadbużańskie Podlasie”, „Z Bliska i Z Daleka. Piła i Okolice”, „Kathmandu – szkice”, „Królestwo Dzikich Gęsi”,  „Sowy Polski” , „Bug. Pejzaż nostalgiczny”, „Wisła – królowa rzek”

Dorobek twórczości Artura Tabora to także filmy: „Podlaski Przełom Bugu”, „Nadbużański Park Krajobrazowy”, „Góry Stołowe”, „Dolina Krasnej”, „W Obronie Rzeki”, „W Krainie Jodły, Buka i Tarpana”, „Małopolski Przełom Wisły”.  O ponadczasowej, unikalnej wartości jego prac świadczą liczne przyznane nagrody:  I nagroda jury fotografików na Międzynarodowym Festiwalu Mikrosfera w Białowieży we wrześniu 2002, Nagroda min. Ludomira Benedyktowicza w dziedzinie artystycznej, Grand Prix w konkursie fotograficznym „Łowca Polskiego” im. Włodzimierza Puchalskiego,  Nagrody w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej., Wyróżnienia w europejskim konkursie fotografii przyrodniczej „Europaischer Naturfotograf des Jahres” organizowanym przez GDT w Niemczech (2002, 2004, 2005), III miejsce w kategorii „Inne Zwierzęta” w międzynarodowym konkursie IFWP (International Federation of Wildlife Photography) (2002), Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie „Glanzlichter 2005 projekt natur & fotografie”, kategoria: skrzydlaci artyści.

W uznaniu zasług Senat Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył pośmiertnie Artura Tabora medalem „Dobro Rzeczypospolitej  Najwyższym Prawem”.

 

W pamięci osób, które go znały pozostał na zawsze jako pełen radości życia i empatii do świata i ludzi.

Serdecznie  zapraszamy w tą niezwykłą podróż do krainy malowanej kadrami jego zdjęć.

Dział Przyrody MJM

tło e-riders motocykle