muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Produkcja pistoletu VIS wz. 35. Fakty znane i mniej znane

Wykład „Produkcja pistoletu VIS wz. 35. Fakty znane i mniej znane” towarzyszył wystawie „Fabryka Broni w Radomiu 1939-1940. Nowa rzeczywistość”  już za nami.

 

W pierwszej części wykładu Paweł Ślusarz, kolekcjoner i właściciel eksponowanych na wystawie fotografii, przedstawił interesujące wiadomości o produkcji pistoletu Vis wz. 35 w Fabryce Broni i Waffenfabrik. W drugiej części prelekcji gościliśmy inżyniera Krzysztofa Nowaka (rocznik 1937), radomianina, wieloletniego pracownika Instytutu Lotnictwa w Warszawie, konstruktora rakiet i wynalazcę, który jako student Politechniki Warszawskiej, będąc na praktykach w radomskiej fabryce broni (wówczas już Zakładach Metalowych im. gen. Waltera) wyniósł i tym samym ocalił od zniszczenia polską i niemiecką dokumentację pistoletu Vis. Inżynier Nowak opowiadał również o współpracy ze swoim wykładowcą, prof. Piotrem Wilniewczycem, konstruktorem Visa, a także o swoich radomskich korzeniach (jego babka była rodzoną siostrą legendarnych bojowców PPS – Stanisława i Wacława Zbrowskich). Dokumentacja pozwoliła na powojenną produkcję serii replik Visa. Pistolet z ostatniej serii VIS wz.35 na 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości znalazł miejsce na ekspozycji. Pistolet jest darem radomian i firm, powiększył naszą muzealną kolekcję uzbrojenia  - Fabryka Broni 1927-2000.  

 

Bardzo dziękujemy za liczne przybycie wszystkim naszym gościom, w tym osobom, których przodkowie byli pracownikami Fabryki Broni, a także kolekcjonerom, historykom i miłośnikom dziejów Radomia. Do zobaczenia na następnym spotkaniu!

 

Prelegentami byli: Paweł Ślusarz, Krzysztof Nowak i Mariusz D. Król.

Spotkanie poprowadził Marcin Kępa. Fotografii użyczył Tomasz Niewiadomski.

Autor i kurator wystawy: Mariusz D. Król  

 

 

 

 

 

 

Autor zdjęć T.Niewiadomski

 

 


Wystawa „Fabryka Broni w Radomiu 1939-1940. Nowa rzeczywistość” .

 

8 września 2022 roku o godzinie 17.00 otwarta zostanie wystawa „Fabryka Broni 1939-1940. Nowa rzeczywistość”. To wyjątkowa ekspozycja, która ukazuje radomską wytwórnię uzbrojenia w czasie wojny i okupacji niemieckiej 1939 i 1940 roku. Głównym elementem wystawy są niepublikowane fotografie z kolekcji prywatnej. 

 

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle