muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Kilka ujęć z dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej zbliżającej się wystawie "Polscy Monachijczycy" ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego.

Dyrektor Leszek Ruszczyk zaprosił na wystawę wraz z kuratorem Igorem Chomynem, którego zaproszenie zostało odtworzone z nagrania przesłanego ze Lwowa.

Zaproszenie od profesora Tomasza Grodzkiego, Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej możecie Państwo obejrzeć we wcześniejszym poście.

 

Więcej na temat samej wystawy powiedziała Paulina Szymalak-Bugajska, która z ramienia naszego Muzeum jest koordynatorką wystawy wraz z Magdaleną Kwiatkowską - Rzodeczko.

 

Wernisaż w następny czwartek, 5 października o godz. 17:00.

Mianem „szkoły monachijskiej” określano w dziejach sztuki polskiej artystów, którzy podjęli, bądź kontynuowali edukację w stolicy Bawarii.

 

Polscy studenci nie tworzyli jednolitej grupy artystycznej, podporządkowanej konkretnym regułom twórczym. Ich wyróżnikiem była narodowość oraz swoista „nuta polskości”, która ujawniała się w każdym z przedstawionych tematów w obrazie, a obejmujących: sceny historyczne, kompozycje symboliczne, portrety, sceny rodzajowe oraz pejzaż.

 

Brak Polski na mapie dziewiętnastowiecznej Europy oraz nieudane powstania narodowe, sprawiły, że wielu młodych, jak i ukształtowanych już twórców zdecydowało się na wyjazd do Monachium, tworząc tym samym największe skupisko Polonii artystycznej poza granicami nieistniejącego kraju.

Wystawa objęta patronatem honorowym profesora Tomasza Grodzkiego, Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej .

 

Partnerem wystawy jest PGE Polska Grupa Energetyczna Grupa PGE

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle