muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Jacek Malczewski, Portret Zofii Atteslander, 1900

 

 

olej, papier naklejony na tekturę, 31 x 21,6 cm

sygnowany i datowany p. g.: „J Malczewski | 1900”

 

 

Zakupiony na aukcji w warszawskim Domu Aukcyjnym DESA Unicum. Zakup został sfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w 2021 r.

Cena: 156.000,00 zł

 

Portret przedstawia Zofię „Zo” Atteslander (1874-1928), z domu Kohn, uczennicę Jacka Malczewskiego, która znana jest przede wszystkim z malarstwa portretowego, do którego talent odkrył u niej Franz Lenbach. Jej prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie. Początkowo zafascynowana pracami Matejki, myślała o batalistyce, jednak wpływ monachijskiego profesora przekonał ją do sztuki portretu, z którego zasłynęła w późniejszych latach, tworząc podobizny europejskiej arystokracji, wśród której głównie się obracała. W Monachium uczyła się również u Stanisława Grocholskiego i Heinricha Knirra, później u Adolfa Hölzela w Dachau, a także u „słynnego mistrza Lavery’ego w Londynie”.

 

 W 1904 r. w Wiesbaden portretowała rumuńską rodzinę królewską. Mieszkała w Paryżu, Berlinie i Krakowie. Odwiedziła również Egipt. Zmarła w Berlinie w 1928 r. 

Portret jest drugim, znanym wizerunkiem Zofii Atteslander, pierwszy z 1908 r., znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle