muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Wczorajszy wernisaż wystawy Leszek Kwiatkowski (1949-2021). Retrospektywa. W 50. rocznicę dyplomu.

Było to otwarcie wystawy wyjątkowej. Bo nie tylko odbyła się prezentacja prac wybitnego artysty, ale także, a może przede wszystkim, było to spotkanie z samym artystą, do czego zachęcała Paulina Kondlewska, jedna z kuratorek wystawy i zarazem córka malarza.

 

I tak rzeczywiście było, dzięki wspaniałej atmosferze przybyłych licznie na wernisaż przyjaciół, artystów, współpracowników, uczniów i miłośników twórczości Leszka Kwiatkowskiego.

 

Gości, wśród których znaleźli się członkowie Grupy M5 przywitał Dyrektor Leszek Ruszczyk, doceniając działalność grupy, twórczości Leszka Kwiatkowskiego oraz potrzebę promowania lokalnych artystów. Ich prace niejednokrotnie zasługują na powszechne uznanie.

 

Druga kuratorka, również córka uhonorowanego wystawą artysty - Magdalena Kwiatkowska-Rzodeczko przedstawiła historię Leszka Kwiatkowskiego, jego drogę od czasu studiów, rozwój i postrzeganie jego twórczości jako drogi.

 

Podziękowała wszystkim przedstawicielom środowisk, które tworzył lub współtworzył Leszek Kwiatkowski m.in. Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria, którą tworzył i która była przez wiele lat miejscem jego działania. Miło nam było gościć reprezentację Łaźni z Dyrektor Beata Drozdowska na czele. Był również wspaniałym pedagogiem i nauczycielem Zespół Szkół Plastycznych im.Józefa Brandta w Radomiu ukochanym przez z uczniów. Jako osoba, która dostała dużo swobody twórczej od swojego profesora, dawała ją również swoim podopiecznym. Dlatego nie zabrakło licznej i wielopokoleniowej reprezentacji Plastyka w osobach Dyrektora Tomasz Kiliański i wicedyrektora Bartłomiej Kopiński, oraz innych osób z kadry nauczycielskiej i uczniów.

 

Zapraszamy Państwa do odwiedzania wystawy, a właściwie twórcy Leszka Kwiatkowskiego, który przez sztukę się wypowiadał, ale nie tylko...ponieważ obcowanie z twórcą potęgują pamiątki, narzędzia, fragmenty jego postrzegania sztuki, samoświadomości jako artysty ujęte w formie cytatów, czy wreszcie film z wypowiedziami i spostrzeżeniami Leszka Kwiatkowskiego, co jeszcze bardziej daje nam wrażenie jego obecności na wystawie.

 

Dostępny jest także, zamiast tradycyjnego katalogu do wystawy, "Dziennik znaleziony w pracowni" z lat 2017-2019 i przeniesionego w formule praktycznie 1:1 z oryginału, opatrzonego jedynie krótkim wstępem, pełnego szkiców i rysunków, oraz notatek, podpisów i komentarzy. Jest on dopełnienie i uzupełnieniem tej retrospektywnej wystawy.

 

Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle