muzeum radom bip
UE muzeum radom bip

Skarby wieków średnich - wisiorki

Zapraszamy młodzież na lekcję  „Mieszkańcy średniowiecznego miasta”.  Podczas zwiedzania wystawy, będzie można poznać różnorodne typów biżuterii używanej we wczesnym średniowieczu oraz techniki średniowiecznych mistrzów jubilerskich. Ale opowiemy również o tym jak wyglądała praca w średniowieczu, jak było podzielone społeczeństwo, jaką rolę pełnili rzemieślnicy, do jakich organizacji należeli …

 

W części warsztatowej uczestnicy zaprojektują i wykonają własnoręcznie ozdoby inspirowane zabytkami z wystawy.
Ozdoby wykonywane techniką Wire wrapping (owijanie drutem). To jedna z najstarszych technik tworzenia biżuterii. Przedmioty wykonane tą techniką są z drutu, często w połączeniu z elementami z innych surowców. Łączone są bez użycia ciepła, najczęściej drut jest wyginany w odpowiedni kształt, a następnie dookoła niego zawijany jest ten sam lub inny drut. Często drutem owija się kamienie, kawałki drewna, paciorki tworząc np. pierścionki, wisiorki. (lekcja rekomendowana dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej, szkół średnich i osób dorosłych)

 

Warsztaty towarzyszą wystawie „Skarby wieków Średnich” przygotowanej przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. To niezwykła ekspozycja wczesnośredniowiecznej i średniowiecznej biżuterii, na której prezentowane są ozdoby ze złota, srebra, brązu, miedzi, szkła i kamieni półszlachetnych.

 

 

Partnerzy:
https://www.bsjedlinsk.pl http://www.26600.pl https://dokultury.mazowieckie.com.pl/pl
Mecenasi Muzeum:
tło e-riders motocykle