muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Już we wtorek, 9 maja o godz. 16.00 wernisaż wystawy „Aby ślady ich stóp przetrwały. Biskupi ziemi radomskiej”

Ekspozycja poświęcona jest zmarłym biskupom diecezji radomskiej, a także wybranym biskupom pochodzącym z ziemi radomskiej, którzy na przestrzeni stuleci zapisali się złotymi zgłoskami w historii Kościoła w Polsce oraz dziejach naszego kraju. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną artefakty związane z wybitnymi i zasłużonymi duchownymi, a także fotografie oraz fragmenty filmów. Zwiedzający będą mogli poznać bliżej sylwetki i niezwykłe dokonania kapłanów, a także ich patriotyzm oraz zaangażowanie w sprawy Kościoła i Ojczyzny.

 

Kolekcja przekazana w latach dwudziestych XX wieku przez ks. Jana Wiśniewskiego dała początek Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Pamiętając o naszym założycielu i pierwszym darczyńcy w 80. rocznicę jego śmierci, która przypada w 2023 roku, postanowiliśmy w sposób wyjątkowy uczcić tę wielce zasłużoną dla Radomia i regionu postać. Stąd nasz szerszy ukłon w stronę radomskiego duchowieństwa i jego wkładu w rozwój Radomia i regionu.

 

Jubileusz 100-lecia muzeum i 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego jest świetnym pretekstem do zorganizowania wystawy oraz stworzenia albumu, stanowiących doskonały sposób na uczczenie pamięci radomskiego duchowieństwa. Biskupi diecezji radomskiej, którym oddajemy hołd na ekspozycji oraz w tym wyjątkowym albumie, to: Edward Materski, Jan Chrapek, Zygmunt Zimowski, Stefan Siczek i Adam Odzimek.

 

Dodatkowym atutem wydawnictwa są wyjątkowe zdjęcia znanego radomskiego artysty fotografika Wojciecha Stana.

 

Wystawa została zrealizowana pod honorowym patronatem:

 

Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika

 

Biskupa Radomskiego Marka Solarczyka

 

Otwarcie: 9 maja 2023, godz. 16:00

 

Kurator wystawy: ks. Michał Krawczyk – Diecezjalny konserwator zabytków

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle